17.11.2013 - Świt na Pradziadzie - Wysoki Jesionik

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

17.11.2013 - Świt na Pradziadzie - Wysoki Jesionik

Post autor: Robert J » 22 listopada 2013, 0:52

Dawno nic nie pisałem. Prawda jest taka, że mi się po prostu nie chciało :oops:

Zapraszam na wycieczkę rowerowo-pieszą po Wysokim Jesioniku.

Tym razem postanawiam wybrać się na wschód słońca znacznie wcześniej jak miało to miejsce dotychczas. Startuję o 22 i jadę do Jesenika i dalej na przełęcz Červenohorské sedlo(1013 m). Tam chowam rower w krzakach, zmieniam obuwie na bardziej odpowiednie do pieszych wędrówek i udaję się śpiesznym krokiem w kierunku Vřesovej studánki(1290 m).

Tutaj rozpoczynam nocną sesję foto, a że księżyc w pełni i zupełny brak wiatru, to i zdjęcia wychodzę całkiem fajne.

Obrazek

Obrazek

Moją uwagę zwracają dziwne odgłosy...okazuje się, że to chrapanie osób biwakujących przy szlaku ;)

Obrazek

Następnie podchodzę na Červeną Horę.

Obrazek

Na chwilę odbijam do "Kamiennego okna", gdzie postanawiam się"rozmnożyć" ;)

Obrazek

Po sesji foto szybko schodzę na dół, skąd już rowerem jadę w kierunku Pradziada. Zajmuje mi to dość sporo czasu bo co chwila się zatrzymuję by zrobić jakieś zdjęcie. I ciągle tylko rozkładaj statyw i wyciągaj aparat z plecaka ;)

CHS

Obrazek

Obrazek

Chata Švýcárna

Obrazek

Obrazek

Po drodze udaje mi się złapać aż dwa samoloty na tle tarczy księżyca :jupi:

Obrazek

Dziadek

Obrazek

Mimo wszystko na szczyt docieram sporo przed świtem, mam więc trochę czasu by wykonać kilka zdjęć z bardzo długim czasem ekspozycji. Okazuje się, że przy trzech minutach naświetlania widoczne są Tatry, a horyzont już jaśnieje.

Obrazek

Obrazek

Nie zauważyłem jak księżyc zachodzi za Śnieżnikiem i się spóźniłem :zly:

Obrazek

Później ciągle biegam w koło nadajnika z aparatem. Im bliżej wschodu, tym więcej osób na szczycie.
Nad Tatrami chmury, ale mimo to widoczny śnieg na Wierchach.

Obrazek

Obrazek

Miraż Babiej i widoczne bliżej Skrzyczne gdzie inna ekipa GS-ów oczekuje wschodu słońca ;)

Obrazek

Słońce długo schowane było za chmurami. Byłem świadkiem ładnego spektaklu gry świateł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inni również...

Obrazek

Obrazek

Śnieżka odrobinę przyprószona śniegiem.

Obrazek

Teraz pauza. Wypijam coś na rozgrzewkę. I robię kolejną sesję foto. I tak po zużyciu dwóch akumulatorów i wykonaniu blisko 2000 zdjęć zbieram się do drogi powrotnej, która wiedzie przez Karlovą Studankę i Zlate Hory. Ze Zlatych podjazd na Biskupią Kopę na piwo i zjazd do domu :)

Reszta zdjęć w galerii:

https://picasaweb.google.com/1179017674 ... directlink
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2013, 20:58 przez Robert J, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 22 listopada 2013, 1:05

Robert J pisze:Dawno nic nie pisałem. Prawda jest taka, że mi się po prostu nie chciało
A szkoda, bo Twoje dłuższe relacje czyta się znakomicie i zawsze pełne są ciekawostek. A nawet jeśli jest trochę mniej treści - jak tu, to powalają zdjęciami. Każde z nich to osobna perełka, od 'dalekich obserwacji' na dodatek nocnych, poprzez zabawę w klonowanie, wyłapanie samolotu na tle Księżyca, po świt... Oglądałem z wielką przyjemnością :spoko:
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Post autor: Han-Ka » 22 listopada 2013, 8:08

Noooo , cuuudooo ... :>
Potrafisz wyczarować takie fotki, o jakich ja, zwykły pstrykacz, mogę tylko pomarzyć.
Cykl "Dzień Świtaka" - też fajne. Gratulacje za pomysł i realizację :brawo: :brawo: :brawo:
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
Katarynka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 907
Rejestracja: 17 sierpnia 2010, 13:44

Post autor: Katarynka » 22 listopada 2013, 8:47

Genialne :D też bardzo lubię oglądać Twoje fotki i czytać relacje, tak lekko bawisz się fotografią, też jestem zdania, że każde Twoje zdjęcie to osobna perełka :>
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 22 listopada 2013, 10:37

Robert po Twoich fotkach :suprajs: .
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 22 listopada 2013, 11:06

zmieniałeś ostatnio obiektyw? :D bo mam wrażenie, że więcej zdjęć jest teraz na galerii typu "rybie oko"
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
GórolJoCi
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 91
Rejestracja: 09 lipca 2010, 12:55

Post autor: GórolJoCi » 22 listopada 2013, 11:24

No Stary..., foty powalają - dobrze, że nie mam jeszcze sztucznej szczęki, bo bym jej pewnie nie znalazł.

Kurde, dobrze że ten samolot nie przywalił w księżyc, bo by się dopiero narobiło :)
"Góry wysokie..., co im z wami walczyć każe ...?"
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 22 listopada 2013, 12:37

Właściwie to nie wiedziałam jak to ująć bo w pewnym momencie miałam otwartą buzię oglądając zdjęcia.
GórolJoCi pisze:dobrze, że nie mam jeszcze sztucznej szczęki, bo bym jej pewnie nie znalazł.
:lol: :jupi:
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 22 listopada 2013, 16:57

tidżej pisze:Robert J powiedział/-a:
Dawno nic nie pisałem. Prawda jest taka, że mi się po prostu nie chciało

A szkoda
Brak chęci wynikał bardziej z braku czasu. Bardzo dużo czasu spędzam ostatnio w pracy i z reguły wycieczki robię po nocach. Wykonam kilka nocnych zdjęć i nie ma sensu nawet ich wrzucać na picasę :| A niektóre kadry to nawet mi się podobają ;)
Han-Ka pisze:Cykl "Dzień Świtaka" - też fajne.
Cykl zapoczątkowany w 2004 roku. Od tamtej pory na wschodzie słońca na Pradziadzie byłem już 28 razy.
Han-Ka pisze:Gratulacje za pomysł i realizację :brawo: :brawo: :brawo:
Dzięki :)
Katarynka pisze:Genialne :D też bardzo lubię oglądać Twoje fotki i czytać relacje, tak lekko bawisz się fotografią, też jestem zdania, że każde Twoje zdjęcie to osobna perełka :>
Czy to lekka zabawa to nie wiem. Eksperymentuję ciągle ;)
Pudelek pisze:zmieniałeś ostatnio obiektyw? :D bo mam wrażenie, że więcej zdjęć jest teraz na galerii typu "rybie oko"
Tak, zmieniłem :) Z racji tego, że podstawowy nikkor 18-200 coraz gorzej rysował to ten nowy jest teraz podstawowym. Nie jest to "rybie oko", tylko szkło odpowiednie bardziej do krajobrazów. By fajne zdjęcia wychodziły, to na pierwszym planie(po bokach) nie powinno być żadnych obiektów bo konstrukcja obiektywu powoduje ich rozciągnięcie.
GórolJoCi pisze:No Stary..., foty powalają - dobrze, że nie mam jeszcze sztucznej szczęki, bo bym jej pewnie nie znalazł.
Dobrze, że nie masz ;)
GórolJoCi pisze:Kurde, dobrze że ten samolot nie przywalił w księżyc, bo by się dopiero narobiło :)
I pomyśleć, że tyle razy człowiek siedział i czatował na taki moment i zawsze nie trafiały. A tu w odstępie kilkunastu minut trafiło się dwa razy :jupi:
HalinkaŚ pisze:Właściwie to nie wiedziałam jak to ująć bo w pewnym momencie miałam otwartą buzię oglądając zdjęcia.
GórolJoCi pisze:dobrze, że nie mam jeszcze sztucznej szczęki, bo bym jej pewnie nie znalazł.
:lol: :jupi:
:D
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 22 listopada 2013, 17:00

Piękniusie fotki :) :7: :7: :7:
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
Alina
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 392
Rejestracja: 19 czerwca 2011, 23:34

Post autor: Alina » 22 listopada 2013, 17:13

O Boże :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów.
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 22 listopada 2013, 17:28

Jestem pod wielkim wrażeniem :)
Balans bieli tak dobrałeś, że fotki jak w dzień powychodziły.
No i magia UWA działa :)
Ogólnie bardzo gratuluje!
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 22 listopada 2013, 19:46

Super zdjęcia. Chyba się powtórzę i powiem że widać że lubisz się bawić fotografią.

Zapytam - co to jest to UWA?

Dwa - to zdjęcie z klonami to przechodziłeś w różne pozycje podczas długiego naswietlania czy też zabawa z warstwami?
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 22 listopada 2013, 20:22

Tauzen pisze:Zapytam - co to jest to UWA?
UWA = Ultra Wide Angle = obiektyw szerokokątny
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 22 listopada 2013, 20:43

Grochu pisze:Piękniusie fotki :)
Dzięki
sprocket73 pisze:Balans bieli tak dobrałeś, że fotki jak w dzień powychodziły.
Staram się wyciągnąć ze zdjęcia obraz jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Tylko naświetlam odrobinę dłużej, by były zdjęcia jaśniejsze. Problem występuje gdy w kadrze są źródła światła. Do tego niemal każdy nocny kadr naświetlany kilkukrotnie na różnych parametrach. Później obróbka na komputerze. Głownie kontrast i balans bieli bo z tym mam najwięcej problemu. Zdjęcia zapisuję w plikach RAW i nie muszę się zamartwiać ustawieniami balansu bieli bo plik w formie bezstratnej ma na tyle informacji, że spokojnie pozwoli skorygować błędy pomiaru aparatu.
Szczerze powiedziawszy to D90 nie na za wiele pozwala. Chciałbym w przyszłości przesiąść się na pełną klatkę.

sprocket73 pisze:No i magia UWA działa :)
Oj działa! Zawsze myślałem na czymś ultra-szerokokątnym. Sigma 10-20 mm jak na razie spełnia moje oczekiwania. Człowiek musi się tylko na nowo uczyć kadrowania zdjęć ;)
Tauzen pisze:Zapytam - co to jest to UWA?
ultra wide angle daje wrażenie perspektywy, fajnie można zniekształcić postać, robić portret ala "wielka głowa i mała reszta ciała", fajnie wychodzi portret z wyciągniętymi rękoma do obiektywu. Poza tym zmieścimy w kadrze zdecydowanie więcej. Bardzo przydatne w fotografii architektury, wnętrz.
Tauzen pisze:Dwa - to zdjęcie z klonami to przechodziłeś w różne pozycje podczas długiego naswietlania czy też zabawa z warstwami?
Aparat oferuje opcję"wielokrotnej ekspozycji" Nikon D90 robi zaledwie 3 zdjęcia i składa w jedno. Dla mnie to za mało, więc wykonałem kilka zdjęć i następnie stackowanie na komputerze. To zdjęcie z galerii to składanka sześciu zdjęć i wykonanie tego w plenerze zajęło około 20 minut bo niemal każda pozycja było naświetlana 2-3 razy. Trochę ciężko ustać bez poruszenia 25 sekund ;)
ODPOWIEDZ