Która lina

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Która lina

Post autor: Anonymous » 15 października 2013, 16:58

Witam, chciałby kupić linę, coś głównie na lodowiec i asekurację na grani lub ferratach. Tylko, że jak to bywa im większy wybór tym trudniej się zdecydować (zwłaszcza jak wiedza też nie jest jakaś specjalna). Brać jakąś linę połówkową, czy lepiej pojedynczą, 30, 40 a może 50 m ? Ze standardowa impregnacją czy coś lepszego...? Nooo i najlepiej do 300 zł
Mam tutaj kilka typów
http://8a.pl/liny-dynamiczne/lina-dynam ... inger-10-2

http://alpintech.pl/index.php?p2412,ten ... 0-0-mm-50m

http://www.weld.pl/produkt/Sprzet-wspin ... 8-30M/3076

http://www.weld.pl/produkt/Sprzet-wspin ... H-30M/4314

Czy coś z tego będzie odpowiednie ?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 października 2013, 17:56

Lepiej się nie wiązać jak nie ma wiedzy i od tego radziłbym zacząć, a w dalszej kolejności zabierać się za zakupy.

PS: Mam bardzo podobną do tej ostatniej.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 października 2013, 23:48

Za bardzo, to nie pomogłeś :)
Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 19 października 2013, 8:52

Najlepiej zrobisz jak pójdziesz na najbliższą ściankę wspinaczkową, porozmawiasz z ludźmi, którzy nie tylko w teorii ale i w praktyce pokażą Ci jaką linę wybrać, jak się wiązać i zachowywać na lodowcu. Może to kosztować parę złotych, ale wiedza będzie bezcenna.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 19 października 2013, 10:14

Jeśli to ma być lodowiec i ferraty to raczej pojedyncza.
30 metrów na lodowiec wystarczy na pewno, do asekuracji na ferratach również.
Gorzej jeśli będziesz miał potrzebę zjeżdżania, wówczas może się to okazać nieco praco i czasochłonne przy tak krótkiej linie. Ale to już nieco inna sprawa...

Podsumowując: ostatni typ to dobry wybór do tego co piszesz.

W kwestii 'jak z tego korzystać' się nie wypowiadam, zakładam, że wiesz.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 października 2013, 14:08

Wielkie dzięki. Tak liczyłem, że na moje potrzeby ta ostatnia wystarczy, lekka, poręczna i powinna mieć dobrą impregnację (skoro reklamują ją na lodowce).
Tendon i Roca pewnie praktyczniejsze (na pewno) ale nie jestem pewny jak wygląda ta impregnacja, czy jest wystarczająca czy to tylko taki blef. Ceny bardzo zbliżone a przy sporo lepszych parametrach i większej długości ( Tendon i Roca) daje do myślenie właśnie ta impregnacja. Może jeszcze ktoś coś podpowie...

W kwestii "jak z tego korzystać" tak wiem jak korzystać, tyle ile powinienem :)
Awatar użytkownika
Mosorczyk
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 454
Rejestracja: 04 grudnia 2006, 11:45
Kontakt:

Post autor: Mosorczyk » 29 grudnia 2013, 11:58

krzysiek_78 pisze:Ceny bardzo zbliżone a przy sporo lepszych parametrach i większej długości ( Tendon i Roca) daje do myślenie właśnie ta impregnacja. Może jeszcze ktoś coś podpowie...
Co do lin z Tendon i Roca mam obydwie i mogę powiedzieć, że Tendon "łyka" najwięcej wody. Staje się bardzo ciężka i długo schnie. Lepiej jest z Roca. Na mokrym śniegu mniej pochłania wody i szybciej schnie. Z Tendon'a mam 30m linę a z Roca 60m. Bardziej szedłbym w kierunku Roca.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 stycznia 2014, 9:00

przy wyborze takiego sprzętu warto zapytać fachowca po fachu jak to się mówi.
Wybór samoistny może być złym a skutki bardzo tragiczne. Warto porozmawiać, upewnić się i wtedy dokonać zakupu.
Nie odstraszam, ale lina to przedmiot bardzo ścisłe określony w takich sportach i każdy z nich ma odpowiednią wytrzymałość jak i działanie przy napięciu.
Więc proszę udać się do sklepu sportowego lub skontaktować się z jakimś fachmenem
ODPOWIEDZ