[Portugalia] Wrzesień w Portugalii

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Pete

[Portugalia] Wrzesień w Portugalii

Post autor: Pete » 18 kwietnia 2007, 18:40

Oto fotki z mojego wrześniowego pobytu w Portugalii:

Portugalia jest cudownym krajem - po prostu nie ma tam miejsca, które nie podobałobo mi się :)

Miałem okazję zobaczyć wspaniałe miasta Lizbonę, Nazare, Alcobacę i Batalhę, być 13 dnia miesiąca na czuwaniu w Fatimie, co jest wspaniałym przeżyciem.

Na granicy

Obrazek

Lizbona

Lizbonę miałem czas dokładnie obejrzeć. Chodziłem po niej pół dnia, bo tyle było czasu przed przejazdem nocnym. To cudowne miasto :)
Niestety trzesięnia ziemi w przeszłości nieraz nawiedziły to miejsce.

W dzielnicy Belem wiele się działo, dzieje i dziać będzie. To tu Vasco da Gama zaczynał swoją wyprawę, ku czci odkrywców postawiono tu robiący wrażenie pomnik. To tu rzeka Tag uchodzi do Atlantyku. To tu jest wspaniały MOSTEIRO DOS JERONIMOS (Klasztor Hieronimitów) - według mnie najpiękniejszy zabytek Lizbony

Klasztor Hieronimitów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W parku przed klasztorem

Obrazek

Pomnik Odkrywców

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Port

Obrazek

Ujście Tagu

Obrazek

Wieża Belem

Obrazek

Tu natomiast są już fotki z centrum Lizbony.
Piękne są tamtejsze wąskie uliczki wykładane mozaiką z kamieni, którymi ledwo co przedzierają sie tramwają. Urok tego miasta można docenić z pięknych punktów widokowych. Uwagę zwraca chyba najważniejszy punkt miasta: zamek Sao Jorge oraz Elevador de Santa Justa (stalowa wieża z windą, na którą miałem okazję wjechać. Z każdego punktu w mieście można zauważyć pomnik Jezusa - Christo Rei (podobny jak w Rio).

Na punkcie widokowym

Obrazek

Obrazek

Katedra Se

Obrazek

Pomnik Christo Rei górujący nad miastem

Obrazek

NAZARE

Nazare to malutkie miasteczko położone nad Atlantykiem. Słynie z pięknych plaż i malutkiego kościółka na skale - Nosa de Senhora. Nazare nie mogłoby istnieć bez przekupek sprzedających głównie suszone owoce i miejscowe wyroby. Ubierają one na siebie aż 7 spódnic i zachęcają śpiewem miejscowych piosenek do kupna :)

Oto widoki z najwyższego punktu nad Atlantykiem w Portugalii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ALCOBACA

Głównymi zabytkiem Alcobaszy jest średniowieczny Kościoł Cystersów.
Wnętrze robi wrażenie, a w szczególności sarkofagi i sklepienia !!!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

BATALHA

Batalha leży nieopodal Alcobaszy. Portugalskie wojsko staczało długotrwałe walki z Hiszpanami. Ku czci wygranej batalii w tym miejscu nadano mu właśnie taką nazwę oraz wzniesiono Kościół Matki Bożej Zwycięskiej

Kościół

Obrazek

Obrazek

Obrazek

FATIMA

Pod względem religijnym - jedno z najważniejszych miejsc w Europie
Fatima była moim głównym celem pobytu w Portugalii. Jak już wcześniej wspominałem - miałem okazję wziąć udział w czuwaniu i procesji 13 dnia miesiąca. Byłem także na Drodze Krzyżowej nieopodal miasta.
Miasto to dopiero się rozwija. Buduje się coraz więcej hoteli i miejscowa ludność żyje głównie z nich i ze sprzedaży pamiątek. Nawet jest jeden hipermarket z pamiątkami na obrzeżach miasta.
W Bazylice pochowane są dzieci uczestniczące w objawieniu Matki Bożej. Do niedawna stał przed Bazyliką dąb korkowy, na którym się objawiła Matka Boża, lecz pielgrzymi ścięli 4 lata dąb, aby mieć pamiątkę bycia w tym miejscu. Obok placu stoi fragment rozebranego muru berlińskiego - dziś już symbol pokoju. Plac przed Bazyliką jest większy niż ten w Watykanie. Pielgrzymi, którzy chcą odprawić pokutę przemierzają cały plac aż do Bazyliki na kolanach. Z boku stoi Kaplica Objawień - to tam jest cudowna Figurka Matki Bożej Fatimskiej. Na przeciw stoi Muzeum Fatimskiego, gdzie gromadzone są różne wota - m.in. koroną Matki Bożej z kulą, która ugodziła Jana Pawła II 13 maja 1981 r. Rok później Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Fatimy

Bazylika

Obrazek

Kaplica Objawień

Obrazek

Obrazek

Figura Matki Bożej Fatimskiej

Obrazek

Całoroczna szopka na placu

Obrazek

Droga Krzyżowa została ufundowana przez Węgrów. Prowadzi ona Asjustrel - miejsca, gdzie mieszkały dzieci, którym objawiła się Matka Boża. Idzie się nią alejami wzdłuż, których rosną głównie dęby korkowe, oliwki i eukaliptusy - rośliny charakterystyczne dla Portugalii

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2007, 19:18 przez Pete, łącznie zmieniany 1 raz.
MałaBee

Post autor: MałaBee » 18 kwietnia 2007, 18:47

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ALE FAJOWO. I Ty chcesz powiedzieć że masz 15 lat!!!!!!! Tyle wycieczek to ja za swojego 23 letniego życia nie miałam GRATULUJĘ CI TYCH WSPANIAŁYCH WYPADÓW. Też bym tak chciała... Te plaże i kościoły. Boskie!!!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 kwietnia 2007, 18:52

ej Ty bardzo lubisz wydarzenia religijne co??? I nic w tym złego broń Boże. Fajna wyprawa może trochę nie górska ale tu ma być o wyprawach naszych klubowiczów. Gratuluję Ci tej wyprawy!!! A gór tam nie było???
Pete

Post autor: Pete » 18 kwietnia 2007, 19:01

Najwyższy szczyt Portugalii jest chyba na Azorach... :) To była tylko malutka cząstka mojej wyprawy. To była pielgrzymka, więc głównie zwiedzaliśmy kościoły itp. Postaram się dodać jeszcze Alpy i Pireneje oraz Masyw Montserrat.
MałaBee

Post autor: MałaBee » 18 kwietnia 2007, 19:06

Fajne jest to że masz widok na BG z dachu :P i masz taką bogatą galerię kościołów w Polsce.... i w PORTUGALII :wink:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 kwietnia 2007, 22:23

No no ładna ta Portugalia.
MałaBee

Post autor: MałaBee » 19 kwietnia 2007, 7:41

ładna ładna a szczególnie ta dzika przyroda :D :D :D
Sara

Post autor: Sara » 19 kwietnia 2007, 7:54

nasz Pete jest religijne ale to nic złego. Ile się przy nim dowiemy!!!! Tak dalej!!!!
Dilivio

Post autor: Dilivio » 19 kwietnia 2007, 17:54

a mnie urzekł widok z najwyższego punktu nad Atlantykiem. Ile on miał wysokości bo ta mgła wygląda conajmniej tajemniczo tam w oddali.
Pete

Post autor: Pete » 19 kwietnia 2007, 18:54

To 110 m.n.p.m. I właśnie na tym punkcie stała się rzecz ciekawa. Nie oglądalibyście tych fotek, gdybym był tam pół godziny wcześniej. Była tam taka mgła, że na kilka metrów nie było widać, a w jednym momencie wszystkie chmury się odsunęły i mogłem wykonać fotki z ładnym widokiem na Atlantyk.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 kwietnia 2007, 19:32

No to miałeś farta jak z BG na dachu. Bardzo fajnie to wygląda. Niby to tylko 110m ale jakie widoki!!!!!
Minter

Post autor: Minter » 20 kwietnia 2007, 7:11

Ten punk widokowy jest naprawdę super!!!!! I kto by pomyślał że to tylko 110m. Fajowo to musiało wyglądać.
Pete

Post autor: Pete » 20 kwietnia 2007, 13:10

No jasne, że fajowo widzieć Atlantyk i to w takiej scenerii :) A jeszcze parę słów co do tej naturalnej roślinności. Charakterystycznymi roślinami Portugalii są oliwki, dęby korkowe (ostatnia fotka), eukaliptusy (przedostatnia fotka), których owoce naprawdę bardzo ładnie pachną oraz pinie z ogromnymi szyszkami (3 od końca fotka)
MałaBee

Post autor: MałaBee » 20 kwietnia 2007, 13:30

Nie wątpię że tego się nie da zapomnieć. Zawsze marzyłam o zobaczeniu starej grubej oliwki i baobabu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 kwietnia 2007, 13:43

Ja też myślałąm o baobabie. Fajne drzewko tylko czy jest one w Porto???
ODPOWIEDZ