Aparaty

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 listopada 2009, 21:17

PiotrekP pisze:
jurekbd pisze:W tej chwili nawet fotografowie pracujący dla NG, który to periodyk bardzo dba o jakość dostarczanych prac, w większości przechodzą na cyfrę (wysokiej klasy cyfrę).
Tylko taka cyfra to majątek i zaczyna się dziesięć tys($) w górę za body, a gdzie jakiś obiektyw, filtry to już majątek trzeba przeznaczyć. :)
Z mojej strony był argument, potwierdzający tezę, że Artyści z NG (dla mnie oni są artystami) też przekonują się do cyfry, bo wielu z nich, do niedawna, nie chciało słyszeć o rozstaniu się z analogiem.
Jest wiele amatorskich lustrzanek o przyzwoitych cenach, a filtry jakie Ci potrzeba do krajobrazu i w góry, to polar i UV albo skylight.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 10 listopada 2009, 21:33

jurekbd pisze:Z tego co wiem, to masz D40 to fajny i niezbyt duży aparat.
wystarczająco duży, by nie brać go ze sobą w wyższe góry, a im wyżej tym ten aparat przeszkadza.
jurekbd pisze:Przy Twoich wojażach i świetnych miejscach, w których bywasz, szkoda przywozić słabe foty z kompakta.
dlatego z miejsc łatwych są zdjęcia a z trudnych wspomnienia :)
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 listopada 2009, 21:45

janek.n.p.m pisze:igi małpy to tylko panasoniki, soniaki, nikony :) manualne ustawienia też mają
No właśnie - cała gama, ale który wybrać :D

jurekbd Nie sprecyzowałem - mea culpa. Rozchodzi się o gabaryt. Duży aparat odpycha mnie od ściany. potrzebuję czegoś, co wyciągnę zza pazuchy koniecznie jedną ręką, cyknę i schowam :) A za Fuji - dzięki, masz rację. Poszukam czegoś z ich stajni. Używałem już Fuji kiedyś i pasowała mi.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 listopada 2009, 21:46

janek.n.p.m pisze:
jurekbd pisze:Z tego co wiem, to masz D40 to fajny i niezbyt duży aparat.
wystarczająco duży, by nie brać go ze sobą w wyższe góry, a im wyżej tym ten aparat przeszkadza.
jurekbd pisze:Przy Twoich wojażach i świetnych miejscach, w których bywasz, szkoda przywozić słabe foty z kompakta.
dlatego z miejsc łatwych są zdjęcia a z trudnych wspomnienia :)
:D To już nie wiem co doradzić. Ale po latach, z dobrych zdjęć będziesz zadowolony a na złe będziesz się wkurzał i pluł w brodę że mogły być lepsze.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 listopada 2009, 21:50

igi pisze:Nie sprecyzowałem - mea culpa. Rozchodzi się o gabaryt. Duży aparat odpycha mnie od ściany. potrzebuję czegoś, co wyciągnę zza pazuchy koniecznie jedną ręką, cyknę i schowam :) A za Fuji - dzięki, masz rację. Poszukam czegoś z ich stajni. Używałem już Fuji kiedyś i pasowała mi.
To jeszcze zwróć uwagę żeby miał możliwość robić w RAWach. Z RAWa można potem jeszcze coś wyciągnąć i z cieni i ze świateł, jeśli warunki są kiepskie.
bluejeans

Post autor: bluejeans » 10 listopada 2009, 22:03

jurekbd pisze:Żaden z wymienionych przez Ciebie obiektywów nie pokrywa ogniskowej, o którą pytał piotrM poza "flectogon 20/2.8".
Ja się tylko wytłumaczę: nie wspomniałam znajomemu o ogniskowej, zapytałam tylko o dobre niedrogie szkła do analogów, z których można korzystać w cyfrze. Moje niedopatrzenie, moja wina, przepraszam. Dzięki za czujność Jurku :)
jurekbd pisze:Przede wszystkim PiotrzeM musisz określić co chciałbyś fotografować tą 10-22.
To sprawa zasadnicza :) z ust mi wyjąłeś te słowa, rzec bym mogła ;)
jurekbd pisze:- pancolar 50/1.8 - niezłe światło ale .... Po co? do swego C możesz mieć "Canon EF 50mm f/1.8 II"
- Sonar 135/3.5 - ???? przecież po podpięciu do 500D będziesz miał tele 200mm ten obiektyw jest może i dobry ale jako "portretówka" do amatorskiego studia albo do statycznych plenerów z cierpliwą modelką.
- Sonar 200/2.8 niezłe światło ale do jakich celów wykorzystasz go z 500D? Przecież to będzie 300mm. No chyba że w jakiejś czatowni zaczaisz się na jakieś zwierzę, i to niezbyt dynamicznie poruszające się.

Myślę, że polecanie manuali do współczesnych cyfrowych DSLR, do szerokich zastosowań, to naprawdę nieporozumienie.
Tu już nie do końca się z Tobą zgadzam :) 1) polecone szkła z pewnością zdają egzamin (kwestia tylko do czego je wykorzystać, jeśli polecone, znaczy że przetestowane i świetnie się spisały. Różnorodność obiektywów daje fotografującemu różne możliwości. Mając początkowo tylko jeden obiektyw, szybko poczułam pewnego rodzaju znudzenie. Ale ja już tak mam, że lubię rozmaitość :) Jak wskoczyłam na 300mm (analogowa, więc ogniskowa znacznie wydłużona po zamontowaniu do cyfry, o czym dobrze, zę wspomniałeś, bo też mi umknęło :) ) ożywiłam się nieco fotograficznie ;) I tzw "portretówka" nadaje się nie tylko do portretów, nie przesadzajmy :) krajobrazy całkiem nieźle się rysują tym szkłem, przecie wszystko w rękach fotografującego :)
jurekbd pisze:PiotrekP
- Zdecyduj się na konkretną firmę polecam N, F lub C lub ewentualnie S
pod tym podpisuję się dwiema ręcami :) Sony przejmując Minoltę, jest obecnie jedną z trzech firm wartych polecenia :) i właśnie Sony poleca mi znajomy, gdybym chciała pracować na szkłach z analogów

Nawiasem ta wymiana zdań i mnie wiele uczy :) a na wiedzę zawsze jestem otwarta.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 listopada 2009, 22:05

jurekbd pisze:To jeszcze zwróć uwagę żeby miał możliwość robić w RAWach. Z RAWa można potem jeszcze coś wyciągnąć i z cieni i ze świateł, jeśli warunki są kiepskie.
Ano, ale to już G seria, albo Sigmy. A na to żal kasy, bo taki aparat spada, moknie i zamarza :| Fotografikiem nie będę nigdy raczej :)
dlatego z miejsc łatwych są zdjęcia a z trudnych wspomnienia :)
Albo odwrotnie, w zeszłą niedzielę nawet D40 dała radę :D
Obrazek
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 10 listopada 2009, 22:23

igi pisze:Albo odwrotnie, w zeszłą niedzielę nawet D40 dała radę
nie otwiera się :(
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
bluejeans

Post autor: bluejeans » 10 listopada 2009, 22:51

ale przez chwilę się otwierało i było całkiem sympatyczne :)
(pewnie gdzieś jakiś serwer padł? może to rzecz przejściowa)
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 10 listopada 2009, 23:38

bluejeans pisze: obaj jednogłośnie twierdzą, ze dobry fotograf zrobi zdjęcie pudełkiem od zapałek
Zgadza się
Wtrącę swoje trzy grosze choć nie jestem super specjalistą
Kochani z fotografią jest dokładnie tak jak z wędkowaniem.
Nawet na zwykły kij i sznurek można złapać dobrą rybę
Zajmuje się fotografią amatorską od 25 lat .
Zmieniły się standardy zapisu danych przez ten czas.
Pamiętam jak sam wywoływałem fotki w ciemni czarno białe a później kolorowe. W KUWETACH. Ciekawie kto zna te słowo na forum.
Dla większości (chyba bez obrazy) kojarzy się bardziej z miską dla kota :)
nie będę opisywał wszystkich aparatów którymi robiłem fotki.
Skupię się na fotografii cyfrowej
Korzystałem wcześniej z Canona 300D (nikon wtedy jeszcze nie miał lustrzanki cyfrowej). Tragedia aparat złom zardzewiał. Kupiony za kilka tysiaków przestał działać. Naprawa droższa od zakup na ten czas 400D.
Dylematy a co kupić??
Zdecydowałem się na Canona 300
Na ten czas kiedy kupowałem był starszy niz 400D ale jak porównania wykazały lepszy od nowszego 400D. Taki urok różnica ceny+= różnica parametrów modelu= efekt i satysfakcja gwarantowana.

Kilka rad praktycznych
1. Nie do końca można wierzyć w parametry na papierze. Wiele rzeczy się nie podaje.
2. czas załączenia ze on/of ze stanu uśpienia. istotna dana
3. Rodzaj i wielkość ziarna.To są problemy z którymi niektóre aparaty sobie nie radzą. Kochani można aparat wypróbować i sprawdzić
Jakiż problem
Motto Legii Cudzoziemskiej "maszeruj albo giń"
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 11 listopada 2009, 9:29

Bodzio pisze:W KUWETACH. Ciekawie kto zna te słowo na forum.
Zapomniałeś o KOREKSIE, powiekszalnik KROKUS i suszarka.
Też bawiłem się fotagrafia czarno-białą.
Zabawa co to jest KOREKS?
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 11 listopada 2009, 12:06

PiotrekP pisze:Zabawa co to jest KOREKS?
Pojemnik do wywoływania klisz, oczywiście :D. A 2 kuwety do tej pory służą nam jako pojemniki na drobiazgi, nie licząc tej dla kota :D
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 11 listopada 2009, 15:06

JolaR pisze:Pojemnik do wywoływania klisz, oczywiście
Brawo, trafne określenie :7: . O nagrodzie pogadamy ja się spotkamy.

Pozdrawiam :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Oscar

Post autor: Oscar » 16 listopada 2009, 20:57

Gdyby ktoś był zainteresowany obiektywami lub aparatmi to zapraszam na pw.

Narazie takie dwa linki:

http://allegro.pl/item820891702_olympus ... 0_5_6.html

http://allegro.pl/item820312664_nikon_d ... legro.html

Mam jeszcze Nikona D5000 z obiektywem 18-55mm f3.5-5.6 a także twarde dyski 1-2 TB w bardzo atrakcyjnych cenach.

Napewno nigdzie taniej tego sprzętu nie kupicie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 grudnia 2009, 22:34

Oscar pisze:Gdyby ktoś był zainteresowany obiektywami lub aparatmi to zapraszam na pw.

Narazie takie dwa linki:

http://allegro.pl/item820891702_olympus ... 0_5_6.html

http://allegro.pl/item820312664_nikon_d ... legro.html

Mam jeszcze Nikona D5000 z obiektywem 18-55mm f3.5-5.6 a także twarde dyski 1-2 TB w bardzo atrakcyjnych cenach.

Napewno nigdzie taniej tego sprzętu nie kupicie.
Poczytałem sobie i widzę ,że weszliście na wysoką półkę z tym sprzętem.
Skorzystałem z powyższych linków i za tą kasę można kupić d90 z dwoma obiektywami , kartą i torbą -do dziś w promocji Media Markt.
Zgadzam się jednak ,że warto dołożyć trochę do czegoś lepszego.
ODPOWIEDZ