Drogi dla początkujących taterników

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 30 marca 2010, 7:58

Turysta18 pisze:Zwłaszcza, że jest to relanie patrząc około 20 metrów.
22 dokładnie.

Na mnie to miejsce jakoś nie zrobiło wrażenia, a lęk wysokości mam dość solidny. Wiadomo, że rozmawiamy o dobrych warunkach.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 marca 2010, 8:06

O dobrych. Poranek sierpniowy. Potem co raz mniej dolane herbatki podawane przez mrugajacego okiem szefa Chaty :aniolek:
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 30 marca 2010, 8:13

jck pisze:Nie, jest przez Kopę i obejściem grani za 0+.
Ok sprawdziłem masz racje,wg szczerby to IV w jego skali turystycznej,czyli takie mocne 0+,ale ciągle 0+.Przejście przez lodowego konia też jest opisane jako mocne 0+(IV turystyczne).Choć gdzieś na pewno widziałem wycenę I.
I want to fly so high
I want to reach the sky
I want to little pice of heaven
As soon as possible :)
Pati

Post autor: Pati » 30 marca 2010, 11:03

Jak tak sobie czytam temat, bo mnie zastanawia czy on jest bardziej dla zaawansowanego turysty czy to mają być faktycznie drogi dla początkującego powiedzmy taternika? Tu jest nawet podobny temat, ale coś nie został pociągnięty dalej, a chyba było tego jeszcze więcej, szukać mi się nie chce viewtopic.php?t=2199&postdays=0&postorder=asc&start=0
Jak dla początkujących wspinaczy to warto na pewno wymienić Grań Kościelców nie jest trudna, już o niej tutaj wspomniano i fajnie można ją połączyć z płytą Lerskiego - ubezpieczenia tam masę, a ciekawe miejsce.
Łatwa jest też Grań Fajek.
Nie jest też trudna Załupa H, ale droga wg mnie beznadziejna. Podobno jest ciekawsza przy wspinaczce zimowej.
Droga Gnojka też jest prosta na Kościelcu, bodajże 2 wyciągi jak dobrze pamiętam.
Łatwo jest też przez płytę na Mnichu.
Warto nawet zerknąć na http://www.wksg.internetdsl.pl/dozent/t ... rsowe.html Jest tam kilka dróg za ok. II-III, a ponieważ to drogi kursowe, to często są też dobrze ubezpieczone w trudniejszych miejscach.
Zadni Mnich ma też drogę za II-III, chyba bardziej niebezpieczne jest tam samo podejście do przełęczy, sypie się jak cholera.
Natomiast te za I czy 0+ czy mniej to często drogi ucieczki z danej drogi taternickiej, czasem nawet ze szczytu, więc nie stanowi to jakiś problemów. Marniej, jak takie I jest w lufie, chyba, że ktoś takie lufy lubi :] Problem może się też zrobić w fatalnej pogodzie, bo taką 'ścieżkę' łatwiej zgubić.
Na Słowacji to już inna sprawa, tam teren jest większy i filanca na takim 0+ to już bym nie chciała spotkać, no chyba, ze w samym zejściu :-P
Porównując do Czarnego Mięgusza to Mały Lodowy Szczyt jest też banalny z Czerwonej Ławki, szkoda, że nie jest udostępniony turystycznie http://www.goryonline.com/Maly_Lodowy_S ... ,news.html Widoki stamtąd przednie, tylko Lodowa Kopa zasłania jedną stronę.
Co do Jaćkiewicza, fajnie to opisuje, ale pomijając opis (słyszałam, że niektóre teksty to czasem jakaś fikcja, a wtedy turysto - radź sobie sam), to brakuje mi tam czasem jakiegoś topa, albo linii wejścia na daną górkę.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 marca 2010, 11:17

Patrycja pisze:Co do Jaćkiewicza, fajnie to opisuje, ale pomijając opis (słyszałam, że niektóre teksty to czasem jakaś fikcja, a wtedy turysto - radź sobie sam), to brakuje mi tam czasem jakiegoś topa, albo linii wejścia na daną górkę.
Zgadza się. Bardziej chodzi o "inspirację" - Jaćkiewicz wskazuje obszary, na których takie drogi powiedzmy max. do II występują, i których charakterystykę można zgłębiać już gdzie indziej (WHP, Cywiński czy inni mniej lub bardziej wielcy), jeśli się jest zainteresowanym.

Co do samego tematu - ja zrozumiałam, że chodzi o opcje turistas, nie wspinaczkowe, aczkolwiek niech założyciel tematu się wypowie ;) Bo teraz kursantów nad Zmarzłym już się w mediach taternikami nazywa ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 marca 2010, 11:21

Patrycja pisze:Łatwa jest też Grań Fajek.
O właśnie. Takie coś jak Grań Kościelców ?
Patrycja pisze:chyba bardziej niebezpieczne jest tam samo podejście do przełęczy, sypie się jak cholera.
Na szczęście potem można z przełęczy trochę zjechać.
Tymuś

Post autor: Tymuś » 30 marca 2010, 11:24

Mooliczek pisze: Co do samego tematu - ja zrozumiałam, że chodzi o opcje turistas, nie wspinaczkowe, aczkolwiek niech założyciel tematu się wypowie ;) Bo teraz kursantów nad Zmarzłym już się w mediach taternikami nazywa ;)
I dobrze zrozumiałaś Aniu :) Drogi max za II, takie przynajmniej było moje założenie ale nie widzę problemu żeby poszerzyć horyzonty.
Pati

Post autor: Pati » 30 marca 2010, 11:45

Jaćkiewicz ma też Grań Wideł na którą mnie masakryczne ciągnie, ale tej drogi nie nazwałabym za II, tam to może takie obejścia można tylko znaleźć za II ;-)
Mooliczek pisze:"inspirację"
Połechtanie podniebienia :lol:
Turysta18 pisze: O właśnie. Takie coś jak Grań Kościelców ?
Jest zdecydowanie krótsza, ale porównywalna w wycenie. Chyba też do II. Widok podobny co z Żółtej Turni. Tyle, że jakbym miała wybierać Grań Fajek, a Grań Kościelców, to to drugie na pewno lepsze. Grań Fajek wolałabym jednak z czym połączyć np. z jakimś żeberkiem, albo z Drogą Czecha, wszystko przez tą długość. Jeden trudniejszy moment i w tym miejscu akurat brak spitów/haków.
Turysta18 pisze:Na szczęście potem można z przełęczy trochę zjechać.
Ano można, ale nie z tych haków o których myślę, bo do tej pory to mi cierpną po tym nogi, a zaś zrzucając linę, to można na siebie też coś zrzucić. Całe szczęście, że małe Cinquecenta to tam akurat nie latają :lol:
K4R

Post autor: K4R » 14 lipca 2010, 15:02

Można legalnie pójść na Czarnego Mięgusza , Cubryne bez szpeju ?
Oscar

Post autor: Oscar » 14 lipca 2010, 16:41

Można
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1417
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 14 lipca 2010, 19:47

jck pisze:a lęk wysokości mam dość solidny
To ty masz lęk wysokości :shock: ? Czy mógłbyś napisać coś więcej na ten temat ? Jak się to u Ciebie objawia ? Jak sobie z tym radzisz ?
Ja , widzisz odczuwam w pewnych , określonych sytuacjach pewien dyskomfort :oops: i objaw jest dość ... nietypowy :( Tak więc zbieram wszelkie dostępne informacje na ten temat , a najlepsze są od osób z "problemem". Napisz coś proszę.... :)
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 lipca 2010, 16:15

O właściwy temat na zadanie mojego pytania: robił ktoś na mnichu "spitująccego Wacława" :) , jeżeli tak to proszę o kontakt na prv. Mam kilka pytań :)
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 14 sierpnia 2010, 13:28

Noel pisze:O właściwy temat na zadanie mojego pytania: robił ktoś na mnichu "spitująccego Wacława" :) , jeżeli tak to proszę o kontakt na prv. Mam kilka pytań :)
Pierwszy najłatwiejszy wyciąg możesz obejrzeć tutaj
http://picasaweb.google.com/rafalszyman ... h09082010#
I want to fly so high
I want to reach the sky
I want to little pice of heaven
As soon as possible :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 sierpnia 2010, 17:32

Miałeś na nim jakiś problem ? Czy typowe VI ?
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 17 sierpnia 2010, 23:32

Noel pisze:Miałeś na nim jakiś problem ? Czy typowe VI ?
Typowe nie,inne tarciowe,małe krawądki. Stoisz często tylko na tarcie.Nie oznacza,że jest jakieś nie do zrobienia,ale zabloczyłem, wiec problemy miałem.
Znalazłem jeszcze topo
http://topo.uka.pl/content/topo/morskie ... Waclaw.jpg
I want to fly so high
I want to reach the sky
I want to little pice of heaven
As soon as possible :)
ODPOWIEDZ