Radio-komunikacja w górach PMR kan 3 kod 14 - APEL !!!

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 grudnia 2009, 8:33

McGregor pisze:
sq9fcb pisze:PS KUPUJĄC RADIO PAMIETAJCIE BY OPRÓCZ 8 KANAŁOW MIAŁO KODY !! CTCSS !! TO WAŻNE - tansze radyjka mogą ich nie mieć !! CTCSS !!
Jak już poruszyłeś taki temat to poleć taki sprzęcik za rozsądną cenę, bo powiem szczerze jak byłem ostatnio w Tatrach to komórka mi padła z mrozu i nie czułem się z tym dobrze. Jeszcze chcę dodać pytanie czy takie urządzenie może być namierzone tak jak komórka :?:


Co do sprzęty jest tego cała GAMMA w sklepach marketach itp .

Nie mogę polecać konkretnego bo wszystkie maja podobne parametry techniczne 8 kanałów 0,5 W mocy -wbudowana antenka , ale różne funkcje dodatkowe oraz trwałość .

Wygodne jak ma ładowarkę stołową w którą wstawiasz radio po wycieczce .

Radio PMR

Ważne :
<li>Radio powinno posiadać 8 kanałów PMR (446 Mhz ) oraz 38 kodów CTCSS
<li>Zwróć uwagę na baterie by zasilane było z 3 lub 4 paluszków akumulatorków AAA , a nie jakimś pakietem nietypowym (raz możesz szybko je zastąpić bateriami lub innymi akumulatorkami ) Radia Profesionalne maja juz całe plecy odpinane lub pakiety dające sie regenerować .
<li>Radio powinno być wykonane z plastiku gumowanego ( w razie upadku )
<li>Powinno mieć smycz którą przeplatasz przez dłoń (urwiska itp)
<br>
Co do funkcji dodatkowych
<li>Moze mieć VOX- czyli automatyczne załączanie nadawania głosem.
<li>Moze byc z wbudowaną baterią słoneczną (MAXCOM) co daje mozliwosc ładowania radia na słońcu i nieograniczony czas pracy (lub doładowanie sobie innych akumulatorków AAA)
<li>zestaw słuchawkowy mikrofonowy - (wolne ręce - np kijki)

Co do namierzania radia nie wiem o co ci konkretnie chodzi ale jesli o sytuacje z amerykanskich filmów ze sie gubisz i setka osób poszukuje cie z antenami i znajdują cie spiącego w jaskini niedźwiedzia - to odpowiem wprost ze stanowczo nie .. Radio PMR i kazdy radiotelefon to głownie odbiornik na dane pasmo a po nacisnieciu przycisku PTT zaczyna zamieniac sie w nadajnik ( żre wiecej prądu) - i rozmowa polega na ciagłym słuchaniu odbiornikiem i wtrącaniu swoich 3 groszy nadajnikiem . To o czym mówisz to system radiolokacyjny na inne pasmo . My krótkofalowcy do pokazania swojej pozycji GPS innym przez www uzywamy czegoś innego . Telefon komórkowy tez można namierzyć ale w ograniczonym zakresie +/- 100m . . Radyjko musiało by nadawać automatycznie co np 1 sekundę i na jakimś czystym kanale to inni za pomocą anten YAGI mogli by je zlokalizować dokładnie .
Tu raczej chodzi o kontakt z innymi z tej bajki i wzajemne komunikaty czy krótką rozmowe lub ostrzeżenia na tzw OGÓLNYM WYWOŁANIU DLA WSZYSTKICH ... hurtem wiecej osób .

Ceny są porównywalne z tanimi telefonami komórkowymi - widzialem komplety od 80 zł

standard PMR 446 MHz 8 kanałowe z Kodami CTCSS

A teraz jescze raz powtórze Kanał Turystyczny PMR 3 ctcss 14
www.podgorzanin.pl/radio_pmr.jpg
Anonymous

ODOWIADAM

Post autor: Anonymous » 24 grudnia 2009, 8:48

Mariusz pisze:sq9fcb  a jak z zasięgiem takiego urządzenia w górach, czy sprzęt za ok 100zł ma odpowiednią moc żeby np z okolicy Zmarzłego Stawu być słyszanym w Zakopanem? czy też zasięg pozwoli na komunikację tylko z kimś w Murowańcu?
Co do zasięgu nikt ci nie zapewni nigdy czy będzie jest wiele czynników zakłócenia - świadome zagłuszanie itp .. Jak ktos ci zagwarantuje zasieg to cie kłamie . Urządzenia z CTCSS 0,5 W bez przeróbek z gór . Np Hala Łabowska - Krynica - miałem łączność 140 km z Motolotnią w okolicy miasta NISKO .

Jest tak wiele czynników wpływających na łączność ... ale w czystym otwartym terenie bez odbić minimalny zasięg jaki zapewnia radyjko PMR to podawane 5 Km . Jeżeli twój respondent siedzi np w Krakowie a ma antenę kierunkową typu YAGI (nie koniecznie podpinaną są sposoby na nie lutowanie a używanie anteny YAGI - zawiesza sie na niej radyjko w odpowiednim miejscu) To bez problemyu cie odbierze jesli ma azymut w twoim kierunku .

Radyjka 446 Mhz z powodzeniem biją na głowę ręczne radia CB . Małe gabaryty anten (1/4 fali to 17 cm ) oraz pasmo raczej wolne od zakłuceń przemysłowych daje frajde .

Polecam wszystkim www.pmr446.info - tam jest cała masa opini .
Na wielu stronach www mowa jest o tzw DX PMR czyli DX-dalekich łącznościach PMR- na radyjkach PMR - gdzie zajawieni robią rekordy łaczności na tym Paśmie .
Powiem krótko .- Sam mam wiele potwierdzonych łączności z całą Europą na innych pasmach - ale nic tak nei cieszy jak rozmowa np na 100 km z turystą na Kasprowym kiedy np ja Siedzie pod Wawelem z kumplami popijając piwko na statku ;) ...
Anonymous

Przykład PMR + YAGI - dla pasjonaty ..

Post autor: Anonymous » 24 grudnia 2009, 9:06

Mariusz pisze:sq9fcb  a jak z zasięgiem takiego urządzenia w górach, czy sprzęt za ok 100zł ma odpowiednią moc żeby np z okolicy Zmarzłego Stawu być słyszanym w Zakopanem? czy też zasięg pozwoli na komunikację tylko z kimś w Murowańcu?
Jak twój rozmówca o czym wspominałem będzie na Gubałówce albo założy coś takiego ;) http://www.radio-tele.com/pmr/dx/ to czemu nie ... ale góry jak sam wiesz płatają różne filgle .

Koledzy z Podhala często na innych pasmach celowo idą z odbicia od gór by pogadać z północną Polską .

Z zasiegiem jest jak z rybą .. .Raz sie złapie raz odpłynie ;) .. I to jest fajne :) ..

Jak my krótkofalowcy chcemy mieć pewny zasięg - na pasmach amatorskich mamy przemienniki na większych górach - co pomaga nam z ręki do ręki komunikowac sie na setki kilometrów .
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 grudnia 2009, 23:08

No właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, dzięki śliczne. Myślę że zaopatrzę się w takie cudeńka :8)
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 25 grudnia 2009, 10:30

McGregor wydaje mi się, że nie.... Komórki stosunkowo łatwo namierzyć sprawdzając do jakiego BTS-u (stacji bazowej) aktualnie się zalogowała, natomiast jeśli chodzi o radio to sprawa jest nieco trudniejsza.
Zakładając, ze wiesz, które transmisje chcesz namierzyć (a przecież na jednym kanale może nadawać wiele osób), to musiałbyś mieć do tego sprzęt z dwiema antenami (w tym kierunkową). Dawało by Ci to kierunek i mniej więcej odległość dzielącą Ciebie od nadawcy.
McGregor pisze:A tak na poważnie jeżeli masz jakąś wiedzę to od Ciebie również oczekuję takiej odpowiedzi 8)
Dołączam się do pytania, bo sam jestem ciekaw, jak to jest naprawdę., bo to powyżej to były tylko moje spekulacje.
Anonymous

PMR kanał turystyczny 3 ctcss 14

Post autor: Anonymous » 01 stycznia 2010, 17:06

Apel nie mial na celu dywagacji co to radiolokacja itp ;) lecz rozpropagowanie 3.14 . ...

Co do BTS dla GSM to sadze ze jak by zaginał zwykły szary śmiertelnik to nawet operator by nie pierdnął by coś zrobić by namierzyć komórkę (mamy przykład helikoptera straży granicznej na granicy białoruskiej z przed kilku miesięcy - gdzie nikt nie wpadł na ten pomysł jakoś ) ... a szczegóły znamy z TV

PMR 3.14 ma służyć - turystom i APEL byłskierowany celem uscislenia na jakim kanale jest największe prawdopodobieństwo spotkania innych sobie podobnych TYLE ;) ...

Udanego sezonu 2010 !! W turystyce i w życiu prywatnym dla Was wszystkich obieżyświatów !!
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 01 stycznia 2010, 22:01

No ok, ale skoro to kogoś interesuje, a jest, jakby nie patrzeć, związane z tematem to można było chociaż wkleić jakiegoś linka, jeśli nie chcesz rozwijać tego tematu. A co do BTS to technicznie nie jest to jakoś bardzo skomplikowane, problem musi leżeć gdzieś indziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 stycznia 2010, 22:28

Powiem, że zaciekawił mnie ten temat odnośnie komunikacji w górach. Nigdy wcześnie nie wpadłem na pomysł by brać coś takiego na wyprawy, ale zdaje mi się że to może czasem umilić czas. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś chodził z takim czymś w górach i czy naprawdę wiele osób z tego korzysta ?? Jeżeli można to wklejcie jakieś linki do tych radiotelefonów tak w przedziale cenowym 100 - 250 złotych jeżeli za taką cenę się kupi coś takiego.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 stycznia 2010, 0:17

Ja mam takie jak na linku poniżej i działają rewelacyjnie, choć nigdy ich nie używałem w górach.:) Mają również wymagane podkanały CTCSS.

http://allegro.pl/item888102203_krotkof ... asieg.html
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 stycznia 2010, 10:29

Nie korciło Cię by użyć tego w górach, dla samej ciekawości jak to działa ??
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 25 stycznia 2010, 10:33

Adam to może zabierzesz je w Tatry, to się trochę pobawimy :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 stycznia 2010, 12:20

tom-pi4 a ty jakiego radyjka używasz, i jak się sprawuje jak możesz to podaj linka do modelu twojego radia :)
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 25 stycznia 2010, 12:45

Ja nie używam żadnego jak na razie i dlatego pisałem do Adama żeby zabrał ze sobą w Tatry jak będziemy jechać na koniec lutego, bo sam jestem ciekaw jak się radyjka sprawują w górach. A jak okaże się, że są pomocne i działają bez problemów to się zastanowię nad zakupem takowych.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 stycznia 2010, 19:01

Nie korciło Cię by użyć tego w górach, dla samej ciekawości jak to działa ??
Jakoś nigdy nawet o tym nie pomyślałem. A mam je już chyba z trzy lata.:) A poza tym nie wiedziałem o tym kanale, jak w temacie.:)
tom-pi4 pisze:Adam to może zabierzesz je w Tatry, to się trochę pobawimy
Tomek jak kupie to nich akumulatory to nie ma sprawy, bo strasznie szybko w nich padły, bo było dużo używane.:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 stycznia 2010, 19:01

Nie korciło Cię by użyć tego w górach, dla samej ciekawości jak to działa ??
Jakoś nigdy nawet o tym nie pomyślałem. A mam je już chyba z trzy lata.:) A poza tym nie wiedziałem o tym kanale, jak w temacie.:)
tom-pi4 pisze:Adam to może zabierzesz je w Tatry, to się trochę pobawimy
Tomek jak kupie to nich akumulatory to nie ma sprawy, bo strasznie szybko w nich padły, bo było dużo używane.:)
ODPOWIEDZ