Nordic Walking - uwaga na fałszywą reklamę

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Nordic Walking - uwaga na fałszywą reklamę

Post autor: Lech » 30 kwietnia 2015, 17:56

Obrazek

"Tylko prawidłowa technika marszu angażuje całe ciało, pali mnóstwo kalorii i odciąża stawy". Autorowi tego hasła marketingowego chyba wypaliło też rozum.

Przedstawianie jako główny atut rzekomego odciążania stawów podczas chodzenia tą techniką, jest grubym nadużyciem. Reklamowanie jakoby marsze w technice Nordic Walking odciążały stawy może ludzi z problemami stawowymi wprowadzać w błąd. Odciążanie stawów, zwłaszcza kolanowych, nawet przy prawidłowej technice i marszu z odpowiednimi kijkami jest tak znikome, że w praktyce nie przynosi żadnego odczuwalnego efektu, w przeciwieństwie do kijków trekkingowych, które są bardzo przydatne zwłaszcza na stromych górskich zboczach właśnie do odciążania tych stawów i przenoszenia ciężaru ciała na ręce. W technice NW zalecane jest również używanie innego obuwia niż buty trekkingowe. Instruktorzy Nordic Walking dość powszechnie uważają, że namawianie do rekreacyjnego chodzenia z kijkami trekkingowymi i w obuwiu trekkingowym „psuje” rynek, czyli zabiera im dochody.

NW to typowo wytrzymałościowe zajęcie, a marsze odbywają się w szybkim tempie i trwają długo, co oznacza, że mogą spowodować urazy przeciążeniowe i obniżyć komfort uprawiania tego sportu w dłuższym okresie czasu. W tego typu zajęcia rekreacyjne mogą angażować się osoby młode i w pełni zdrowe, natomiast osoby starsze i kondycyjnie mniej wydolne lub z problemami stawowymi powinny się dobrze zastanowić zanim zdecydują się skorzystać z zaproszeń na płatne kursy i zajęcia reklamowane przez tą organizację sportowo-biznesową.
Pozdrawiam

Lech z Poznania
http://rugala.sweb.cz/ks_mala.gif
Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Post autor: Lech » 05 maja 2015, 12:44

Przez pewien czas brałam udział w marszach Nordic-Walking i niestety "załatwiłam" sobie kolano, odnowiła się wcześniejsza kontuzja.
Po rehabilitacji i oszczędzaniu kolana, na szczęście (tfu, tfu) w tej chwili wróciło do normy.
źródło cytatu > http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... 80#p688792

Osobom mającym problemy z kolanami mogą ulżyć kijki trekkingowe używane wg kanonów właściwych dla trekkingu.
Kije trekkingowe mają gwarantować bezpieczeństwo na szlaku, muszą zatem wytrzymać dodatkowe obciążenia. Służą do wspierania się na nich, muszą wytrzymać nacisk całej naszej wagi. Użycie kijów trekkingowych powoduje odciążenie stawów kolanowych w trakcie pokonywania dużej różnicy wysokości. Natomiast kije do nordic walking służą przede wszystkim do odpychania się.
źródło cytatu > http://www.windsurfingakademia.pl/_cms/ ... gowe-.html
Pozdrawiam

Lech z Poznania
http://rugala.sweb.cz/ks_mala.gif
Odpowiedz