Kasprowy Wierch - Listopad 2010

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Kasprowy Wierch - Listopad 2010

Post autor: Anonymous » 17 stycznia 2011, 15:31

Kilka strzałów z wyprawy na Kasprowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

całość :

http://picasaweb.google.com/MORF.PL/KasprowyWierch02#

Pozdrawiam i zapraszam :)
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 17 stycznia 2011, 17:16

No no, niezła wyprawa. A jak wygląda trasa?
Awatar użytkownika
Mosorczyk
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 454
Rejestracja: 04 grudnia 2006, 11:45
Kontakt:

Post autor: Mosorczyk » 17 stycznia 2011, 19:29

Z tego wszystkiego gratką, dla mnie z pewnością byłaby możliwość obserwowania słońc pobocznych (zdjęcie 1.), jak i sądząc po chmurach, które są widoczne na zdjęciach (cirrus fibratus, rozkładające się cirrus spissatus) tego dnia było duże prawdopodobieństwo zaobserwowania łuku okołozenitalnego, którego wielu przez całe życie nie zdoła zaobserwować, bo znajduje się dokładnie nad naszymi głowami. Nie wiem czy akurat to zjawisko było widoczne tego dnia, ale właśnie poza widokami cały czas podnosiłbym głowę do góry za tą tęczą odwróconą do góry nogami nad głową. Tak to wyglądało na Giewoncie:
Załączniki
IMG_6754.JPG
IMG_6754.JPG (5.32 KiB) Przejrzano 1190 razy
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 18 stycznia 2011, 16:26

Mosor reinkarnacja  a na czym polega to zjawisko (łuk okołozenitalny)? Rezultat widzimy, ale skąd to się właściwie bierze?
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 18 stycznia 2011, 17:22

MORF zdjęcia niesamowite
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Awatar użytkownika
Mosorczyk
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 454
Rejestracja: 04 grudnia 2006, 11:45
Kontakt:

Post autor: Mosorczyk » 18 stycznia 2011, 20:14

Master pisze:ale skąd to się właściwie bierze?
W atmosferze, na wysokości ok. 8-9km w zimie i 9-12km dla naszej szerokości geograficznej (49'N - 54'N) muszą występować cieniutkie chmury typu cirrostratus lub cirrus fibratus. Te chmury posiadają sześciokątne kryształki lodu, które muszą być ułożone pionowo względem ziemi. Najczęściej dzieje się tak właśnie przy tych rodzajach chmur, dlatego widząc je, zawsze zadzieram głowę do góry i szukam tego łuku - tęczy odwróconej do góry nogami, która powinna być dokładnie nad głową. Tęczę tą można zobaczyć tylko w godzinach porannych bo Słońce nie może przekroczyć 32* 20' nachylenia względem linii horyzontu. Po przekroczeniu tego kąta nie nastąpi odbicie światła w tych kryształkach docierające do naszych oczu. Najlepiej jednak gdy Słońce jest idealnie pod kątem 22* bo wtedy kolory są najbardziej wyraziste i są dużo mocniejsze (intensywniejsze) niż... w tęczy po burzy, gdzie dla tego rodzaju tęczy ten kąt wynosi 42* 20' dla pierwszej tęczy i 52* 20' dla drugiej tęczy, która jest mniej intensywna (podczas podwójnej tęczy). Ciekawostką jest to, że pierwszą fotografię tego łuku tworzącego pełny okrąg wykonano dopiero w... 2007 roku!
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 18 stycznia 2011, 23:42

Mosor reinkarnacja pisze:Ciekawostką jest to, że pierwszą fotografię tego łuku tworzącego pełny okrąg wykonano dopiero w... 2007 roku!
Michał, a ja cos takiego widziałem w 2000 w Szwecji pod kołem podbiegunowym ... stałem ze pół godziny z opuszczoną szczęką, ale aparatu przy sobie nie miałem. Ale serio - pełny krąg był ( to był sierpień ).
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 18 stycznia 2011, 23:51

Grochu pisze:Michał, a ja cos takiego widziałem w 2000 w Szwecji pod kołem podbiegunowym ... stałem ze pół godziny z opuszczoną szczęką, ale aparatu przy sobie nie miałem. Ale serio - pełny krąg był ( to był sierpień ).
Grochu piwo w Szwecji drogie, ale widzę że se nie żałowałeś :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 18 stycznia 2011, 23:54

Królik pisze:Grochu piwo w Szwecji drogie, ale widzę że se nie żałowałeś
:no: ;)
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
Mosorczyk
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 454
Rejestracja: 04 grudnia 2006, 11:45
Kontakt:

Post autor: Mosorczyk » 19 stycznia 2011, 3:41

Grochu pisze:Michał, a ja cos takiego widziałem w 2000 w Szwecji pod kołem podbiegunowym ... stałem ze pół godziny z opuszczoną szczęką, ale aparatu przy sobie nie miałem. Ale serio - pełny krąg był ( to był sierpień ).
Być może to był krąg parheliczny i to właśnie najprawdopodobniej widziałeś, bo ten dość często występuje pod kołem podbiegunowym.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 stycznia 2011, 7:29

Master Kuźnice-Kasprowy-Przełęcz pod Kopą-Kuźnice
Ptoku dzięki :spoko:
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 30 stycznia 2011, 12:15

Strzał piąty świetny, ale przydałoby sie też kilka słów z tej eskapady aby strzały były też soczyste ;)
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
ODPOWIEDZ