POLARY

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 września 2008, 19:14

igi pisze:
MORF pisze:jak się sprawdza w temperaturze ok 10 st. ?
To zależy od tego, co będziesz miał pod spodem. Suche, czy mokre? Jak wieje? Jaka wilgotność powietrza? Będziesz zmęczony czy wypoczęty? Podczas ruchu, czy na biwaku? Trzeźwy czy pijany? ;)
Przy 10C na pewno nie zamarzniesz, możesz być spokojny :)
W windstopperze się pocę, wolę softshell. Kupiłem Milo Chill za 270 ze zniżką w Krakowie w CT. Jest elastyczny, dobrze chroni i szybko wypuszcza parę na zewnątrz. Nawet się tak bardzo nie mechaci.
Wiem, wiem wszystko zależy od ...

Użycie typowe, dobry polar ( oczywiście w rozsądnej dla mnie cenie ) ma być optymalny w jedno dniowe ( na razie ) wypady w góry. Oraz wypady cywilne na miasto.

Poszperałem w necie i znalazłem dla siebie dwa polary. Można prosić o doradzenie ?

Zdjęcie nieaktywne- usunięto. Mode


www.polarsport.plNieprzewiewna/Kurtka_ZONDA_ACT Drugi link - tylko nazwa i firma. Reszta nieaktywna. Mode
Plusy / minusy tych obu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 lutego 2009, 23:02

Natknęłam się na krótki artykuł o polarze :) zamieszczam poniżej.

Polar, czyli ubranie z plastikowych butelek

Wszyscy bardzo dobrze go znamy – popularny od wielu lat polar chroni nas przed wychłodzeniem, jednocześnie nie pozwalając nam spocić się wtedy, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie.

Nazwa polar pochodzi od materiału Polartec, który w 1979 roku został stworzony przez amerykańską firmę Malden Mils. Naukowcy z USA wpadli na pomysł stworzenia polaru w oparciu o obserwację… niedźwiedzia. Okazało się, że jego futro zbudowane jest cieniutkich rureczek, co daje dobrą izolację termiczną (powietrze jest najlepszym izolatorem), przy minimalnej absorpcji wody (mniej niż 1 proc. w stosunku do swojej masy). I tak sierść niedźwiedzią zastąpiono włóknami poliestrowymi, które robi się z tego samego, co popularne plastikowe butelki. W tej chwili powstają również polary z recyclingu – kto wie, może polar, który nosisz był kiedyś butelką, z której piłeś wodę?

Pamiętajmy jednak, że nie każdy polar kupiony w sklepie jest tym prawdziwym, udającym sierść niedźwiedzią materiałem. Niestety, powstaje teraz bardzo dużo podróbek, które nie spełniają wszystkich funkcji – tylko oryginalny Polartec będzie na pewno odpowiednio ciepły, trwały, oddychający i szybkoschnący. Na każdym oryginalnym polarze jest wszywka (taka mini metka czarna, często z boku lub w miejscu metki przy szyi) z napisem POLARTEC, dodatkowo w nowym polarze są też papierowe metki z opisem polaru i nazwą POLARTEC.

Polary mają różną grubość. Innego potrzebujemy jako bieliznę na wyjazd na narty, innego na wycieczkę w Alpy, a innego na biegun.

Rodzaje polarów:

* Polartec Power Dry – najcieńszy, stosowany jako tzw. pierwsza warstwa, czyli bielizna;

* Polartec 100 – grubszy od Power Dry, stosowany jako druga warstwa pod ocieplana kurtkę np. na narty;

* Polartec 200 – średniej grubości polar, najbardziej popularny, stosowany jako zewnętrzna kurtka przy bezwietrznej pogodzie lub jako ocieplina pod kurtkę oddychającą;

* Polartec Thermal Pro – grubość Polartec 200, a ciepłota zbliżona do Polartec 300: nowej generacji grubszy splot włókien poliestrowych;

* Polartec 300 – najgrubszy polar, stosowany w bardzo mroźne dni lub na ekstremalne wyprawy górskie.

Istnieje również odmiana Polartecu – Power Strech (elastyczny, np. dla narciarzy czy biegaczy) lub Polartec Wind Block (nie przepuszcza wiatru).

Zanim wybierzesz odpowiedni polar – pamiętaj o dwóch zasadach: zapytaj sprzedawcę o radę jaki rodzaj Polartecu powinieneś wybrać oraz wybieraj oryginalny Polartec – posłuży wiele lat zachowując po każdym praniu swoje właściwości.

Autorka jest właścicielką sklepu turystycznego Expedition.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 lutego 2009, 0:13

W takim razie zapytam z ciekawości czym jest materiał tecnopile? Mam polar Mammuta - cienki, noszę go jako drugą warstwę.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 lutego 2009, 9:31

Mazio pisze:W takim razie zapytam z ciekawości czym jest materiał tecnopile? Mam polar Mammuta - cienki, noszę go jako drugą warstwę.
po linkiem http://ngt.pl/forum/?p=readTopic&nr=2872 znajdziesz kilka informacji od osób z innego forum na temat interesujących nas nazw :)
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 11 września 2010, 19:21

Pora odświeżyć ten temat. :)

Z racji nieubłagalnie zbliżających chłodniejszych dni
przymierzam się do zakupu jakieś polaru, najlepiej
o damskim kroju ;). Macie może doświadczenia z jakimiś
markami,a może nawet konkretnie modelami?
Polar chciałabym używać jako kurtkę zewnętrzną
oraz jako "bazę" cieplną pod kurtkę.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 września 2010, 13:07

Mam coś takiego:

Alpinus Moonie
http://www.planetoutdoor.pl/moonie_p6440.html

Sprzedawca zapierał się, że to model uniseks.
Na stronie planetoutdoor to model damski.
Mniejsza o to - chodzę w tym i nie narzekam :P

Całkiem przyjemnie się w tym chodzi gdy pod tym jest termoaktywna bielizna w dość dużej tolerancji temperatur.

W Tatrach na nartach zjazdowych używałem tego przy -12 stopniach przy niezbyt silnych wiatrach jako warstwy wierzchniej i ocieplającej w jednym.
Jak się robiło za zimno to zarzucałem dodatkową kurtkę na to (sytuacja taka zdarzała się jedynie przy bardzo silnych wiatrach).
Podczas pieszej wycieczki w halnym koło Czarnego Stawu Gąsienicowego miałem to pod kurtką wierzchnią i czułem się komfortowo.

Zdecydowanie polecam - nie tylko paniom ;)
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 13 września 2010, 18:18

Wygląda fajnie. :>
I cena jest ok.
Obawiam się tylko, że ciężko będzie
w ogóle znaleźć ten polar na stanie
w jakiś sklepach, tym bardziej w moim rozmiarze.
On jest chyba z jakiejś starszej kolekcji.. :roll:
Ostatnio zmieniony 13 września 2010, 22:27 przez Skadi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 13 września 2010, 20:09

W ciemno mogę polecić coś takiego:
http://www.sfpl.pl/shop/view/Product/id ... &context=7 - chociaż cena może ciut zniechęcić.
Ja mam wcześniejszy model, kupiony blisko 2 lata temu, w dodatku w promocji.
Zimą sprawdza się świetnie, oczywiście jako warstwa środkowa.
Zresztą latem też zawsze ją taszczę ze sobą, chociaż zajmuje trochę za dużo objętości plecaka ;/
Ma odpinany kaptur, co np. dla mnie było dodatkowym argumentem "za".
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
ODPOWIEDZ