Główny Szlak Sudecki

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 stycznia 2010, 13:19

Koncepcja szlaku pojawiła się na posiedzeniu Międzyoddziałowej Komisji Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, która odbyła się 24 października 1947. Rok później zaczęto prace nad znakowaniem szlaku. Z okazji 100-lecia turystyki w Polsce, przypadającego w 1973, Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK nadała Głównemu Szlakowi Sudeckiemu imię Mieczysława Orłowicza, w uznaniu jego zasług dla turystyki i krajoznawstwa.
edytuj Przebieg

Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał pewnym modyfikacjom. Obecnie rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza; kolejnymi etapami są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Przełęcz Srebrna oddzielająca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesującą miejscowością na szlaku są Wambierzyce, skąd trasa prowadzi w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Krowiarki, Masyw Śnieżnika, Wodospad Wilczki, Lądek-Zdrój, Góry Złote. Końcowym punktem szlaku był niegdyś Paczków[1], ale od kilku lat szlak się kończy w Prudniku u podnóża Gór Opawskich.

Całkowita długość szlaku 350 km, zakładany czas przejścia 87 godzin (dotyczy odcinka do Paczkowa). Długość szlaku do Prudnika to 390 km[2].

Pozwoliłem sobie otworzyć link podany wcześniej bo widzę,że nie każdy ma chęć...:):):)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 23 lipca 2010, 11:45

Mam pytanie do wszystkich forumowiczów: kto przeszedł cały GSS?
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 422
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Post autor: Lech » 25 lipca 2010, 19:01

PiotrekP pisze:Mam pytanie do wszystkich forumowiczów: kto przeszedł cały GSS?
Dwukrotnie: w latach 60-tych na dużą GOT (tego wymagał ówczesny regulamin GOT PTTK) i jeszcze raz w 70-tych.
Pozdrawiam

Lech z Poznania
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 26 lipca 2010, 10:58

Dziękuje za info i gratuluje. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 lipca 2010, 22:33

ja się przyznaje do przejścia
rok temu:D
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 24 października 2010, 15:09

A mnie świerzbi od nie dawna , przejście szlaku grzbietowego karkonoszy , od hali szrenickiej po przełęcz Okraj , jednego dnia :) , zostawię to chyba na maj lub początek czerwca przyszłego roku ......, ale kto wie :zoboc:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 24 października 2010, 15:54

Tylko, że GSS nie przechodzi przez Śnieżkę i Przełęcz Okraj. Od Przełęczy Okraj do Szklarskiej jest okolo 32 kim to się da w jeden dzień - tylko po co?.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 24 października 2010, 16:04

PiotrekP pisze: tylko po co?.
dla siebie , nigdy w górach nie dorabiałem ideologii bo właśnie po co ? ;)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 20 listopada 2010, 21:28

Przeglądając niedawno Gazetę Górską natknęłam się
na pewien artykuł mówiący właśnie o głównych
szlakach górskich w Polsce. Opolski oddział PTTK
stworzył nawet możliwość
zdobywania odznak.

http://opole.pttk.pl/odznaka_glowne_szl ... olski.html
OliChłopak

Post autor: OliChłopak » 03 marca 2011, 19:29

Przeszedłem cały odcinek "górski" czyli od rejenu Kamieńczyka do Karpacza( do Okraj to inna bajka). Niestety momentami jest dość zniszczony i podmyty. Nie tylko odcinek Dom Ślaski-schr Nad Łomniczką, ale także w rejonie Odrodzenie-Słoneczniki.
Załączniki
Dom Śląski-schr. Nad Łomniczką.JPG
(51.03 KiB) Pobrany 748 razy
Przełęcz.JPG
(31.55 KiB) Pobrany 748 razy
Czyjaś nuda.JPG
(39.54 KiB) Pobrany 748 razy
Okolice Odrodzenia.JPG
(60.65 KiB) Pobrany 748 razy
Do Słoneczników.JPG
(50.77 KiB) Pobrany 748 razy
ODPOWIEDZ