GPS

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 czerwca 2010, 18:53

Taka mała uwaga - kupując GPS zwróćcie uwagę czym można podłączyć go do kompa. Oczywiście powinien to być zwykły USB, ale spotkałem już modele, które miał tylko porty do jakiś cudownych wtyczek produkowanych jedynie przez producenta odbiornika. Nie muszę chyba mówić o różnicy w cenie.

Inna sprawa z ustawieniami fabrycznymi, bo tam lubią się dziać psikusy. Konkretnie trzeba się upewnić, że włączone są systemy wspomagające, pokazywana jest wysokość n.p.m., a nie nad poziom elipsoidy, oraz że współrzędne "chodzą" w układzie WGS-84.

GPS też mi osobiście nie pasuje, choć przyznaję, funkcja liczenia przebytych kilometrów jest niezwykle atrakcyjna. Nigdy więcej kurwimetrów i kroczków. Mimo to chyba poczekam aż ruszy (jeśli ruszy) GALILEO. Ten bowiem nie tylko będzie do mnie wysyłał sygnały, ale także będzie mnie "widział". Przydatne pod lawiną.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 czerwca 2010, 17:22

Polecam coś takiego
http://www.pentagram.pl/produkty/nawiga ... ger_p_3106

Wiele zalet mało wad! :)

ZALETY
1. niedrogi
2. mały
3. dokładny
4. cały czas, podczas wycieczki namierza satelity i zapisuje tracka
5. można sobie robić zdjęcia a w domu zsynchronizować je sobie z trackiem i wyświetlić je ma mapie.
6. można go sparować z większością telefonów (poprzez bluetooth) i podglądać swoją pozycję, w telefonie, na mapie takiej jak papierowa. COMPASS sprzedaje takie mapy pod darmowy program TreekBuddy.
7. ma wiele innych zastosowań :). Za producentem :
"- do monitorowania pojazdów
- do monitorowania pracowników
- do… monitorowania niewiernych żon lub mężów (do czego nie zachęcamy, no chyba, że w stanie wyższej konieczności :)"
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 03 czerwca 2010, 20:00

Zwracam uwagę że to nie jest samodzielna nawigacja, a tylko odbiornik sygnału GPS :)
Druga uwaga, jeżeli ktoś już chce kupić nawigacje to radzę zastanowić się do czego jest ona potrzebna, do samochodu na drodze, na rower (szlaki rowerowe) czy w góry i sprawdzić dostępność i dokładność map.
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 czerwca 2010, 20:16

Mariusz pisze:Zwracam uwagę że to nie jest samodzielna nawigacja, a tylko odbiornik sygnału GPS :)
Druga uwaga, jeżeli ktoś już chce kupić nawigacje to radzę zastanowić się do czego jest ona potrzebna, do samochodu na drodze, na rower (szlaki rowerowe) czy w góry i sprawdzić dostępność i dokładność map.
Zgadza się to jest odbiornik z logerem trasy ale w połączeniu z telefonem jest to pełnofunkcjonalny zestaw nawigacyjny. A w połączeniu z aparatem fotograficznym (synchronizacja w domu na kompie) wzbogaca exif zdjecia o dane gps.
W telefonie te mapki są widoczne dokładnie tak jak jest to pokazane na tej stronie.
http://compass.krakow.pl/page_10/
Na tej stronie, można też kupić oprócz mapy, spolszczony program TreekBudy, ale ten sam program darmowy (angielska wersja), można pobrać ze strony społeczności która go tworzy.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 czerwca 2010, 16:51

Ja używam Mio p 360. Jest to palmtop z zsystemem windows mobile.
Mam wgrany bardzo fajny program Ozi explorer. Dzięki niemu można wgrać dowolna zeskanowaną mapę. Program będzie cię nawigował po niej. Ja używam sztabówek z 1989. Efekt jest super
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 18 lipca 2010, 9:57

Zostałem szczęsliwym :) posiadaczem nawigacji Garmin Oregon 550. Na pierwszej wycieczce sprawił się dobrze. Trudno coś więcej powiedzieć, możliwości jest full, uczę się dopiero to obsługiwać.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 lipca 2010, 15:26

Ja z kolei używam map GPMapa TOPO BOX PL.SK.CZ

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 18 lipca 2010, 19:57

Ja posiadam GP Mapa TOPO Polski, muszę poszukać strony czeskiej i słowackiej. Dogram jeszcze TOPO 100 Pl GSM Maniaka.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Chmielo
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 381
Rejestracja: 03 maja 2010, 13:26

Post autor: Chmielo » 21 października 2010, 3:07

Czy jest takie urządzenie by było 2 w 1 jak wysokościomierz z danymi czyli współrzędnymi geograficznymi....szukam czegoś takiego..... :oczynoela:
Nie bój się obierać trudniejszych dróg,często nimi łatwiej dojdziesz na szczyt....
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 21 października 2010, 7:05

Chmielo1982r pisze:Czy jest takie urządzenie by było 2 w 1 jak wysokościomierz z danymi czyli współrzędnymi geograficznymi....szukam czegoś takiego..... :oczynoela:
Jestem szczęśliwym posiadaczem GARMIN Colorado 300 - ma wbudowany wysokościomierz ciśnieniowy i czujnik temperatury.
Ponadto ma kompas elektroniczny - przydaje się w przypadku braku widoczności satelitów GPS. Można też oglądać na nim mapy w wersji 3D - fajny bajer.
Obudowa jest dobrze uszczelniona - według zapewnień producenta wytrzyma godzinę zanurzony w wodzie na 1 metr.
Za pomocą dołaczonego programu można wgrać trasy - w necie jest pełno takich górskich tracków do wykorzystania.
Oczywiście oferuje obsługę waypointów, po których można wrócić do punktu wyjścia gdy pogoda się pogorszy.
Ponadto ma możaliwośc podłączenia bezprzewodowego czujnika pulsu - na ekranie można obserwować tętno.
Ogólnie - bardzo dobry sprzęt w góry i do ogólnie rozumianej turystyki.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 21 października 2010, 7:24

Dariusz Meiser pisze:w przypadku braku widoczności satelitów GPS
często to się zdarza?
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 21 października 2010, 7:40

Dzwonek pisze:
Dariusz Meiser pisze:w przypadku braku widoczności satelitów GPS
często to się zdarza?
Sama idea działania systemu GPS polega (nie wchodząc za głęboko w szzegóły techniczne) na mierzeniu "czasu" nadejścia sygnałów z kilku satelitów krążących na orbicie geostacjonarnej. Do prawidłowego działania odbiornik potrzebuje widzieć kilka satelitów - im więcej satelitów jest w zasięgu widoczności anteny odbiornika (występuje tu polaryzacja kołowa, więc nie ma znaczenia w jakim położeniu jest odbiornik) tym lepsza dokładność ustalenia położenia.
Jeżeli idziemy wąskim wąwozem, jesteśmy w głębokiej, zacienionej dolinie, w gęstym lesie - wówczas możemy stracić zasięg lub mieć bardzo niedokładny odczyt. Może się tak zdarzyć również w ciężkiej śnieżycy lub silnych opadach deszczu, które skutecznie stłumią zasięg.
Osobiście może ze dwa razy traciłem zasięg, ale trasę znałem, więc nie było problemu.
Czasami kompas w GPS może się przydać - niektórym uratował życie we wspomnianych ciężkich warunkach pogodowych.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 21 października 2010, 9:16

Ja uzywam GPS od pół roku i jeszcze nie straciłem zasięgu. Miał tylko problemy z połączeniem w Egipcie, dopiero po dłuższej chwili zlokalizował satelity i było ok. Po powrocie do kraku również poszukiwał troszkę dłużej łączności. Jak dla mnie to super jest pozostawianie śladu, zawsze można wrócić jak sie zabłądzi. Urzędzenie jest naprawdę dobre, szczególnie jak się wędruje poza szlakiem, zawsze mozna wczytać drogę planowaną i urządzenie podpowie jak iść. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z urządzenia. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 17 stycznia 2012, 14:47

Czy może ktoś używa GPS TwoNov Sportiva?
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2012, 14:55

PiotrekP pisze: Czy może ktoś używa GPS TwoNov Sportiva?
ja nie używam, ale przypadkowo trafiłem na stronę tego pana:
http://gpsmaniak.com/2010/sprzet-twonav.htm
można dużo dowiedzieć się o Garminach a i zaskoczył mnie test porównawczy z TwoNavem właśnie. Wygląda to ciekawie.
ODPOWIEDZ