w co inwestować?

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

w co inwestować?

Post autor: Anonymous » 09 września 2011, 17:26

cześć, mam kolejne pytanie z serii początkujący górski turysta:) mianowicie co kupić sobie na samym początku, aby był komfort ale tez i bezpieczeństwo. Co prawda kurtkę przeciwdeszczową mam ale nie taką o których mówicie, w tym dziale, czyli na pewno ona nie przepuszcza wody ale takze powietrza, buty tez posiadam, ale zwykłe adidasy, w których sie chodzi mało komfortowo. plecak podobnie.
Co kupić na tzw. dzień dobry. dodam ze w góry raczej wybieram sie za dnia, kiedy jest jasno, i raczej bede na początku pomijał późną jesień i zime.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 09 września 2011, 17:31

piter87 pisze:Co kupić na tzw. dzień dobry.
Podstawą zawsze są dobre buty! Od tego zacznij :)
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 09 września 2011, 17:37

A po butach proponował bym jakąś bieliznę. Np. z coolmaxu xo by odprowadzała wilgoć od ciała. Choć jak tylko w lecie to może wygodny plecak.
--->>>flickr<<<---
Mirek

Post autor: Mirek » 09 września 2011, 17:38

Dżola Ry pisze:
piter87 pisze:Co kupić na tzw. dzień dobry.
Podstawą zawsze są dobre buty! Od tego zacznij :)
Dokładnie,buty to podstawa.Reszta jest kwestią upodobań i zasobności kieszeni.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2011, 17:44

o butach myślałem już, chce kupić w zimie bo licze na wyprzedaże, czy sie myle? co do plecaka to szczerze mówiąc chciałem go kupić dopiero po zakupie kurtki i spodni, bo tak jak teraz niby jeszcze lato ale pada czasem a w górach pogody sie nie przewidzi. dzięki za rady i czekam na kolejne;) w sensie jakie firmy polecacie jesli chodzi o buty w przystępnej cenie (do 300zł jeśli coś da sie dobrego w tej cenie kupić)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 09 września 2011, 17:58

piter87 pisze:w sensie jakie firmy polecacie jesli chodzi o buty w przystępnej cenie (do 300zł jeśli coś da sie dobrego w tej cenie kupić)
Do 300 zł to raczej nie można mówić o 'firmie' :8) . Ja używam takich za ok 400 zł i są wystarczające, chodzę po wszystkich górach, ale w Tatrach tylko na średnio wymagających trasach.

Nie wiem, czy Ty myślisz raczej o niższych górach, czy o Tatrach i o czym w Tatrach - wszelkie decyzje będą zależały od tego.

Wg mnie nie ma co przesadzać z zakupami na wstępie - pochodź trochę, przekonaj się, co Ci najbardziej doskwiera i to sobie dokupuj.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2011, 19:04

Jak zaczynałem,a tez to było nie tak dawno to pierwsze kupiłem buty i jak moi poprzednicy stwierdzam ze to jest najważniejsze. Na nie dawnym urlopie gdybym śmigał w adidaskach to z 10 razy bym kostke skręcił. Drugą rzeczą zakupioną były kijki,ale to jak już wolisz,bo nie są obowiązkowe. Kurtek wypasionych,bielizny,czapek itd.,itp. nie mam do teraz :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2011, 19:09

piter87 pisze: w sensie jakie firmy polecacie jesli chodzi o buty w przystępnej cenie (do 300zł jeśli coś da sie dobrego w tej cenie kupić)
ja zawsze smigam w HiMountain da rade kupic do 300PLN,ale niech się wypowiedzą inni co się lepiej znają
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2011, 20:35

Dżola Ry pisze:
Nie wiem, czy Ty myślisz raczej o niższych górach, czy o Tatrach i o czym w Tatrach - wszelkie decyzje będą zależały od tego.
sił w wysokich Tatrach chciałbym spróbować ok sierpnia 2013 roku czyli jak bede mial kolejny dłuzszy urlop, natomiast weekendowe wypady planuje juz od marca, kwietnia, ale to już bliżej moich okolic czyli beskid żywiecki, cieszyński. także niższe góry.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 września 2011, 20:28

jeśli chodzi o buty to powiedzcie mi czy warte są cos buty z firm Alpinus czy Campus? te firmy klaruja sie w przedziale 250-400zł
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 17 września 2011, 20:44

piter87 pisze:czy warte są cos buty Campus?
Na Campusach wielu "wiesza psy" a ja od 5 lat chodzę w butach Camus (model Oregon lady, podeszwa vibram, campusowa membrana vaportex), kosztowały coś ponad 400 zł, ale to było dawno.
Nie dam sobie na nie powiedzieć złego słowa - chodziły po Beskidach, Pieninach, Sudetach, Tatrach, w dodatku o różnych porach roku.
Dopiero w tym roku, po całodziennym łażeniu w śniegu zaczęły trochę przemakać - ale po 5 latach to i tak sukces :)
Ważne, żeby o buty dbać.
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
GosiaB
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1411
Rejestracja: 01 sierpnia 2010, 20:11
Kontakt:

Post autor: GosiaB » 17 września 2011, 21:43

piter87 pisze:dodam ze w góry raczej wybieram sie za dnia
czołówka - jest bardzo przydatna i może przydać się nawet za dnia - czasem jak zbiera się na burzę potrafi być tak ciemno że niewiele widać
piter87 pisze:w sensie jakie firmy polecacie jesli chodzi o buty w przystępnej cenie (do 300zł jeśli coś da sie dobrego w tej cenie kupić)
ja sobie kupiłam na sezon wiosenno-letnio-jesienny buty QUECHUA za 300zł i biegam w nich od maja i jestem z nich bardzo zadowolona
w sierpniu na urlopie w Tatrach jak to wyliczył Adam przeszłam w nich 155km i wytrzymały :) a ja również nie narzekałam są wygodne, nie przemokły mi podczas burzy i spaceru po potoku :)
na zimę mam buty Scarpa Nepal Lady, które polecił mi Rafał i są naprawdę super - polecam
Zrzęda pisze:Ważne, żeby o buty dbać.
to jest najważniejsze i również je impregnować
PLECAKI:
mniejszy - na całodzienną wycieczkę mi wystarcza :) - też mam QUECHUA (Forclaz 30 air)
większy mam ICEBERG (ice-70) - ma tylko jedną małą wadę :) - nie ma bocznego dostępu do komory głównej
Nie możesz zatrzymać
żadnego dnia,
ale możesz go nie stracić.

https://picasaweb.google.com/102928732526243008580
Awatar użytkownika
Kobi
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 224
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, 16:02

Post autor: Kobi » 19 września 2011, 20:02

Zdecydowanie buty. Ja kupiłem parę lat temu buty Scarpa za ok 300 zł.
Można je jeszcze kupić lecz z inną podeszwą. Z początku obcierały mi pięty,ale po wizycie u szewca który na pięcie wszył skórę nie mam już tego problemu. Staram się o nie dbać, często impregnuję i muszę przyznać że czasem przemakają później niż buty z Goretexem :)

http://ngt.pl/?p=productsShow&iProduct=455

Wygodny plecak też się bardzo liczy, była to trzecia rzecz którą kupiłem na wędrówki po górach i od tej pory chodzenie bardzo się zmieniło!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 września 2011, 7:22

Tydzień temu kupiłem Scarpy za 355 zł. Z tym, że długo leżały na półce i kolejna dostawa będzie na pewno droższa. Polecam Scarpy - te co mi padły używałem 6 i pół roku.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 września 2011, 14:52

Witam, chciałabym się dowiedzieć co warto zakupić na górskie wyprawy??
Jaka bielizna termoaktywna jest odpowiednia, myślę o tej z BRUBECKa, oraz jakie koszulki termoaktywne warto kupić?

Zastanawiam się też nad kijkami, za ile można kupić dobre kijki na górskie wyprawy?? Nie chciałabym wydać na to zbyt dużo, ale chcę z nich trochę dłużej korzystać. Opłaca się kupić jakieś tańsze (30-40 zł)?
ODPOWIEDZ