15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Post autor: Robert J » 06 listopada 2018, 19:13

Do Przesieki docieramy po zachodzie słońca. Kombinacji nie będzie. Idziemy szlakiem niebieskim na przełęcz karkonoską. Ten normalnie nudny asfalt za dnia teraz po zmroku jest naszym sprzymierzeńcem. Nie musimy się zbytnio martwić, że gdzieś po ciemku się potkniemy.

Obrazek

Z racji, że całość wiedzie w gęstym lesie i nie ma tam najmniejszych szans na jakiekolwiek widoki aparaty wyciągamy dopiero w okolicy schroniska Odrodzenie. Jednak wcześniej trochę odpoczęliśmy w głównej sali schroniska.

Przemek, Karina oraz Kuba idą na czeską stronę do knajpy, a ja decyduję się wyskoczyć na nocną sesję w okolicy schroniska. I tym sposobem upłynęło niemal dwie godziny....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po pewnym czasie dołącza do mnie Kuba i focimy już razem....

Obrazek

Obrazek

Po sesji foto okupujemy bufet do zamknięcia. Sporo dziś turystów. Wszystkie miejsca noclegowe zajęte, więc nie pozostaje nam nic innego jak gleba.... No dobra ja w ogóle nie miałem w planach się kłaść. Rozmawiamy z Kubą do wczesnych godzin porannych i około czwartej nad ranem idę na szlak. Już wczoraj postanowiłem, że robię wschód słońca na Śląskich Kamieniach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idąc czerwonym szlakiem to tylko cztery kilometry. Gdy docieram na miejsce zaczyna już jaśnieć horyzont. Bawię się latarką......

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

.... na różne sposoby......

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szkoda tylko, że wcale się nie zanosi na jakiś spektakularny wschód słońca. W sumie przydałoby się kilka obłoczków na niebie, ale jedyne co jest to jakaś gęsta zawiesina gdzieś daleko na wschodzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak jak przypuszczałem wschód słońca trochę nijaki. Jednak dobre i to. Jak tak sobie pomyślę to niewiele miałem takich okazji w tym roku i trzeba się cieszyć tym co się ma :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później jeszcze tylko kilka fotek gdy słońce wzejdzie odrobinę wyżej i można wracać do schroniska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo niedzieli pracownicy się uwijają przy odbudowie Petrovej boudy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W schronisku śniadanko i długa posiadówa. Zbieramy energię przed zejściem do Przesieki :D W każdym bądź razie wykrzesaliśmy jeszcze na tyle sił by wstąpić do Spindlerovej boudy na piwo ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy...

Tuż za granicami Parku Narodowego Igor wzbija się w powietrze by zatrzymać w kadrze kilka widoków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zejściu nudy. Na dole pakujemy się do samochodu i przez Jakuszyce jedziemy na czeską stronę. Wymyśliliśmy sobie, że zahaczymy kawałek Czeskiego Raju w okolicy Turnova.

Za punkt startu obieramy opuszczone uzdrowisko Sedmihorky. Tutejsze uzdrowisko powstało w latach 1839-1841 za sprawą czeskiego lekarza Antonína Vincenta Šlechta i nawiązywało do metod Vincenca Prieznitza z Jesenickiego uzdrowiska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z racji bardzo małej ilości czasu, którym dysponujemy zrobimy dzisiaj niewielką pętelkę. Opcji na spacer jest kilka. My wybieramy jednak możliwie najkrótszą opcję. tzn. idziemy kawałek niebieskim szlakiem by po chwili wstąpić na żółty.....

Obrazek

Pojawiają się pierwsze formacje skalne....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wśród skalnych labiryntów spacerujemy nieśpieszne. Przed nami pałac Hrubá Skála. Tak samo nazywa się miejscowość u jego podnóża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac powstał w miejscu gdzie wcześniej stał gotycki zamek. Na przestrzeni wieków budowla była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana, a swój obecny wygląd obiekt uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy, która miała miejsce w 1859 roku. Wówczas to został przywrócony jego dawny gotycki charakter.Obecnie obiekt funkcjonuje jako hotel, a osoby niebędące gośćmi muszą wykupić bilet wstępu na dziedziniec pałacowy(20 kč).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W skład całego kompleksu wchodzi również kościół św. Józefa z 1812 roku.

Obrazek

Obrazek

Przed drogą powrotną wstępujemy na pyszne lody i na równie pyszne piwo ;)

Obrazek

Drogę powrotną trochę pochrzaniliśmy i schodzimy na dół do miejscowości by stamtąd dopiero odbić na ścieżkę dydaktyczną wiodącą do uzdrowiska gdzie pozostawiliśmy na płatnym parkingu samochód.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do domów mamy daleką drogę ale udaje się dotrzeć o całkiem przyzwoitej porze. Mimo niezbyt intensywnego wypadu było bardzo fajnie. A w Czeski Raj jeszcze kiedyś zawitam, ale może następnym razem rowerem ;)

Fotoalbum: https://photos.app.goo.gl/V9cvJbm1uszXXnQC6
Awatar użytkownika
Mirek
Turysta
Turysta
Posty: 610
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 17:24

Re: 15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Post autor: Mirek » 06 listopada 2018, 20:05

Sedmihorky , Hruba Skala hmm wróciły wspomnienia z lat młodzieńczych.Szkoda że na Trosky nie zawitaliście,z Hrubej Skaly raptem 2 lub 3 przystanki kolejowe.A i Jicin warto by było zahaczyć.W Rovensku jest słynna drewniana dzwonnica z 1630 roku z niespotykanym systemem dzwonów,mianowicie dzwony są skierowane ku górze a dzwoni się przy pomocy nożnej dzwigni, są też znane jako Rebelantské dlatego że dały sygnał do pierwszego buntu ludności chłopskiej w tym regionie przeciwko uciskowi Kościoła i szlachty w okresie gwałtownej re-katolizacji.
..To wódka? ? słabym głosem zapytała Małgorzata.(...) ? Na litość boską, królowo ? zachrypiał ? czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.?
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Re: 15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Post autor: Robert J » 07 listopada 2018, 16:03

Mirek pisze:
06 listopada 2018, 20:05
Sedmihorky , Hruba Skala hmm wróciły wspomnienia z lat młodzieńczych.Szkoda że na Trosky nie zawitaliście,z Hrubej Skaly raptem 2 lub 3 przystanki kolejowe.A i Jicin warto by było zahaczyć.W Rovensku jest słynna drewniana dzwonnica z 1630 roku z niespotykanym systemem dzwonów,mianowicie dzwony są skierowane ku górze a dzwoni się przy pomocy nożnej dzwigni, są też znane jako Rebelantské dlatego że dały sygnał do pierwszego buntu ludności chłopskiej w tym regionie przeciwko uciskowi Kościoła i szlachty w okresie gwałtownej re-katolizacji.
Kilka miejsc, które wymieniłeś już odwiedziłem. W Rovensku jeszcze mnie nie widzieli.
Awatar użytkownika
Mirek
Turysta
Turysta
Posty: 610
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 17:24

Re: 15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Post autor: Mirek » 07 listopada 2018, 16:42

No i jest powód by tam wrócić,gdybyś miał jakie pytania to służę pomocą,przez kilka lat spędzałem tam wakacje.Wtedy to była Czechosłowacja ale w krajobrazie raczej nic się nie zmieniło.
..To wódka? ? słabym głosem zapytała Małgorzata.(...) ? Na litość boską, królowo ? zachrypiał ? czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.?
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Post autor: PiotrekP » 07 listopada 2018, 19:13

Mirek pisze:
07 listopada 2018, 16:42
No i jest powód by tam wrócić,gdybyś miał jakie pytania to służę pomocą,przez kilka lat spędzałem tam wakacje.Wtedy to była Czechosłowacja ale w krajobrazie raczej nic się nie zmieniło.
Jak nic się nie zmieniło z Czechosłowacji pozostało tylko Czechy, a Słowacja już jest w innym krajobrazie :D .
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Mirek
Turysta
Turysta
Posty: 610
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 17:24

Re: 15-16.09.2018 - Karkonosze i w bonusie Czeski Raj

Post autor: Mirek » 07 listopada 2018, 20:03

PiotrekP pisze:
07 listopada 2018, 19:13
Mirek pisze:
07 listopada 2018, 16:42
No i jest powód by tam wrócić,gdybyś miał jakie pytania to służę pomocą,przez kilka lat spędzałem tam wakacje.Wtedy to była Czechosłowacja ale w krajobrazie raczej nic się nie zmieniło.
Jak nic się nie zmieniło z Czechosłowacji pozostało tylko Czechy, a Słowacja już jest w innym krajobrazie :D .
Zmieniły się tylko granice, reszta krajobrazów jak stała tak stoi do dziś.Może za milion lat coś się zmieni no chyba żeeeeeeee.
..To wódka? ? słabym głosem zapytała Małgorzata.(...) ? Na litość boską, królowo ? zachrypiał ? czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.?
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
ODPOWIEDZ