Kiedy w góry, by śniegu już prawie nie było, płaty śniegu

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Kiedy w góry, tak by śniegu już prawie nie było

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2010, 17:25

Może wątek o takiej tematyce już był ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie kiedy na wiosnę można się wybrać w góry aby można było spokojnie iść na Rysy jak również na Kościelec oraz Przełęcz pod Chłopkiem, dodam że rozchodzi mi się o warunki pogodowe oraz o to aby nie używać raków :) moje wyjazdy zawsze odbywały się w okresach letnich jak również jesiennych (przełom czerwca oraz października), nigdy nie odważyłem się jechać wcześniej. Wypady na jesień mają swój urok gdyż nie ma takich tłumów na szlakach ale niestety w październiku gdy szedłem na Kościelec w połowie drogi na Kościelec rozwaga moja jak również wielu innych osób, które tego samego dnia wchodziły wzięła górę skały były bardzo oblodzone, wejść by się dało ale gorzej było by z zejściem. Jak możecie to doradźcie kiedy najwcześniej oczywiście na wiosnę wchodziliście na w/w szczyty. Jeżeli taki temat już był to admin może zamknąć ale prosił bym aby napisał mi maila z linkiem do tematu z góry dziękuję :)
Pati

Post autor: Pati » 18 stycznia 2010, 17:38

Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem - jeśli chodzi o te szlaki to spodziewałabym się śniegu nawet w połowie czerwca. Wszystko zależy od tego czy śnieg zdąży stopnieć - na bieżąco trzeba by wszystko planować. Reguły nie ma. Tak to wyglądało z podejścia na Rysy 2 lata temu:
Obrazek
A zeszłym roku było podobne na tych terenach (by Raf):
Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2010, 17:47

Zeszły rok z tego co wiem to bardzo długo śnieg leżał, ja miałem zamiar wejść na Zawrat pod koniec maja i niestety musiałem zawrócić bo nie wziąłem ze sobą raków. Ale jak napisała wyżej Patrycja to nie ma reguły. Ale jeżeli chodzi o Przełęcz pod Chłopkiem to płaty śniegu na tym szlaku, szczególnie w miejscach eksponowanych nie są miłe do przejścia. Myślę, żeby spokojnie wejść na zamierzone szczyty i przełęcz to już pod koniec czerwca. Choć nie daję gwarancji, że wtedy już śniegu nie będzie. Musisz sytuację na bieżąco śledzić. Pozdrawiam
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2010, 18:18

I chyba tak będę musiał zrobić zresztą wybiorę się w maju zobaczę co będzie można zdobyć mam nadzieję, że przynajmniej jeden z tych szczytów już w mają będzie do zdobycia :). Mam jeszcze pytanie do Patrycji kiedy te zdjęcia były robione jak oczywiście można wiedzieć
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2010, 20:28

W roku 2009 w Tatrach było bardzo dużo śniegu.
Dobrze pamiętam, że był nawet 4 stopień zagrożenia lawinowego ogłoszony?
Mimo tego na Orlej Perci śniegu było niewiele więcej niż w 2008 roku. Jeżdżę dokładnie w połowie lipca, więc jakieś tam porównanie mam.
Bez raków w nawet czerwcu na podane przez Ciebie szczyty, oprócz Kościelca nie wejdziesz.
Jeśli ten rok będzie jak poprzednie, a szczególnie pod względem temperatury, to w ciemno, bez patrzenia na warunki śniegowe możesz się wybierać tam, gdzie chcesz od połowy lipca.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2010, 21:14

Waldek pisze:Dobrze pamiętam, że był nawet 4 stopień zagrożenia lawinowego ogłoszony?
Tak, w marcu 2008 była "czwórka".
Pati

Post autor: Pati » 18 stycznia 2010, 21:31

Pierwsze robione 14 czerwca 2008, drugie bodajże 11 też czerwca 2009.




Waldku, marcowa '4' tak wyglądała w Chochołowskiej drugiego dnia (kolejne 'by' - chyba mnie uduszą ;) ):

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 stycznia 2010, 10:29 przez Pati, łącznie zmieniany 2 razy.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2010, 21:33

Gdzie te zdjęcia były robione bo widzę że ładna pokrywa śnieżna :) a miejsca nie mogę skojarzyć
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 18 stycznia 2010, 21:42

bunio0107 pisze:Gdzie te zdjęcia były robione bo widzę że ładna pokrywa śnieżna :) a miejsca nie mogę skojarzyć
Takie szałasy są na Polanie Chochołowskiej, blisko schroniska.
instagram: @zbigniewzbig984
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 czerwca 2010, 15:21

A jak chwili obecnej wygląda sytuacja w wyższych partiach gór tzn Orla Perc.Rysy itd?
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 13 czerwca 2010, 15:50

ssebastiann88 pisze:A jak chwili obecnej wygląda sytuacja w wyższych partiach gór tzn Orla Perc.Rysy itd?
Rysa zasypana (z wczoraj), górne części podejść na Zawrat itp też (info sprzed tygodnia).
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 czerwca 2010, 16:44

A ma ktoś może jakieś zdjęcia jak to aktualnie wygląda?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 czerwca 2010, 11:58

ssebastiann88 pisze:A ma ktoś może jakieś zdjęcia jak to aktualnie wygląda?
Rysy mniej więcej tak:
Obrazek

Bula:
Obrazek

Rysa zasypana śniegiem w tle:
Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 czerwca 2010, 16:08

to nie ciekawie to wygląda to w budach typu "adidasy"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 czerwca 2010, 7:48

Jeżeli o adidasy chodzi to wybrałam się kiedyś na Giewont szlakiem od Doliny Strążyskiej, nie było żadnego śniegu (II poł czerwca), ale w nocy padał deszcz. Momentami było bardzo ślisko, a co najgorsza to nie było się czego złapać, no chyba tylko trawy...
ODPOWIEDZ