19.08.2013-07.09.2013 - urlop w Albanii

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

19.08.2013-07.09.2013 - urlop w Albanii

Post autor: sprocket73 » 16 września 2013, 19:24

Z tygodniowym opóźnieniem zapraszam do relacji z głównej części urlopu, którą spędziliśmy w Albanii. Bardzo ciekawy kraj. Szczegóły w środku.

Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 września 2013, 22:47

Świetnie pokazane :)
U Ciebie to norma :!:
Ja nie mogę zdecydować się na Albanię, jakoś bardziej pociąga mnie Grecja...

pozdr
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Post autor: Atria » 16 września 2013, 23:34

Rzeczywiście jak napisałeś w galerii bardzo szybko się tam zmienia, miałam okazję być kilka lat temu to widok na Szkodrę był jakiś mniej kolorowy, budynki jeszcze niewykończone, a teraz tak "zachodnio" wygląda :lol:

Obrazek

egzotyka tam na zawsze pozostanie tyle że wymieszana z nowoczesnością

Obrazek


piękne zdjęcia i super wyjazd :brawo: :brawo:
Ostatnio zmieniony 16 września 2013, 23:53 przez Atria, łącznie zmieniany 1 raz.
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 17 września 2013, 15:32

3570 km to niewiele więcej jak ja zrobiłem podczas urlopu ;)

Fajnie opisana galeria, przyjemnie się oglądało i czytało :spoko:
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 18 września 2013, 17:57

Robert J pisze:3570 km to niewiele więcej jak ja zrobiłem podczas urlopu
To ja pierwszy zauważyłem, że mamy identyczne przebiegi ;)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8710
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 18 września 2013, 18:39

Udało mi się poczytać w spokoju Twoją fotorelację, takich więcej nam trzeba. Bardzo ciekawe spostrzeżenia z wyprawy. Zawarłeś wiele cennych uwag dla ewentualnych naśladowców. Albania ciekawy kraj, piękne góry. Wielkie :brawo: za pomysł na wyprawę jak i za realizację.
Mam pytania jak z cenami paliwa i bezpieczeństwo w mniej zaludnionych terenach?
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 18 września 2013, 18:59

Paliwo jest drogie jak na tamtejsze ceny, w przeliczeniu 5,20zł
Ogólnie jest tanio. Gałka loda 1zł, arbuz 30gr za kg, półlitrowa karafka wina w knajpie dyszka.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie było ani jednej choć trochę podejrzanej sytuacji.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8710
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 18 września 2013, 19:41

Wielkie dzięki za informacje. W przyszłym roku udajemy się do Grecji w Masyw Olimpu to może na powrocie zahaczymy o Albanię. Wiem, że to nie po drodze, ale co tam tak pięknie opisałeś, że watro tam pojechać.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 18 września 2013, 20:19

sprocket73 pisze:
Robert J pisze:3570 km to niewiele więcej jak ja zrobiłem podczas urlopu
To ja pierwszy zauważyłem, że mamy identyczne przebiegi ;)
Na następny okres urlopowy bardziej się postaram z tymi przebiegami ;)

I mam jeszcze kilka pytań odnośnie spraw związanych z rowerem...

Jak tam z infrastrukturą rowerową? Są tam jakieś ścieżki rowerowe? A może jakieś trasy dla rowerzystów są wyznaczone? Spotkaliście tam jakiś rowerzystów(takich z tobołami z jakimi ja jeżdżę)?

No i najważniejsze: Jak tam z cenami piwa ? :D Nie ukrywam, że chciałbym jeszcze kiedyś się wybrać do Chorwacji i w razie czego mógłbym nadłożyć kilkaset kilometrów bo Albania ciekawie wygląda na Twoich zdjęciach :)
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 18 września 2013, 22:16

Robert J Ścieżki rowerowe? żartujesz?
Ale turystów rowerowych sporo, biedaki na takie górzyska wyjeżdżają.
Ogólnie Albańczycy jeżdżą wolno i są przyzwyczajeni do przeszkód na jezdni, więc wydaje mi się, że rowerzysta nie musi tam walczyć o życie wśród pędzących samochodów.
Piwo, albańskie w sklepie 2zł, w knajpie 5zł, zagraniczne droższe, nawet 10.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 18 września 2013, 22:25

sprocket73 pisze: Ścieżki rowerowe? żartujesz?
Wiem, wiem. Tego się domyślałem skoro nawet w Chorwacji nie widziałem ani kawałka ścieżki rowerowej to co dopiero w Albanii.
sprocket73 pisze:Ale turystów rowerowych sporo, biedaki na takie górzyska wyjeżdżają.
No właśnie, te góry są najciekawsze. I te serpentyny na Twoich zdjęciach...ech...pojeździłoby się tam ;)
sprocket73 pisze:Piwo, albańskie w sklepie 2zł, w knajpie 5zł, zagraniczne droższe, nawet 10.
Ceny podobne jak u nas, ale odrobinę się rozczarowałem.

Dzięki za informacje :spoko:
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 17 października 2013, 19:24

sprocket73, byliśmy w Ksamilu (między innymi) 2 lata temu. Ciekawa jestem, czy te powysadzane budynki stoją tam jeszcze, czy zostały uprzątnięte?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A główny deptak i plaża były wtedy znacznie bardziej siermiężne - wszędzie dominował beton:

Obrazek


Droga z Sarandy do Ksamilu co rusz była pozbawiona asfaltu. Coś się zmieniło?

Obrazek



Cena studia (dwa dwuosobowe pokoje + łazienka, wszystko w skórze i niklu) w poniższym pensjonacie, przy którym staliśmy kilka nocy (bo nie było campingu w promieniu 50 km) to było 100 zł za noc. Nadal tam tak tanio? (Znaczy - w Ksamilu, niekoniecznie w tym pensjonacie)

Obrazek
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 17 października 2013, 19:35

Dżola Ry pisze:czy te powysadzane budynki stoją tam jeszcze
Wiele z nich stoi, czy też leży. Zastanawialiśmy się co się stało, czy je wiatr tak zmasakrował, czy kosmici. Dopiero w domu poczytałem, że to były "samowolki budowlane".
Dżola Ry pisze:Droga z Sarandy do Ksamilu co rusz była pozbawiona asfaltu. Coś się zmieniło?
Tak, teraz to w całości jedna z najlepszych Albańskich dróg, aż do samego Butrintu. Asfalcik nówka, równiutki.
Dżola Ry pisze:Nadal tam tak tanio?
Trochę chyba podrożało. Zwykły pokój dwuosobowy z klimą, łazienką i aneksem kuchennym 20 euro.

A gdzie Wam się najbardziej w Albanii podobało? Bo jak dla nas, okolice Dhermi są najlepsze. Najfajniejsze plaże, ładna linia brzegowa i za plecami wysokie góry.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 17 października 2013, 20:15

sprocket73 pisze:A gdzie Wam się najbardziej w Albanii podobało? Bo jak dla nas, okolice Dhermi są najlepsze. Najfajniejsze plaże, ładna linia brzegowa i za plecami wysokie góry.
Zgadzam się z Wami!
Niemniej jednak okolice Ksamila(u?) baaardzo nam się podobały! A przez Dhermi tylko przejechaliśmy, jadąc na północ. Była to nasza podróż objazdowa przez wiele krajów - rodzaj rekonesansu. Żeby wiedzieć, gdzie mamy się wybrać następnym razem. I okolice Dhermi (między innymi, bo np. też okolice Melnika w Bułgarii i in.) zostały wytypowane na przyszłość! A teraz nie wiadomo, czy i kiedy tam zawitam... :roll:

W Albanii byliśmy też na plaży w pobliżu miasteczka Orikum. Tam już było płasko i woda miała kolor, jak nasz Bałtyk... Ale miejsce miłe!

Zwiedzaliśmy też Kruje na północy - święte miejsce Albańczyków. W ruinach twierdzy znajduje się tam muzeum albańskiego bohatera narodowego – Skanderbega

sprocket73 pisze:Dopiero w domu poczytałem, że to były "samowolki budowlane".
Ciekawe, ile w tej akcji było dbałości państwa o prawo i bezpieczeństwo, a ile wpływu mafii albańskiej (ponoć prężnej i wpływowej) na sfery rządowe w celu pozbycia się konkurencji "szaraczków" :/

Tu link do naszych zdjęć z naszej podróży, gdybyś chciał porównać: https://picasaweb.google.com/1012409058 ... redirect=1#
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2227
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 18 października 2013, 17:54

https://picasaweb.google.com/1012409058 ... 0056609346

Chetnie bym pochodzila po tym targowisku w dzien targowy! :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
ODPOWIEDZ