Strona 1 z 8

Dobry GPS

: 18 października 2007, 9:50
autor: j-94
Witam wszystkich serdecznie i mam pytanie czy posługujecie się na trasie nadajnikami GPS , z jakich nadajników korzystacie, jakie polecilibyście zakupić aby nie zruinować domowego budżetu :)

: 16 listopada 2007, 21:43
autor: Przemko
nie jest mi potrzebny system gps,kompas jest lepszy i skuteczniejszy.

: 16 listopada 2007, 21:57
autor: tknp
j-94 pisze:Witam wszystkich serdecznie i mam pytanie czy posługujecie się na trasie nadajnikami GPS , z jakich nadajników korzystacie, jakie polecilibyście zakupić aby nie zruinować domowego budżetu
witam poszukaj takiego czasopisma może nawet w internecie pt. ,, npm,, jest to magazyn turystyki górskiej owego czasu testowali kilka GPS-ów i jest tam o nich sporo ja mam stary numer z tymi testami opisanymi poprostu z prenumeraty jak się uprzeż to ci go zapożyczę muszę go odnaleźć ( tylko niewiem jak )

Re: Dobry GPS

: 17 listopada 2007, 1:26
autor: Anonymous
j-94 pisze:Witam wszystkich serdecznie i mam pytanie czy posługujecie się na trasie nadajnikami GPS , z jakich nadajników korzystacie, jakie polecilibyście zakupić aby nie zruinować domowego budżetu :)
Ja też jestem na kupnie GPSa. Ostatnio jak mnie mgła dopadła w Tatrach Zachodnich, powyżej linii kosodrzewiny, gdzie było śniegu po uda, to nie wiedziałam, czy już jestem na Słowacji, czy może jeszcze jednak nie.

Żeby nie rujnować domowego budżetu, to taki najprostszy, do temp. -10 st.C jest Garmin eTrex. Kosztuje ok. 400 PLN. Oczywiście, Garmin ma największy wybór GPSów, są takie i po 3k. Ale do celów turystycznych wystarcza ponoć właśnie ten, o którym wspomniałam. Nie pamiętam numeru modelu, ale są na Allegro. Generalnie uważam, że warto zainwestować w taką "zabawkę". Wtedy bardzo mi jej brakowało na szlaku, którego de facto nie było.

: 17 listopada 2007, 8:21
autor: RafalS
W zime to na pewno poprawia samopoczucie,kiedys moze kupie.Ja bym chcial taki model,ktory ma rowniez wysokosciomierz i mozliwosc sledzenia tras.Idziemy latem,zapamietujemy trase i zima juz z gorki.

Pozdrawiam

: 17 listopada 2007, 9:58
autor: Alf
Napewno nie jest tani, ale pod względem turystycznym chyba jeden z lepszych gpsmap 60csx

: 17 listopada 2007, 16:49
autor: Anonymous
RafalS pisze:Ja bym chcial taki model,ktory ma rowniez wysokosciomierz i mozliwosc sledzenia tras.Idziemy zatem,zapamietujemy trase i zima juz z gorki.
ten Garmin, o którym wspomniałam wyżej ma takie właśnie opcje.

Poniżej opis:


GARMIN eTrex (010-00190-20)

GPS eTrex to jeden z najmniejszych i najlżejszych odbiorników na świecie. Spośród innych urządzeń wyróżnia go niebanalna stylistyka obudowy.

Urządzenie zostało zaprojektowane do obsługi lewą ręką - wszystkie przyciski rozmieszczone zostały po bokach obudowy. Podczas operacji klawiaturą użytkownik nigdy nie zasłania sobie widoku na wyświetlacz. Niewielka waga urządzenia (tylko 150g!) sprawia, że odbiornik nie jest dodatkowym balastem podczas wędrówki, a dzięki niewielkim wymiarom doskonale mieści się praktycznie w każdej kieszeni.

eTrex jest odbiornikiem GPS przeznaczonym głównie dla celów turystycznych. W swojej pamięci może zachować pozycje aż 500 waypointów. Każdy z takich punktów może później służyć do nawigacji - odbiornik wskaże wówczas odległość, kierunek, a także czas podróży do wybranego celu podróży. Możliwe jest również zbudowanie trasy, tzn. sekwencji punktów wg których użytkownik zamierza odbyć podróż. Urządzenie podpowiada wówczas w którą stronę należy się udać, aby trafić punkt po punkcie do celu podróży. Kiedy posiadacz GPS przemieszcza się, eTrex zapamiętuje przebytą podróż jako ślad. Pozwala to na późniejsze prześledzenie przebytej drogi, a także powrót do miejsca początkowego, dokładnie tą samą trasą. W pamięci urządzenia zapisać można do 10 takich śladów.

Oprócz tych danych nawigacyjnych eTrex wskaże również prędkość z jaką aktualnie się przemieszcza, maksymalną zarejestrowaną prędkość, pozycję geograficzną w formie cyfrowej, dokładny czas, przebytą odległość, czasy wschodu i zachodu słońca oraz księżyca, wysokość nad poziomem morza, itp. eTrex posiada również funkcję przydatną m.in. dla wędkarzy: określa najlepsze pory połowów i polowań dla dowolnej daty i lokalizacji.

Odbiornik ten posiada także złącze do współpracy z komputerem. Korzystając z odpowiedniego oprogramowania możliwe jest zarządzanie zbieranymi w urządzeniu danymi, ich dwukierunkowy transfer, czy archiwizacja na dysku komputera. Oprócz tego możliwe jest również wykorzystanie oprogramowania mapowego - wówczas dostarczane przez eTrex dane prezentowane są na ekranie monitora na podkładzie mapy. Korzystając np. z połączenia eTrex z laptopem można zbudować własny system nawigacyjny do wykorzystania w samochodzie, czy na jachcie.

Urządzenie zasilane jest z 2 baterii alkalicznych AA, bądź z wykorzystaniem oryginalnego przewodu zasilającego z gniazda zapalniczki (nie dostarczany w komplecie). Wyświetlacz urządzenia posiada podświetlenie oraz regulację kontrastu, aby prezentowane na nim dane były zawsze czytelne. Do obsługi eTrex przeznaczone jest tylko 6 klawiszy, które dzięki bardzo dobremu systemowi operacyjnemu urządzenia, są do tego celu zupełnie wystarczające. eTrex wyposażony został w polską wersję językową systemu operacyjnego, dzięki czemu jego obsługa jest wyjątkowo prosta.

: 17 listopada 2007, 16:57
autor: Anonymous
Przemko pisze:nie jest mi potrzebny system gps,kompas jest lepszy i skuteczniejszy.
Prawda,czym mniej elektroniki w górach tym lepiej :)

: 17 listopada 2007, 17:00
autor: RafalS
Mooliczek dzieki za opis.Fajna sprawa na zime,pewnie kiedys i tak kupie 400 zl to nie malo,ale jak na GPS to bardzo tanio.

: 17 listopada 2007, 18:56
autor: tknp
powiem tak czytam tylko jedną gazetę związaną z górami ( nikt tu mi nie płaci za reklamę ) i dużo fachowych rzeczy można tam się dowiedzieć ,goście z tej gazety robią dużo testów np. gps kurtek butów śpiworów i wieli innych ,a po za tym niekiedy uda im się npisać coś o naszym kraju i oczywiście o naszych górach tytuł to ,, npm,, magazyn turystyki górskiej

GPS

: 07 lipca 2008, 13:13
autor: ZJAWA
Myślę o zakupieniu GPS-a który byłby używany w górach. Firma to raczej GARMIN, ale który model wybrać ? najlepiej to chyba model z kolorowym wyświetlaczem

: 07 lipca 2008, 15:35
autor: savrad
też myślę o zakupie takiego cacka ale wystarczy mi w zupełności eTrex Vista HCx
http://www.garmin.com.pl/rekreacja/gps- ... w-100.html
a na allegro już za 600-700 zł. można dostać, cena do jakości uważam że świetna :8)

: 07 lipca 2008, 15:44
autor: Anonymous
Używałem Garmina Vistę CX z wgranymi mapami od GPSManiaka. Sprawował się świetnie na graniach i odkrytych grzbietach, ale w tatrzańskich dolinach ciągle gubił sygnał, podobnie w Beskidach, gdy niebo było zasłonięte drzewami. Kolega używał Garmina 60csx (z chipem SiRF Star III) i twierdził, że sygnału nie gubił. Mój PDA (też z chipem SSIII) ciężko łapie sygnał w głębokich dolinach, ale jak już chwyci satelity, to nawet trzyma. PDA jednak w góry się niezbyt nadaje, ze względu na energożerność i delikatność konstrukcji. Obecnie korzystam z zabytkowego Garmina Geko 201, ale służy mi jako średnio dokładny wysokościomierz na wyższe pagórki. W Tatrach właściwie korzystam tylko mapy, na mgły miałem jeszcze kompas, dopóki nie zgubiłem.

: 07 lipca 2008, 16:03
autor: Anonymous
też myślę o zakupie takiego cacka ale wystarczy mi w zupełności eTrex Vista HCx
Też myślę o podobnym modelu dla siebie. Nie ma co prawda SiRF Star III, ale w zamian zamontowali moduł MTK, który podobno nie odbiega czułością od SiRF'a i żre mniej energii. Nie skacze też na postojach podobnie jak SiRF. Visty mają fajną i niewielką obudowę i jak dla mnie bardzo ergonomiczny system. Jeżeli chodzi o wykorzystanie w górach, to ja zwrócę uwagę, żeby kupić model mający wysokościomierz barometryczny i elektroniczny kompas.

: 08 lipca 2008, 12:48
autor: ZJAWA
igi a możesz podać konkretne modele i cenę