Książki o górach

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Mirek

Post autor: Mirek » 31 sierpnia 2011, 14:01

Właśnie dostałem w ręce;Michał Jagiełło Wołanie w górach.Czytał to ktoś?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 sierpnia 2011, 14:35

Ja. Wstrząsająca książka. I z przy każdym wydaniu co raz obszerniejsza.
Mirek

Post autor: Mirek » 31 sierpnia 2011, 14:51

Dobromił pisze:Ja. Wstrząsająca książka. I z przy każdym wydaniu co raz obszerniejsza.
Dzienks,skończę tą co czytam i się za nią chwytam. :zoboc:
Pati

Post autor: Pati » 31 sierpnia 2011, 19:59

mirek pisze:Wołanie w górach
Też czytałam, polecam, aczkolwiek słyszałam nawet jedną opinię, że dla niektórych jest monotonna...
Poza tym faktycznie...
Dobromił pisze:przy każdym wydaniu co raz obszerniejsza
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 31 sierpnia 2011, 20:10

szukałam w bibliotekach książki "Biały pająk" ale nie ma ,wie ktoś coś na ten temat?
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 września 2011, 7:00

Pati pisze:aczkolwiek słyszałam nawet jedną opinię, że dla niektórych jest monotonna...
Może za dużo naczytali się kryminałów i są "znudzeni sposobami uśmiercania bohaterów" ?

Nie rozumiem jak kronikę wypadków można nazwać "monotonną". "Akcji" komuś zabrakło ?
Pati pisze:Poza tym faktycznie...
I nigdy się to nie zmieni.
Olo

Post autor: Olo » 03 września 2011, 12:44

Tilia pisze:szukałam w bibliotekach książki "Biały pająk" ale nie ma ,wie ktoś coś na ten temat?
Jest, sam kiedyś wypożyczałem. Poszukaj w bibliotekach dużych miast.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 21 listopada 2011, 16:33

Ktoś to czytał? Bo zapowiada się interesująco (chyba napiszę do Mikołaja ;)):

Wojciech Lewandowski "Zamknij oczy i pomyśl o Andach..."
"Zamknij oczy i pomyśl o Andach" nie jest tylko relacją z wyprawy wysokogórskiej w południowoamerykańskie Andy - góry egzotyczne, odległe i w Polsce mało znane. To książka o ponadczasowej magii gór i wspaniałych Polakach, którzy niegdyś, 70 lat temu otwierali Andyjskie przestrzenie, zdobywali jako pierwsi niezdobyte dotąd szczyty. Ci, którzy odeszli, przekazali pałeczkę następcom - autorowi oraz jego przyjaciołom i towarzyszom od liny, którzy ruszyli w Andy ich śladami.
Obrazek

Źródło: http://merlin.pl/Zamknij-oczy-i-pomysl- ... AA6627.LB4
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Zbychu

Post autor: Zbychu » 26 grudnia 2011, 22:11

Przeglądnąłem polecane tytuły i dołożyłbym od siebie dwa kolejne /wybaczcie jeżeli były polecane, a ja ten fakt przeoczyłem/.

Pierwsza pozycja to klasyka - zbiór pism Mariusza Zaruskiego "Na bezdrożach Tatrzańskich". Wydane w formie książki po raz pierwszy w 1923 roku. Autora nie trzeba nikomu przedstawiać, natomiast książka przeniesie nas w dziewicze zimą Tatry i zapozna z pierwszymi zimowymi wyprawami w Tatry.

Druga pozycja to "Niepotrzebne zwycięstwa" Lionel'a Terray francuskiego alpinisty i himalaisty. Książka napisana w latach 60tych. Jest w niej kawałek górskiej historii, od Chamonix lat międzywojennych, poprzez II wojnę światową w Alpach oraz m.in. opisy zdobycia filaru Walkera na północnej ścianie Grandes Jorasses (4208 m), czy drugiego przejścia ściany północnej Eigeru, aż po wyprawy w Himalaje, w tym pierwszego wejścia na ośmiotysięcznik w 1950 roku.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 grudnia 2011, 14:47

Tilia pisze:szukałam w bibliotekach książki "Biały pająk" ale nie ma ,wie ktoś coś na ten temat?
Potwierdzam wypowiedź poprzednika. Ta książka jest dostępna. Przynajmniej w mojej bibliotece we Wrocławiu.


Polecam książke Aleksadra Lwowa ( uczestnika wyprawy na Mount Everest w 1980r) "Zwyciężyć znaczy przeżyć"
Autor skupia się głównie na ludziach z którymi przyszło mu się wspinać a których góry pochłonęły już na zawsze. Opisuje swoje poczynania od Karkonoszy az po same Himalaje. Jest to kawał dobrej historii i wiele można się z niej dowiedzieć, jak to wyglądał alpinizm polski w latach 70 czy 80 :)
Autor odpowiada na wiele krępujących pytań... :P Czytałam gdzieś, że jedna z ciekawszych książek z literatury górskiej. Polecam! Mnie zachwyciła :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 stycznia 2012, 17:17

Polecam polskie wydanie "Szkoła Przetrwania" Bear Grylls, wiele przydatnych informacji, podzielone na rozdziały: sprzęt, niezbędne narzędzia, sztuka obozowania, ognisko, kuchnia obozowa, życie blisko natury, tajniki nawigacji, obserwacja przyrody, pierwsza pomoc, kondycja :)

http://www.empik.com/szkola-przetrwania ... DgodyCvjlg
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 02 stycznia 2012, 19:17

kasia1357 pisze:Dla mnie jedną z najpiękniejszych książek jakie przeczytałam jest Saga Ludzi Lodu. Jest w tej książce mnóstwo magi. :) Chętnie bym ją miała najlepiej w wersji audio :)
Też czytałam, ale na "14" tomie poległam, ciągle to samo ;)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 06 stycznia 2012, 0:08

KRK pisze:Polecam polskie wydanie "Szkoła Przetrwania" Bear Grylls
Byłem chyba grzeczny i dostałem 3-tomowy komplet pod choinkę.
Też polecam :)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 07 stycznia 2012, 22:59

kasia1357 pisze:czyżby od Mikołaja?
Raczej od Śnieżynki :)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 stycznia 2012, 21:18

Dziś skończyłam już czwartą część Górfanki tym razem powracającej w Karakorum. Uwielbiam styl Pani Ani i szkoda, że w tym roku ukaże się już ostatnia pozycja tej serii.

Bardzo polecam :)
ODPOWIEDZ