Zakopane - góry - Tatry - potrzebna POMOC :)

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

amatorka123456

Zakopane - góry - Tatry - potrzebna POMOC :)

Post autor: amatorka123456 » 03 lipca 2010, 12:58

Witam,
w sierpniu wybieram się ze znajomymi
(w sumie 5 osób) na 10dni na urlop
do Zakopanego. Kwaterę już mamy, blisko do centrum itp.
Jednak jeśli chodzi o mnie to nie mam żadnego doświadczenia jeśli chodzi o góry. W życiu byłam tylko raz w górach i to w Karpaczu więc w porównaniu z Zakopanym to było nic
Jedziemy tam odpocząć, pospacerować itp.
Jednak potrzebuję trochę cennych porad od doświadczonych górskich turystów
Kilka informacji o mnie (być może przydatnych w udzielaniu porad ): mam 21 lat, reszta osób w zbliżonym wieku (18-25lat). Nie chcemy spędzać nocy na szlakach. Rano wyjście a wieczorem powrót na kwaterę, tak więc nie przydadzą się karimaty, menażki itp. Nie zamierzam też wydawać kilkuset zł na specjalistyczne ubrania i wyposażenie, tylko na te kilka dni
Mam kilka wątpliwości i proszę o wyczerpujące porady:
1. Ubiór na szlaki (doliny i góry). Wiem, że musi być wygodny.
Buty -> czy mogą być zwyczajne sportowe adidasy typu skate (coś takiego: http://bi.gazeta.pl/im/1/6483/z6483751X.jpg ) ? Mają dość grubą podeszwę i jak dla mnie są bardzo wygodne Co myślicie rówież o takich bucikach http://www.anonsdebicki.pl/obrazy/165713628556023.jpg (trochę lżejsze niż poprzednie). Oczywiście chodzi mi tutaj o wzór a nie o kolor
Spodnie -> Czy muszą być długie ? Czy mogą być takie za kolano (rybaczki)? Czy jak jest bardzo ciepło (jadę w sierpniu) to można się wybrać na szlaki w krótkich spodenkach ? I czy mogą to być wygodne jeansy lub jeszcze wygodniejsze grubsze legginsy ?
Górna część -> jakiś t-shirt, bluza + kurtka przeciwdeszczowa w plecak może być ?
Co jeszcze z ubrań polecacie ? Jakaś czapeczka (basebolówka czy tylko chustka), okulary przeciwsłoneczne, czy coś jeszcze ?
2. Moja fobia - kleszcze i komary. Zawsze z lasu wychodze cała pokąsana przez komary. Czy na szlakach jest ich dużo ? I jak to wygląda z kleszczami ? Czy warto zaopatrzyć sięw jakiś spray odstraszający i przed wyprawą się popsikać ?
3. Załatwianie potrzeb fizjologicznych Jak wiadomo mogą nas spotkać w każdym momencie Czy na szlakach są jakieś miejsca do tego wyznaczone (toi toi, wc, schroniska) gdzie można ząłatwić się i czy te miejsca są odplatne i w jakiej odległości od siebie?
4. Jakie miejsca i atrakcje polecacie w Zakopanym dla grupki w miarę spokojnych ( ) studentów ? Szlaki, trasy, ale również samo
centrum Zakopanego - ciekawe knajpy gdzie można zjeść tani i dobry obiad, jakieś puby gdzie wieczorem można wypić drinka lub piwko, jakieś inne ciekawe miejsca gdzie można spędzić miło czas (bo nie będziemy codziennie na całodniowych szlakach )
5. Co warto zabrać ze sobą do plecaka wybierając się na szlak ? Co do jedzenia i picia ? Latarka (do jaskiń)? apteczka ? coś jeszcze ?
6. Jakieś wieksze sklepy
w pobliżu centrum (typu biedronka, tesco, lidl itp) aby można było zrobić tanie zakupy spożywcze na wyposażenie kwatery
6. Jakieś inne cenne rady na wyjazd
do Zakopanego ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i porady
Pozdrawiam,
Asia.
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 03 lipca 2010, 13:21

amatorka123456,skocz najpierw tu;
viewtopic.php?p=132578#132578 i się przedstaw

poczytaj trochę tematów na forum.Znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących Twoich pytań.
Usunęłam Twój post z działu TATRY POLSKIE I SŁOWACKIE,nie ma potrzeby zakładania tematu w dwóch działach.
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 03 lipca 2010, 13:46

Jak widzisz ten facet nie jest specjalistycznie ubrany:

http://picasaweb.google.pl/zbigniew523/ ... 4542311090

Jeans, flanela, wełniany pulower i adidasy. Nie ma przeciwdeszczowej kurtki tylko butelkę wody. I jest na najtrudniejszym szlaku w Tatrach. Można i tak, ale nie polecamy: łatwo o uraz, zwłaszcza jak brak doświadczenia i zmęczenie zmąci wzrok. Polecamy więc zakup butów trekkingowych. Reszta to sprawa komfortu, najwyżej bardziej się spocisz lub zmokniesz.

Ale jego towaszysz jest już ubrany należycie:

http://picasaweb.google.pl/zbigniew523/ ... 1939556450
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 03 lipca 2010, 17:05

amatorka123456 , przede wszystkim - bardzo podoba mi się Twoje podejście do tego urlopu! Oby wszyscy tak się przygotowywali :)

A teraz Twoje pytania :)

Ad. 1 Tak jak napisała HalinkaŚ w butach tego typu mogłabyś chodzić po dolinach, wg mnie również wejść np. na Grzesia w Tarach Zachodnich. Najwyżej bolałyby Cię stopy, bo podeszwa jest zbyt miękka w tego typu butach, żeby chodzić po kamienich. Proponowałabym jednak, jak zbig9 buty trekkingowe. Można je kupić (do takiej lekkiej górskiej turystyki) już od 200 zł. Wiem, że to dla Ciebie i tak duży wydatek, ale będziesz w nich mogła chodzić nie tylko po górach, jeśli nie połkniesz bakcyla. No bo jeśli połkniesz, to wykorzystasz je na maxa :D .


Spodnie, koszulka - to nie ma większego znacznia, byle nie było ze sztucznych, nieoddychających tkanin. Rybaczki jak najbardziej!
amatorka123456 pisze: jakiś t-shirt, bluza + kurtka przeciwdeszczowa w plecak może być ?
Co jeszcze z ubrań polecacie ? Jakaś czapeczka (basebolówka czy tylko chustka), okulary przeciwsłoneczne, czy coś jeszcze ?
To właśnie to, co będzie Ci potrzebne. I koniecznie krem z mocnym filtrem!

Ad. 2 Te owady (z mojego doświadczenia) nie są w Tatrach problemem :)
Ale sprey zawsze warto mieć ze sobą.

Ad. 3.
amatorka123456 pisze:Załatwianie potrzeb fizjologicznych
W dolinach najczęściej są toi-toje (bezpłatne), w wyższych partiach trzeba sobie jakoś radzić :zoboc:
amatorka123456 pisze:4. Jakie miejsca i atrakcje polecacie w Zakopanym
Tu Ci nie pomogę :(
Na temat szlaków - bo nie mam w tej chwili czasu, nt. Zakopanego - bo nie mam takiej wiedzy :)

Muszę kończyć, może inni poradzą z pozostałymi pytaniami, albo za kilka dni wrócę do tych pytań :)
Ostatnio zmieniony 05 lipca 2010, 9:50 przez Dżola Ry, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 lipca 2010, 20:17

amatorka jak już poprzednicy pisali, adidasy to nie najlepszy pomysł, ale jak nie chcesz specjalnie kupować butów, to mogą być jakieś trapery, lub glany. Moje znajome chodzą z powodzeniem w zwykłych "trepach" za kostkę, choć w przypadku glanów nie obyło się bez uszczerbku na zdrowiu ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 lipca 2010, 10:05

dobre buty to podstawa oczywiście troszkę większe od normalnego rozmiaru jaki się nosi żeby nie było problemu z wbijającymi się przy schodzeniu palcami w buta czego efektem jest schodzenie paznokci u stóp ja zrobiłem taki błąd rok temu i mam nauczkę



http://picasaweb.google.pl/108409833010 ... 9u4vs-I8AE
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 lipca 2010, 10:18

polecam buty z membraną z goretexu oraz z wibramem


http://picasaweb.google.pl/108409833010 ... 9u4vs-I8AE
Awatar użytkownika
xVRoBVx
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 224
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 20:47

Post autor: xVRoBVx » 04 lipca 2010, 10:42

1. Buty w górach to podstawa po jednym dniu w adidasach lub podobnych gwarantuję że będziesz miała dość gór... Więc proponuję wydać trochę kasy na dobre trekingowe buty. Ubranie nie ma sensu kupować markowych rzeczy na początek, proponuję zabrać jakiś polar, pelerynę na deszcz bo kurtki przeciwdeszczowe to już duży wydatek, grube skarpety też się przydadzą. Co do reszty odzieży tak jak pisałem jeśli się zarazisz górami to będziesz sobie kupować profesjonalną odzież:)

2. Z owadów które mi przeszkadzają w górach to są to tylko takie małe muszki, pojawiają się jak tylko człowiek stanie spocony na szczycie w upalny dzień.

3.Tu nie będę komentował bo to jest oczywiste że jeśli człowiek się wybiera na wycieczkę po łonie natury to musi sobie jakoś z tymi potrzebami sam radzić:)

4. Co do atrakcji to jest ich pełno najmilej jak się samemu je odkrywa każdy lubi inny klimat a co do jedzenia my się tylko stołujemy w jednym miejscu Bar Mleczny Krupówki 1(polecam). Co do szlaków zacznijcie od dolin i zachodnich Tatr dokładne opisy szczytów i dolin masz na stronie klubu:) Z takich fajnych atrakcji polecam też park linowy:)

5. Apteczka, latarki w jaskinie,peleryna(deszcz) w upalne dni ja wypijam sam ok 3litrów wody w upalny dzień, co do jedzenia przeważnie są to słodycze a w schronisku coś ciepłego, dobrze też zabrać termos z gorącym napojem.

6. Jest blisko centrum Biedronka więc nie ma z tym problemu na pewno ją znajdziecie chyba że chcesz bardzo żeby sprawdził adres:)

Moje pytanie od kiedy jedziecie w sierpniu?? Ja z moimi znajomymi wybieramy się od 31lip do 15sierpnia więc jak coś możemy pomóc na miejscu:)

Pozdrawiam i pamiętaj najważniejsza jest rozwaga:)
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Post autor: Tomek.P » 04 lipca 2010, 11:16

Ad. 2
My ostatnio (niecały tydzień temu) mieliśmy okropny problem z muchami, szczególnie w okolicach Giewontu i Małołączniaka. Niesamowite było to w jakich ilościach tam wystepowały.

Ad. 4
Tak jak kolega wyżej napisał. Park linowy na Gubałówce (sam niestety jeszcze nie byłem).
Polecam też Jaskinie Mylną w Dolinie Kościeliskiej. Konieczna latarka, ubranie, które można ubrudzić i rekawiczki sie przydają. Oraz Smoczą Jame (troche mniej atrakcyjna)
Co do knajp to jest restauracja Corner (czy jakoś tak) na Krupówkach obok Domu Turysty. Czesto puszczają tam jakieś mecze lub transmisje z innych wydarzeń sportowych.
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 lipca 2010, 22:53

Tak jak kolega wyżej napisał. Park linowy na Gubałówce
Fajny, ale nie polecam w wietrzne dni :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 lipca 2010, 7:43

Ad. 4
Odnośnie jedzenia jak jesteśmy w Zakopanym dość często jadamy na Bachledach to jest Knajpka pod Willą Wiktorią, danie dnia zawsze w dość przystępnej cenie koło 11 złotych a naprawdę można się najeść smacznie, odradzam Kropówki a przede wszystkim Kebaby kiedyś ze znajomymi poszliśmy na Kebaba w centrum Kropówek i muszę się przyznać, że po raz pierwszy jadłem Kebaba z mięsem mielonym :) coś strasznego, zresztą dość drogo.

Ad. 2
Co się tyczy owadów TomeKSG powiedział coś takiego
TomeKSG pisze:My ostatnio (niecały tydzień temu) mieliśmy okropny problem z muchami, szczególnie w okolicach Giewontu i Małołączniaka. Niesamowite było to w jakich ilościach tam wystepowały.
powiem tak, nie tylko tam jak szedłem do murowańca w sobotę to już głupoty dostawaliśmy dosłownie jak w bajkach koło nas czarno od much może nie gryzą ale ich brzęczenie doprowadza do szaleństwa.

Ad.6
Odnośnie sklepów to polecam Tesco jest za PKS -em, oraz Biedronkę

Ad. 1
Na temat ubioru masz od groma postów, sierpień jest miesiącem dość ciepłym tak więc polecam jakieś koszulki termoaktywne naprawdę świetna sprawa zarówno w zimę jak i w lato a można naprawdę tanio kupić ja używam Brubeck oraz Attique a tu masz linka http://www.allegro.pl/item1073801768_te ... max_m.html w przypadku gdy się spocisz (zakładam że tak może być) nie czuje się tak zimna jak w zwykłych bluzeczkach a zresztą mogą Ci się przydać na rower do biegania naprawdę polecam, co do spodni to raczej z waszym doświadczeniem nie będziecie wybierać się na trudne szlaki tak więc krótkie spodenki w zupełności wystarczą, podstawa aby było wam wygodnie, oraz aby nie ograniczały ruchu. Peleryna obowiązkowa oraz coś na głowę

Ad. 7
Jeszcze mam do Ciebie jedną ważną radę uważaj na ludzi bo czasami swoimi radami mogą narobić wiele szkody nie wiem czy to wynika z ich niewiedzy czy głupoty ostatnio miałem taki przypadek, schodziłem z Zawratu do piątki i spotkałem kobietkę lekkie adidaski oraz co najważniejsze torebka na ramieniu oraz dziecko w wieku koło 12 lat szła w kierunku Zawratu i pyta się mnie czy zejdzie przez Zawrat do Murowańca bo ktoś w Piętce jej powiedział że tak można zrobić. Tak więc wytłumaczyłem jej że odradzam (wiem że czasami pozory mylą ale nie uważam aby ta kobieta miała styczność z łańcuchami chyba że na giewoncie) ale była tak stanowcza i uparta że moje rady miała głęboko w ..., bo ktoś mądry w schronisku jej tak powiedział, sądzę że ta osoba w schronisku albo nie zna gór albo się nabijała z kobietki co oczywiście świadczy o jego kulturze. Tak więc pytajcie się nawet pięć razy zanim podejmiecie decyzję o szlaku.
Oscar

Post autor: Oscar » 05 lipca 2010, 16:33

stef1980 pisze:polecam buty z membraną z goretexu oraz z wibramem
Ja natomiast na lato odradzam buty z membraną gore. Jeśli już z jakąś membraną to znacznie lepiej oddycha event.

Natomiast do chodzenia tylko po dolinach to najlepsze będą jakieś sandały trekkingowe.

Jeśli natomiast chcecie mieć też ochronę przed ewentualnym deszczem to na lato najlepsze będą treki z naturalnej skóry i zaimpregnowane. Dodatkowo na lato to zainwestowałbym w dobrze oddychające skarpetki.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 lipca 2010, 16:36

Oscar pisze:Ja natomiast na lato odradzam buty z membraną gore. Jeśli już z jakąś membraną to znacznie lepiej oddycha event.
Toracja. Goretex jest mocno przereklamowany. Ciągną jak za zboże a membrana ma wiele do życzenia.
Oscar pisze:Jeśli natomiast chcecie mieć też ochronę przed ewentualnym deszczem to na lato najlepsze będą treki z naturalnej skóry i zaimpregnowane. Dodatkowo na lato to zainwestowałbym w dobrze oddychające skarpetki.
Tylko, że po dwóch latach intensywnego użytkowania woda wlewa się w miejscach łączenia podeszwa-skóra :) Woda jest nieunikniona. I tak się będzie wlewać i tak. Tylko pytanie po jakim czasie? :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 lipca 2010, 17:15

xVRoBVx pisze:
2. Z owadów które mi przeszkadzają w górach to są to tylko takie małe muszki, pojawiają się jak tylko człowiek stanie spocony na szczycie w upalny dzień.


Pozdrawiam i pamiętaj najważniejsza jest rozwaga:)
meszki Roberto - Simuliidae :D :D :D :D :D :D w końcu się na coś przydaje :P

Komarów w wyższych partiach nie będzie bo po prostu nie dolatują aż tak wysoko :P Po dojściu do pasma kosodrzewiny już nie grożą :jupi:

I dużo pijcie - sierpień ma być ciepły, łatwo się odwodnić a wiadomo, że organizm siada i łatwo wtedy o wypadek...
Poza tym wszystko już napisali pobratymcy :zoboc:

Dla mnie najważniejsza rada: NIE przeceniajcie swoich umiejętności, bo "jakiś znajomy tam wszedł gdzieś" - pokora, pokora i jeszcze raz pokora - tak jak Robert napisał - rozwaga jest potrzebna - reszta przyjdzie z czasem (co tyczy się również mnie ;) )

Pozdrawiam
<M>
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 lipca 2010, 21:37

Kurrry pisze:NIE przeceniajcie swoich umiejętności, bo "jakiś znajomy tam wszedł gdzieś" - pokora, pokora i jeszcze raz pokora
Mądre słowa :)
ODPOWIEDZ