Kompas

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Gaclan

Kompas

Post autor: Gaclan » 09 października 2007, 6:32

Cześć, jak często używaliście kompasu w górach. Czy ktoś z was próbował go zrobić samemu?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 października 2007, 10:02

Mosorczyk pisze:Jeśli chodzi o mnie to często w lesie używałem busoli. Wedlug mnie jest bardziej przydatna bo można zawsze wyznaczyć azymut, który nieraz pomógł mi wstąpić na właściwą drogę. Obecnie go nie używam ze wzgledu na to, że już poznałem te trasy i go nie potrzebuję.
To by było coś dla mnie,uwierzysz że kiedyś zgubiłem się w lasach Mikołowskich :oops: :oops: :oops:
Gaclan

Post autor: Gaclan » 09 października 2007, 15:01

Ja w sobotę jadę w najdziksze chyba tereny górskie poza Bieszczadami, mianowicie do Bielic. Chcę zaliczyć Smreka i Postawną. Te tereny są bardzo słabo oznakowane. Poza tym odnalezienie szczytów też graniczy z cudem, dzisiaj jadę odebrać kompas i wierzę że się nie zgubie.

Ps. Jeśli ktoś miałby ochotę dołączyć do wyprawy to zapraszam.
Pati

Post autor: Pati » 09 października 2007, 19:39

Kiedyś miałam w domu "ruski" kompas z bazaru - szkoda słów
- pokazywał wszystko oprócz właściwego kierunku... Poleżał długo w na półce, bo szkoda było wyrzucać, ale jakoś rok temu się nad nim zlitowałam
i wylądował nareszcie w koszu. Obecnie planuję zakup jakiegoś nowego.
Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2010, 10:55 przez Pati, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 10 października 2007, 15:57

jakieś namiary na stronę gdzie pisze jak się tym posługiwać?a może kilk słów od siebie?
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 10 października 2007, 21:11

maga
Może to Ci trochę pomoże:
http://priv.ckp.pl/michall/orientacja.htm#kompas
Pozdro.
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 11 października 2007, 8:39

dzięki berdzo króliku.
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 października 2007, 11:19

Ja polecam kompasy firmy SILVA! Bardzo dobre wykonanie i jakość!
Gaclan

Post autor: Gaclan » 11 października 2007, 15:19

Wczoraj kupiłem sobie kompas, mam nadzieję że przejdzie sobotnią próbę. Ja będę miał kompas, Oscar bierze piersiówkę. Powinno się udać :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 września 2008, 16:04

W sieci Lidl pojawił się kompas. Konstrukcja prosta i sprawdzona: podziałka, celownik, szkło powiększające i linijka. Kompas jest w metalowej obudowie, przez co jest trwalszy, ale i cięższy - waży ok. 103g. Jest świetny: gdy nim kręcimy, to za każdym razem strzałka wskazuje inny kierunek. Polecam wszystkim, którzy chcą chodzić "bylegdzie". Czuję się jak Jack Sparrow i jego magiczna busola ;)
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 22 września 2008, 16:17

Ja mam kompas elektroniczny - też z Lidla :)
Ma podswietlenie i dodatkowy wyswietlacz, pokazujący kierunek +/- 5 stopni ...
Ale też coraz rzadziej z niego korzystam ...
Zabieram go jedynie w podziemia ...

P.S. A Postawna jest rzeczywiście kiepściutko oznakowana ...
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 września 2008, 16:33

Ja posiadam jeszcze zegarek z kompasem z Lidla. O ile kompas coś tam jakoś pokazuje, nawet nie wiem czy poprawnie, to godziny nawet dobrze odmierza i fajowo pika. Mam go już kilka lat i ciągle jeszcze działa :) W kompasie analogowym zauważyłem pewną poprawność: obracając nim, nigdy nie udaje się ustawić wskazówki N z odpowiadającym jej podziałką na obudowie :D
Awatar użytkownika
bikmen
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 106
Rejestracja: 10 lipca 2008, 10:02

Post autor: bikmen » 23 września 2008, 12:39

Ja osobiście nie mam zastrzeżeń do produktów Lidla, ale kompas wolałbym kupić bardziej sprawdzony. Polecam stronę http://www.napieraj.pl/xoops/modules/wf ... ategory=13
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 września 2008, 13:00

bikmen pisze:Ja osobiście nie mam zastrzeżeń do produktów Lidla
Ja też nie, ta busola to na serio fajna zabawka, już drugi dzień z nią krążę po mieście ;)
Bikmen, tam są zawodowcy i rekomendują najlepszy sprzęt. Mnie nie potrzeba kompasu za 300pln do biegów przełajowych, bo nie wykorzystam go, a na pewno zgubię, lub zniszczę. Mnie potrzeba prosty i tani produkt, który pokazuje północ i da się nim piwo otworzyć. Chyba dalej pozostanę przy talerzu z wodą, korku i namagnesowanej igle do szycia ;) (idzie sezon, więc piwo będę znowu otwierał rakami)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2009, 21:02

Z tego co podaje literatura i producenci kompasów wyciagnęłam kilka wniosków:
przy zakupie kompasu musimy wziąć pod uwagę - oprócz ceny, która ma nie być za wysoka - kilka dodatków które ułatwiają korzystanie z niego.
- przezroczysta prostokątna podstawa najlepiej żeby była jak najdłuższa, może być wersja kompasu z lusterkiem ( drogi dodatek)
- obecność strzałki orientacyjnej i południków na obudowie;
- dokładność kompasu nie powinna przekraczać 1-2 stopni aby przy dłuższych trasach nie znaleźć się w "lesie".
- warto w swoim kompasie mieć nastawną strzałkę deklinacji zamiast stałej strzałki orientacyjnej (rozwiązuje nam problem z wartością deklinacji magnetycznej jaką musimy w danej lokalizacji uwzględnić podczas pomiaru).

Jeśli pokonujemy niewielkie odległości to błędnych pomiarów nie odczujemy tak bardzo na własnej skórze, jednak przy kilkudziesięciu km i godzinach wędrówki już tak.

może ten egzemplarz jest dobry ??
http://sherpa.pl/product_info.php/produ ... 767fa6fb8e
ODPOWIEDZ