Aparaty

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 października 2009, 21:03

Sigma 10-20 :)
Obiektyw fajny, tylko troszkę słabe światło. Mimo wszystko zdecydowałem się na niego, bo brałem go tylko pod kątem gór. Ustawiając aparacik na statywie w złych warunkach mogę wydłużyć czas ekspozycji i zdjęcie zrobię tak czy siak :D
Szkiełko ładnie ostrzy. Ogólnie godne polecenia :)
Z szewrokich kontów do Pentaxa mogę polecić jeszczę Tamrona SP AF 10-24mm f/3.5-4.5 Di-II LD Asph (IF) - tańszy, lepsze światełko, większy przedział ogniskowych, ale spora aberracja i winietowanie :(
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 października 2009, 23:02

Sporkins Używasz jakiś filtrów na tej Sigmie 10-20? Jak sprawa z winietowaniem?
Zastanawiam się właśnie nad jakimś szerokim kątem do Nikona :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 listopada 2009, 10:57

W górach UV lub polaryzacyjny.
Połówkowy szary też wskazany przy mocnym słońcu. Oczywiście mam pomarańczowe, niebieskie itd, ale w górach z reguły się nie przydają. Dodatkow przy dużej średnicy obiektywu są kosztowne :(
Ja na winietowanie nie narzekam, widoczne jest minimalnie i to przy ustawieniu najtrudniejszych warunków. W górach nie używałem nigdy przysłony ok.5.0 a przy f 8.0 już jest wszystko w porządku.
Kupując szeroki kąt myślałem nad tamronem, ale mimo iż ma lepsze światło i niższą cenę testy przemawiały za Sigmą i chyba słusznie :)
Polecam poczytać

http://www.optyczne.pl/testy_obiektywow.html

Konkretne testy :)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 02 listopada 2009, 9:28

Mam pytanko do lepiej zorientowanych, mam zamiar kupić OLIMPUSA 620 co myslicie o tej lustrzance.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 listopada 2009, 10:04

Sporkins pisze:W górach nie używałem nigdy przysłony ok.5.0 a przy f 8.0 już jest wszystko w porządku.
A jak u Ciebie z czystością matrycy ? Mi przy f 6,3 już pojawiają się nieczystości
Też poszalałbym sobie z f 8.0 :)
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 02 listopada 2009, 10:39

MORF pisze: Mi przy f 6,3 już pojawiają się nieczystości
Też poszalałbym sobie z f 8.0 :)
przedmuchaj ja gruszeczka powinno pomoc :zoboc:
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 listopada 2009, 12:19

I przyszła pora na mnie :).
W gre wchodzą 3 modele. Canon EOS 450D, Canon Eos 500D, bądź Nikon D5000 o Canonach sie juz duzo naczytałem i moj zakup skłania sie ku własnie niemu. Ale teraz troszkę namieszał mi Nikon, jestem kompletnym laikiem. Uzywam obecnie zwykłego kompaktowego aparatu cyfrowego marki Samusng, lecz pragnę w tym celu swoją wiedze poszerzyć. Dodam że zakup wchodzi w gre tylko z KIT-em, bo nie mam na razie tak sporej wiedzy aby dokupic cos lepszego do samego body. Może w przyszłośći, ale jak wiem to będę zadowolony z obiektywu dolączonego do zestawu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 listopada 2009, 13:29

piotrM pisze:bądź Nikon D5000
Oglądałem ostatnio ten sprzęt, chętnie bym swoją D40 zamienił na ten model :) w kicie ma standardowy Nikkor 18-55.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 listopada 2009, 15:24

piotrM
Z 3 wyżej wymienionych zdecydowanie wybrałbym Canona EOS500.
Miałem okazję robić nim zdjęcia jak i Nikonem D5000 i Canon według mnie wypadł dużo lepiej :)
Jendak ja wychodze z zasady, że obiektyw a przede wszystkim umiejętność fotografa jest dużo ważniejsza od parametrów aparatu.
Skoro zaczynasz swoją przygodę z lustrzanką cyfrową uważam, że Canon EOS500 to już dużo :)
Moim zdaniem będziesz zadowolony.


MORF
nie mam problemu z nieczystościami ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 listopada 2009, 15:45

piotrM pisze:Canon EOS 450D, Canon Eos 500D, bądź Nikon D5000
Bierz C 40D
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 02 listopada 2009, 18:35

Spytam jeszcze raz - a co myślicie o OLIMPUSIE 620?
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 listopada 2009, 18:50

Kiedyś miałem Olympusa (przed kupieniem lustrzanki) i byłem z niego zadowolony. Olympusy słyną z dobrej jakości zdjęć. Nie miałem okazji testować tego aparaciku, ale przeglądając dane rzuca się w oczy słaby AF. Nie wiem jakimi szkiełkami dysponuje Olympus dlatego cięźko mi cokolwiek o tym powiedzieć.. Jednak jako markę mogę polecić bo nigdy mnie nie zawiódł.
W obecnych czasach wszystkie lustrzanki dla fotoamatorów są wystarczające :)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 02 listopada 2009, 19:38

Dzięki za opinie :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 02 listopada 2009, 22:21

PiotrekP pisze:OLIMPUSIE 620
Szukając aparatu patrzyłem na wszystkie jego możliwości, Olimpusa bym nie wybrał, jeśli już to Nikon, Canon lub Pentax. Sam prywatnie używam teraz Pentaźa K200D, rewelka. Jak byś chciał poznać moje za i przeciw to możemy się spotkać na piwku i obgadać.
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 listopada 2009, 8:36

Morf, oglądałem, ale cena jak dla amatora to jest troszkę moim zdaniem za duza ;).
Sporkins, dzieki za umocnienie mnie w przekonaniu, jakos do mnie Nikon nie przemawiał, w ogóle brałem go tylko jako alternatywę. Ale po przeczytaniu juz dość sporo opinii i teraz ty mi ładnie to wszystko ująłeś i umocniłes w przekonaniu :). Dzięki.
ODPOWIEDZ