Telefon z GPS

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 19 stycznia 2012, 20:36

Elizz pisze:jeszcze mam pytanie odnośnie samego Androida (czy jak mu tam) - podobno są problemy z niekontrolowanym łączeniem się z siecią? to rzeczywiście jakiś problem? czy po prostu blokuję sieć i po kłopocie?
Z android market, ściągnij sobie aplikację APNdroid ona jedyna skutecznie blokuje połączenia różnych aplikacji telefonu z internetem, pozwalając jednocześnie na przychodzenie MMS-ów.

Zainstalowałem sobie z ciekawości TrekBuddy i mapę GOP czy ten soft ma możliwość przybliżania i oddalania mapy czy akurat ta mapa jest w jednej rozdzielczości, poza tym czy ma routing po szlakach, czy podaje czas do celu/wybranego punktu?
Nie znam dokładnej obsługi ale za każdym razem jak wejdę na kompas to nie da się z niego wyjść, mój telefon nie ma normalnej klawiatury, możliwe że część funkcji jest dostępna z klawiatury telefonu...
Najbardziej interesuje mnie czy można zmienić rozdzielczość mapy?
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Awatar użytkownika
Daku
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 79
Rejestracja: 09 lipca 2009, 22:57

Post autor: Daku » 19 stycznia 2012, 21:01

Mariusz pisze:Zainstalowałem sobie z ciekawości TrekBuddy i mapę GOP czy ten soft ma możliwość przybliżania i oddalania mapy czy akurat ta mapa jest w jednej rozdzielczości
Żeby móc zbliżać musisz zainstalować nie mape a atlas.
Mariusz pisze:mój telefon nie ma normalnej klawiatury, możliwe że część funkcji jest dostępna z klawiatury telefonu.
Są różne wersje Trekbuddy ściągnij sobie odpowiednią pod telefon.
http://www.trekbuddy.net/forum/viewforu ... af0ca867a0
Powyżej link do chyba najlepszego miejsca z informacjami o Trekbddy między innymi najnowsze wersje, spolszczenia itp..
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 19 stycznia 2012, 21:13

Mariusz pisze:Najbardziej interesuje mnie czy można zmienić rozdzielczość mapy?
Nie uważam się za znawcę TB, ale na kilka pytań mogę odpowedzieć. Jeśli ktoś wie lepiej proszę o korektę.
TB pokazuje mapę tylko w jednej skali (natywnej), bez przybliżeń i oddaleń. Ma funkcję nawigacji po trasie i do punktu. Podaje czas i odległość do punktu. Moja wersja ma możliwość pokazywania informacji wg preferencji: rower, marsz, geocaching.
Przełączanie ekranów odbywa się przyciskiem # (nie wiem jak to jest na ekranie dotykowym).
Mariusz pisze:Zainstalowałem sobie z ciekawości TrekBuddy
TB przestał mnie ciekawić po zakupie GPSa, Ciebie jeszcze ciekawi? ;)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Daku
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 79
Rejestracja: 09 lipca 2009, 22:57

Post autor: Daku » 19 stycznia 2012, 21:26

tidżej pisze:Dobrze by było byś kupił również program TrekBuddy. Proponuję być legalnym - to tylko 24,60 zł
Trekbuddy jest aplikacją darmową.
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 19 stycznia 2012, 21:31

Daku pisze:Żeby móc zbliżać musisz zainstalować nie mape a atlas.
Ale tak czy inaczej przybliżania nie ma tylko przełączanie pomiędzy mapami w różnych skalach. Chyba, że w nowszych wersjach już można (ja mam 2.0 z Compassu).
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 stycznia 2012, 21:52

Mariusz pisze:Nie znam dokładnej obsługi ale za każdym razem jak wejdę na kompas to nie da się z niego wyjść
jak odpalisz kompas, to klikasz w prawy dolny róg (u mnie "Brak PUNKTU") do skutku aż wróci do mapy

Orientuje się ktoś czym się różni wersja np Compassu od tej darmowej z Marketu tudzież analogicznie wersje Java?
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 19 stycznia 2012, 22:47

radko pisze:Orientuje się ktoś czym się różni wersja np Compassu od tej darmowej z Marketu tudzież analogicznie wersje Java
Trochę informacji jest na forum wspomnianym już przez Daku (patrz posty z tego roku)
radko pisze:Trekbuddy jest aplikacją darmową
To prawda. Wersja darmowa jest jednak (startowo) uboższa od wersji komercyjnej i jej instalacja i dopasowanie wymaga większej ilości zabiegów informatycznych. Jeśli klient ucieka ze sklepu słysząc "informatyczny żargon", to prościej wykorzystać mu wersję komercyjną, gdzie od razu za nieduże pieniądze ma gotowy pakiet.
Mariusz pisze:Najbardziej interesuje mnie czy można zmienić rozdzielczość mapy?
Wracając jeszcze do tego tematu na zlinkowanej wyżej stronie znalazłem ekrany z nowych wersji TB, a na nich przyciski do skalowania widoku (+ -), może wersja 4 ma już taką opcję. Jakby ktoś używał nowej wersji to proszę o info, bo też jestem ciekaw czy to dodano.
Ja już nowego TB nie instaluję - zostaję przy Garminie.
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Kobi
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 224
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, 16:02

Post autor: Kobi » 19 stycznia 2012, 22:58

Czy u Was też TB pyta co każdą wykonywaną czynność czy zgadzasz się na to czy na tamto i .... Cały czas pyta i pyta? :) Ma ktoś mapy Beskidu Żywieckiego?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 stycznia 2012, 23:43

tidżej pisze: Trochę informacji jest na forum wspomnianym już przez Daku (patrz posty z tego roku)
OK, poczytam... tym niemniej miałem nadzieję, że ktoś miał styczność z obiema wersjami i może chciałby się spostrzeżeniami podzielić

tidżej pisze:
radko pisze: Trekbuddy jest aplikacją darmową
to nie moje słowa

tidżej pisze:To prawda. Wersja darmowa jest jednak (startowo) uboższa od wersji komercyjnej i jej instalacja i dopasowanie wymaga większej ilości zabiegów informatycznych. Jeśli klient ucieka ze sklepu słysząc "informatyczny żargon", to prościej wykorzystać mu wersję komercyjną, gdzie od razu za nieduże pieniądze ma gotowy pakiet.
muszę się nie zgodzić (jeśli chodzi o tel. z Androidem)
co do wersji, to się nie sprzeczam - na pewno jest uboższa - w końcu coś za te 24zł trzeba od siebie dodać, natomiast sama instalacja darmowego softu w Androidzie już chyba prostsza być nie może. Nawet wydaje mi się, że większe kombinacje będą z instalacją Compassowej wersji dla tego systemu (chyba, że też pojawi się w Markecie).
tidżej pisze:Wracając jeszcze do tego tematu na zlinkowanej wyżej stronie znalazłem ekrany z nowych wersji TB, a na nich przyciski do skalowania widoku (+ -), może wersja 4 ma już taką opcję. Jakby ktoś używał nowej wersji to proszę o info, bo też jestem ciekaw czy to dodano.
Ja już nowego TB nie instaluję - zostaję przy Garminie.
(+ i -) jest też w darmowej wersji, aktywuje się przy przeglądaniu Atlasu a nie Mapy. Atlas to w TB zbiór tych samych map ale w różnych skalach. Efekt powiększenia/pomniejszenia uzyskuje się poprzez przełączenie pomiędzy skalami.
O, i gdyby ta wersja 4.0PL umożliwiała powiększanie map a nie atlasów to już byłoby coś.
Kobi pisze:Czy u Was też TB pyta co każdą wykonywaną czynność czy zgadzasz się na to czy na tamto i .... Cały czas pyta i pyta? :) Ma ktoś mapy Beskidu Żywieckiego?
U mnie o nic nie pyta. Z tego co sobie przypominam wersja Java jedyne o co może zapytać to o używanie modułu GPSa, ewentualnie internetu chociaż nie powinna i o zapis plików na karcie. Wystarczy zgodzić się/nie zgodzić i zapamiętać decyzję no i więcej nie powinna pytać.
Żywiecki mam razem ze Śląskim ale jakaś przedpotopowa wersja. Jak by co PW.
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 19 stycznia 2012, 23:53

radko pisze:to nie moje słowa
Jasne, sorrki, miało być do Daku.
radko pisze:instalacja darmowego softu w Androidzie już chyba prostsza być nie może
Nie o samą instalację chodzi lecz o instalację i dopasowanie, czyli dojście do tego co za dwie dychy masz od razu.
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 stycznia 2012, 10:10

Hm ja podobnie jak Grochu nie za bardzo lubię te nowe telefony i żargon info...ale od nie dawna jestem posiadaczem telefonu Samsung Wawe któryś tam i jestem ciekaw czy na moim by to poszło, ten cały TB? Niby jakiś gps czy też nawigację ma ale ta wersja, którą mam, przy instalacji pyta się o jakieś koszta, dodatkowe do abonamentu, a tych już nie chcę. Co innego za jednorazową instalację mogę zapłacić. Z góry dzięki chłopaki za pomoc.
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 20 stycznia 2012, 10:50

TB przestał mnie ciekawić po zakupie GPSa, Ciebie jeszcze ciekawi?
Zainstalowałem z ciekawości, i chętnie sprawdzę dokładność swojego GPS-a z tym softem, oraz czytelność wyświetlacza, ale nie będę z niego korzystał
Uważam że jeżeli ktoś chce SPECJALNIE kupować telefon z GPS-em po to żeby używać go jako nawigacji I TELEFONU to nie warto.
Obecne telefony wytrzymują dwa lata, te lepsze cztery, potem zaczynają sie problemy z przyciskami i innymi stykami (płyta główna głośnik mikrofon itp, decydując się na taki zakup trzeba wziąć to pod uwagę.
Największą bolączką telefonu będzie wyświetlacz i jego czytelność w świetle dziennym
Także dokładność GPS-a i kalibracja mapy to podstawa, tym bardziej w warunkach zimowych i nocą, gdy nie widać ścieżki.
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Awatar użytkownika
Elizz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 19 lipca 2009, 13:49

Post autor: Elizz » 21 stycznia 2012, 11:28

tidżej, i inni, znający się ;) a co Wy na to
http://www.euro.com.pl/porownanie.bhtml ... 1988423498
?
Nokia udostępnia darmowy dostęp do nawigacji, map i aktualizacje, pewnie nie ma typowo turystycznej, ale pewnie da się wgrać (?)...
Awatar użytkownika
Elizz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 19 lipca 2009, 13:49

Post autor: Elizz » 21 stycznia 2012, 12:19

zwirek75, dziękuję :) właśnie miałam to pytanie skierować do Ciebie, ale zapomniałam jak Cię zwą ;)
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 21 stycznia 2012, 12:45

Elizz - na wszystkie modele wgrasz TrekBuddy, z czego chyba użytkownicy Samsung Wave zgłaszają najwięcej problemów na forach. Ale to niczego nie oznacza...
Wszystkie modele w gruncie rzeczy są bardzo podobne.
Na plus Nokii: dobry wyświetlacz, rozdzielczość, bateria
Na plus Samsunga G.: Bluetooth 3.0, WiFi
Pojemność wewnętrzna mało istotna, bo i tak kupisz kartę.

Wybór zależy od tego co dla Ciebie w plusach jest bardziej istotne ( z czego korzystasz) i od osobistych preferencji i przyzwyczajeń.
Ja ogólnie nie jestem zwolennikiem telefonów dotykowych. Gdybym dziś musiał wybierać z tych proponowanych, wybrałbym Nokię (chyba, że bardzo zależy Ci na WiFi).
Cokolwiek wybierzesz, nie będzie źle, przemyśl czego potrzebujesz najbardziej.
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
ODPOWIEDZ