Aparaty

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 03 listopada 2009, 9:35

ja wybralem nikona ze wzgledu na ergonomie trzymania aparatu w rece. jednak pragne zaznaczyc ze Olimpusy w swoim menu jezeli chodzi o lustrzanke dla amatora maja wiecej do zaoferowania. poprostu sa lustrzankami bardziej rozbudowanymi w tym przedziale cenowym niz pozostale marki.
moim zdaniem jedz do media i wyproboj dostepne marki dowiedz sie co oferuja, potrzymaj w rece, sprawdz pewnosc uchwytu koncami palcow np; Olek mi wypadal z dloni co ma istotne znaczenie w gorskich wedrowkach.
o szkla sie nie martw za bardzo, jest tyle dostepnych obecnie ze mozna zwariowac zarowno jak do nikona canona czy olka.
pamietaj tez ze pewnych funkcji w aparacie nie wykorzystasz w fotografi amatorskiej dlatego warto sie zastanowic czego oczekuje od mojej lustrzanki :)
to takie moje skromne zdanie
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 listopada 2009, 10:54

A więc byłem i zobaczyłem. Nikon jest wyrażnie mniejszy od Canona, ale jakos wykonanie i rozmieszczenie przysisków lepiej pasuje mi w Canonie. Co do pewności uchwytu, to tu i tu jest podobnie, leżą w dłoni idealnie, i nie mam z tym problemów. Co dostrzegłem, to że w Canonie patrząć przez wizjer jest on o wiele jaśniejszy, niz w Nikonie, tam mialem wrażenie jakbym miał ubrane okulary przeciwsłoneczne, co mi się w ogóle nie podoba.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8710
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 03 listopada 2009, 11:27

Dzięki wszytkim za podpowiedzi i dobre rady. Sprawdzę jeszcze wszystko od początku. Po rozmowach w sklepach to mam istny mętlik w głowie. Praktycznie każdy sprzedawca ma swoją markę, którą preferuje. Jednak po kilku wizytach skłaniam się do Olimpusa. Wielu twierdzi, że mają dobrą optykę, stabilizacja w korpusie. W zestawie otrzymuje aparat z dwona obiektywami. kratę muszę dokupić. Jeszcze dokładeniej sprawdzę jak piszecie Canona i Nikona, z tym że Nikon ma stabilizację w obiektywie i to użależnia bo musisz kupować tylko obiektywy Nikona.
Jeszcze raz dziekuje za opinie.
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 03 listopada 2009, 11:42

PiotrekP pisze: W zestawie otrzymuje aparat z dwona obiektywami
jakimi? jak te co mysle to i tak trzeba dokupic jakies male tele

pomocna stronka
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8992
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 03 listopada 2009, 12:15

ze wzgledu na braki czasowe jakie wyskakuja na wycieczkach i zajmujace miejsce w plecaku, do tego czas na zmiane obiktywu rozsadnie jest miec jeden w miare uniwersalny obiektyw, oczywiscie wszystko to ma wplyw na jakosc zdjecia dla profesjonalisty, dla mnie amatora nie ma to znaczenia, pewnych roznic nie jestesmy wstanie uchwycic okiem, a sa one rospisywane w testach.
ja postawilem na jeden uniwersalny obiektyw mam go przeszlo rok
cos takiego Nikon Nikkor AF-S DX 18-200 f/3.5-5.6G IF-ED VR
i nie zaluje, kitowy mam dalej i sobie gdzies tam lezy.
http://www.optyczne.pl/69.11-Test_obiek ... wanie.html
Ostatnio zmieniony 03 listopada 2009, 12:17 przez heathcliff, łącznie zmieniany 1 raz.
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8710
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 03 listopada 2009, 12:17

Sa dwa obiektywy 14-42 mm f/3,5-5,6 i 40-150 mm f/4,0-5,6
Dzięki za stronkę, poczytam i poszukam innych opisów.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 03 listopada 2009, 12:24

jezeli masz zamiar wnikac w temat i zajac sie bardziej profesjonalnie fotografia, to w koncu i tak bedziesz szukal jakis stalych szkiel lub zmiennogniskowych dysponujacych lepszym swiatlem, ale to juz inna bajka cenowa ;)
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8710
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 03 listopada 2009, 13:03

Dzieki za namiary na stronke, poczytałem i okazuje się, że nic nie wiem na temat aparatów. To jest tak duzo informacji, że czym więcej czytam to tym bardzej mniej wiem. Trzeba będzie więcej czasu poświęcić na wiedzę. A wydawało mi się, że jak kiedyś posiadałem lustrznkę klasyczną to będzie łatwiej. Nic bardzej mylnego. Te aparaty to prawdziwe komputery do fotografowania.
:)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 03 listopada 2009, 14:41

niestety ten sprzet nie nalezy do tanich wiec najwazniejszym pytaniem jest:
czy potrzebny mi kompakt czy lustrzanka ?
czego oczekuje od mojej lustrzanki ? (pewnie wszystkiego hehe)

jak tak to z czego bede korzystal ?(czy moja wiedza o fotografii na to pozwoli, skoro mam zamiar korzystac z funkcji auto to po co mi lustro)

czego oczekuje od zrobionego przez mnie zdjecia ?(czy poprostu ma byc ladne czy przedstawiac moja chec pokazania szczegolu na ktorym mi zalezy,wlasna wizja danego kadru)

to byly moje pierwsze pytania ktore mnie meczyly przed zakupem lustrzanki :)
i doszlem do wniosku ze dla moich potrzeb wystarczy najprostrza lustrzanka, bo lubie robic zdjecia w trybie manual, jednak nie mam aspiracji do tego aby zdjecia gdzies przedstawiac na blogach tym bardziej zajmowac sie fotografia profesjonalnie.
po co wywalac kase na cos z czego nie bede korzystal ;)
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 listopada 2009, 17:09

Gdyby ktoś był chętny mam do sprzedania Pentaxa K~m w idealnym stanie. Mogę dołączyć pare obiektywów, lampę i parę gadżetów :D
Służę poradą :) Cena promocyjna, gdyż zmieniam aparat na K7 :)
Kontakt gg: 5276105 lub PW :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 listopada 2009, 20:30

heathcliff pisze:
MORF pisze: Mi przy f 6,3 już pojawiają się nieczystości
Też poszalałbym sobie z f 8.0 :)
przedmuchaj ja gruszeczka powinno pomoc :zoboc:
ehh żeby było to takie proste, kiedyś za często zmieniałem szkła i jakieś poważniejsze syfy zostały.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 listopada 2009, 0:20

MORF pisze:ehh żeby było to takie proste, kiedyś za często zmieniałem szkła i jakieś poważniejsze syfy zostały.
Mulik kiedyś mocno nasyfiła do środka i gruszeczka nie pomagała. Dopiero wizyta w zakładzie foto, gdzie chłopaki użyli ponoć mega-gruchy-przemysłowej dało efekt 100%
piotrM co do aparatu, to kup taki, na który Cię stać i który lepiej Ci leży. Co do wartości wychodzących z niego zdjęć, to w większości będzie ona zależała już potem od fotografującego i Jego weny twórczej ;-)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 listopada 2009, 10:28

PiotrekP mam olympusa E3 wcześniej miałem E500 sprzęt niezawodny i dobry.
Jedna wada to jeśli chcesz korzystać z wysokiego iso to w olku powżej iso 800 - 1000 ciężko będzie. Chociaż wszystko zależy od warunków i spokojnie można wyskoczyć nawet z wyższym iso. W miarę poznawania sprzętu będziesz wiedział co i jak.
Odwzorowanie kolorów w Olku jest super, obieltywy są ekstra. Na początek zabawy wystarczy ci optyka jaką dostaniesz w KIT-cie. Chyba że masz wolne środki to polecam obiektyw zuiko 14-54 f2.8-3.5 świetne szło (mam je i jest super), tanie tele czyli 40-150 też nie jest złe.
Szkła w olku są bardzo dobrej jakości i stosunkowo tanie.
Świetna w olku jest ochrona przed pyłkami - to docenia się w terenie.
No i mój e3 i zuiko 14-54 bez problemów pracują podczas deszczu, bo woda im zbytnio nie groźna:)
Bardzo ważna jest sprawa gwarancji i serwisu. W olku masz świetny serwis, door to door docenisz to jak coś się stanie ze sprzętem.

Użytkując sprzęt olka od 5 lat nie zawiodłem się na sprzęcie ani na firmie.

Chciaż teraz jakbym wybierał sprzęt to wybrałbym Nikosia d700 ten sprzęt ma możliwości ale cena powala na kolana. Ale to inna półka :) i nie ma co porównywać.
Pozdrawiam
Montano

Post autor: Montano » 06 listopada 2009, 10:33

Marx07 pisze:Bardzo ważna jest sprawa gwarancji i serwisu. W olku masz świetny serwis, door to door docenisz to jak coś się stanie ze sprzętem.

Użytkując sprzęt olka od 5 lat nie zawiodłem się na sprzęcie ani na firmie.
Sorry ze sie wtrącam, ale piszesz ze serwis i gwarancja super a zaraz pod tym że nie zawiodłes się na sprzęcie ani razu.:) To które stwierdzenie jest prawdziwe?:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 listopada 2009, 10:45

Miałem okazję sprawdzić działanie serwisu ale nie na swoim sprzęcie. Jak każdy sprzęt elektroniczny tak i sprzęt fotograficzny może się zepsuć. Wtedy doceniamy serwis. Ja na szczęście nie miałem problemów. A pomagałem znajomej załatwiać formalności zwiazane z naprawą gwarancyjną. Wszystko odbyło się prosto i bez problemów.

Daleki jestem od walk systemowych których pełno jest na różnych forach fotograficznych. Każda firma jest dobra :)

A dodając w formie informacji a nie reklamy że na sprzęt olka dobre ceny ma sklep fotozakupy.pl kupowałem u nich e3 i cenę mieli bardzo dobrą.
ODPOWIEDZ