Karkonosze na weekend

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Karkonosze na weekend

Post autor: Tauzen » 22 lutego 2012, 22:04

Witam,
w najbliższy weekend mamy zamiar wybrać się w Karkonosze. Kompletnie nie znamy tego rejonu. Tak na szybko przeglądając mapę chcielibyśmy przejść czerwonym szlakiem od Szklarskiej Poręby do Karpacza (zejście do miasta chyba np. czarnym).
Jako że w sobotę ma być lepsza pogoda (nie mówię o wietrze) więc pomyślałem o tym kierunku, tak żeby Śnieżne Kotły trafiły na sobotę.
Spanie najlepiej gdzieś na górze, myślę że gdzieś w okolicy Przełęczy Karkonoskiej - może być nawet po czeskiej stronie.
Czy taki wariant zimą jest OK. Może ktoś coś innego, bardziej ciekawszego doradzi.
Wszelkie porady mile widziane.
spacerowicz
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 24 lipca 2010, 21:38
Kontakt:

Post autor: spacerowicz » 23 lutego 2012, 10:01

Trudno cokolwiek radzić przy takich warunkach pogodowych. Obserwuj komunikaty karkonoskiego GOPR. Wiadomość którą podali dzisiaj rano:

"Uwaga ! dzisiaj z powodu wiejącego huraganowego wiatru, mgły i załamania pogody wyjście w góry jest wysoce ryzykowne. W szczytowych partiach zimno, widoczność ograniczają mgły i zamglenia, wiatr bardzo silny. Na szlakach śnieg został ukształtowany w zaspy utrudniające poruszanie. Szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte. Przelotne opady marznącego deszczu i mżawki spowodowały oblodzenie ślisko, konieczne dodatkowe wyposażenie m.in. raki. W Karkonoszach II stopień zagrożenia lawinowego, WARUNKI TURYSTYCZNE BARDZO TRUDNE."
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 23 lutego 2012, 10:34

Właściwie wszystko napisal już spacerowicz . Wiatr na grani będzie okrutny. Jeżeli już chcesz pochodzić po Karkonoszach to lepiej będzie z Karpacza do Szklarskiej z noclegiem na Odrodzeniu. Przejście od Słonecznika do Odrodzenia prowadzi trawersem, przy ostatnim ociepleniu może wystapić oblodzenie szlaku, trzeba być uzbrojonym w raki. Trzeba też pamiętać, że będziesz szedł po otwartej przestrzeni gdzie 300 dni w roku wieje z różną intensywnością. To jest piękny szlak, ale przy fajnej pogodzie. Jeżeli mogę coś zaproponować to raczej spacer po niższych partiach, omijać Równię. Mogę Ci przygotować traski, ale dopiero wieczorem rozpiszę to dokładnie.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
spacerowicz
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 24 lipca 2010, 21:38
Kontakt:

Post autor: spacerowicz » 23 lutego 2012, 11:13

Jak już wybierasz się w te rejony to proponowałbym spacerki po Izerach (pięknie i bezpieczniej) zamiast Karkonoszy. PiotrekP ma rację - jak koniecznie Karkonosze to trochę niżej.
Jeżeli zainteresowany jesteś Izerami to taką traskę na dwa dni mogę zaproponować:
1. Dzień:
Start ze Świeradowa niebieskim do Polany Izerskiej. Dalej czerwonym przez Sine Skałki do kopalni Stanisław i z niej do schroniska Orle.
2. Dzień: Orle czerwonym do Hali Izerskiej. Następnie niebieskim do Polany Izerskiej. Dalej czerwonym na Stóg Izerski i z powrotem do Świeradowa.
Może być kłopot z noclegiem w Orle (biegacze).
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 23 lutego 2012, 11:22

Dzięki za wszystkie uwagi. Też już dzisiaj sprawdzałem warunki na stronie karkonoskiego GOPR-u. Dzisiaj na Śnieżce wieje prawie 130 km/h. Na weekend coś się ma poprawić.
Wiadomo jak to jest z prognozami na trzy dni do przodu. Może jeszcze coś się poprawi.
Z kolei wybierając się w niższe partie gór, mam obawy czy po tym ociepleniu nie będziemy brodzić w bardzo mokrym i ciężkim śniegu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 lutego 2012, 12:13

Jesli chodzi o zejscie (albo wejscie) z/do Karpacza, to nie wiem jak wyglada sprawa obecnie ale szlaki czerwony przez Kociol Lomniczki i czarny Bialy Jar zima powinny byc zamkniete ze wzgledu na lawiny. Pozostaje szlak zolty do Strzechy bo chyba niebieski z Polany do Samotni tez jest zamkniety.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 23 lutego 2012, 13:09

Czerwony przez Kocił Łomniczki - zamknięty
Czarny przez Biały Jar - zamknięty
Niebieski do Samotni częściowo zamknięty - jest obejście.
Zielony z Odrodzenia do Pielgrzymów - zamknięty
Żółty ze schroniska pod Łabskim Szczytem do wieży TV - zamknięty
Zielony z Odrodzenia do Śnieżnych kotłów- zamknięty
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 23 lutego 2012, 13:38

PiotrekP pisze:Żółty ze schroniska pod Łabskim Szczytem do wieży TV - zamknięty
ale jest zimowy, na wprost od schroniska otyczkowany
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 28 lutego 2012, 13:46

Witam,
ze względu na pogodę nie pojechaliśmy w ub. weekend. Tym razem zapowiadają lepsze warunki. Mam nadzieję że się teraz wiatrzysko będzie lżejsze i będzie nam dane ruszyć w Karkonosze.
Wiem że co nieco poleciliście w poprzednich postach, teraz jest trochę więcej czasu do soboty i może byści jeszcze coś doradzili w sptrawie Karkonoszy.
Tak jak pisałem nasz cel to główna grań Karkonoszy. Nie ukrywam że fajnie byłoby zawitać na nocleg do Samotni, ale to tak za bardzo nie po drodze (znaczy się że nie w połowie trasy).
Jeszcze raz za wszelkie porady z góry dzięki.

edit:
już dzwoniłem - Samotnię można odpuścić, mają jakieś szkolenie i wszystko zajęte, nawet gleba odpada.
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 02 marca 2012, 11:48

Wiem że post pod postem.

Mam tylko jedno pytanie - jak jest z komunikacją z Karpacza do Szklarskiej Poręby. Czy jest jakieś bezpośrednie połączenie. Podejrzewam że będziemy chcieli się dostać w do Szklarskiej Poręby w niedzielę w późnych godz. popołudniowych.
Byłem na stronie PKS-u JG ale tam jest tyle tych przystanków że nie mam pojęcia który wybrać. Jak coś strzelam to wyskakuje że nie ma połączenia.
spacerowicz
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 24 lipca 2010, 21:38
Kontakt:

Post autor: spacerowicz » 02 marca 2012, 12:55

Nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy Karpaczem a Szklarską. Podróż odbywa się przez Jelenią Górę. W niedzielę i to po południu może być ciężko. Ale mogę się mylić i być może jakiś prywatny przewoźnik oferuje takie połączenie. Najlepiej zadzwoń do IT w Karpaczu bądź Szklarskiej i się dopytaj.
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 02 marca 2012, 13:16

Dzięki, dzwoniłem i podobno żaden prywaciarz nie kursuje.
robson
Turysta
Turysta
Posty: 795
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 23:07

Post autor: robson » 02 marca 2012, 13:54

Tauzen pisze:Mam tylko jedno pytanie - jak jest z komunikacją z Karpacza do Szklarskiej Poręby
ja zawsze robiłem tak : z karpacza do jeleniej góry a z jeleniej góry do szklarskiej trochę czasu to zajmuje ale takie jest połączenie . Z Karpacza do Szklarskiej nigdy nie udało mi się dostać autobusami chyba że złapiecie stopa . Podobno kiedyś był jakiś autobus z Karpacza do Szklarskiej Poręby ale tylko tak słyszałem z plotek .
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 02 marca 2012, 14:21

Sprawdziłem na stronie PKS-u. Są dwa kursy na tej trasie... ale tylko w wakacje.
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Post autor: Atria » 23 lipca 2014, 21:15

hej,

jaką trasę w Karkonoszach najbardziej polecacie do przejścia?

będę w tamtej okolicy w sierpniu, 2 całe dni powinno się udać pochodzić po górach, nocleg najprawdopodobniej w Karpaczu, na pewno nie w schronie ;)

z góry dzięki za pomoc :spoko:
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
ODPOWIEDZ