Strona 1 z 1

12.11.2018 r. - Pogórze i Góry Kaczawskie - Śladem nowych wież widokowych

: 09 grudnia 2018, 16:40
autor: PiotrekP
W Sudetach jak wieść głosi powstał program odbudowy lub budowy wież i platform widokowych, co z wiadomych względów nas bardzo cieszy. Kraina ta swego czasu bogata była w różnego rodzaju punkty widokowe. Niektóre z nich zachowały się, niektóre popadły w ruinę, a jeszcze inne przestały istnieć. Podarowany przez rząd dzień wolny 12 listopada postanowiliśmy z Dorotką i Funią spędzić na łonie natury, a dokładniej zdobyć nowe budowle na Pogórzu i w Górach Kaczawskich. Jedziemy do Świerzawy, gdzie przed starym kościołem skręcamy na drogę, która prowadzi do Gozdna. Już z szosy widać wystającą ponad drzewa wieżę na wzgórzu Zawadna.

Obrazek

Aby dojść na wzgórze samochód można zostawić na dwóch parkingach. Pierwszy usytuowany jest przy szosie, z którego prowadzi droga na szczyt. Drugi, który jest chyba dziki, bo jedzie się na niego gruntową drogą przez pole. Brak jest jakichkolwiek oznakowań. Na szczyt też nie prowadzą żadne szlaki, tylko leśna ścieżka, która wije się serpentyną. My idziemy z drugiego parkingu.
Wspomnianą serpentyną po kilkunastu minutach zdobywamy kulminację Zawadnej (442 m), którą wieńczy nowa, drewniana wieża widokowa.

Obrazek

Z tarasu widokowego roztacza się panorama na Pogórze Kaczawskie z Ostrzycą (Śląska Fudżijama)

Obrazek

i Góry Kaczawskie - Grzbietu Północnego.

Obrazek

Widać też Złotoryję i Wilczą Górę.

Obrazek

Widoczność tego dnia jest kiepska bo zapewne widoki sięgają do Karkonoszy. Z wieży schodzimy ta samą trasą do samochodu.

Teraz jedziemy w stronę Lubiechowa położonego w Górach Kaczawskich pod masywem Okola. Jeżeli ktoś jest pierwszy raz w tej okolicy to warto zatrzymać się we wsi. Jednym z najcenniejszych zabytków Lubiechowej jest kościół pw. św. Piotra i Pawła, w którym można zobaczyć zespół gotyckich fresków o tematyce religijnej. Na południowy zachód od świątyni wznoszą się pozostałości średniowiecznego dworu. Z racji tego, że nie była to nasza pierwsza wizyta w tych stronach przejeżdżamy wieś, za którą jest przełęcz (bez nazwy) i leśny parking.

Obrazek

Wychodzimy na szlak. Okole (714 m) jest najwyższym szczytem Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich. Na górę prowadzą szlaki żółty, niebieski lub niebieskie tabliczki informacyjne.

Obrazek

Droga jest niezbyt wymagająca i po 30 minutach z krótkimi postojami jesteśmy na kulminacji.

Obrazek

Szczyt Okola był bardzo popularny od II połowy XIX wieku, gdy na wieńczących wierzchołek skałkach utworzono punkt widokowy. W następnych latach powstała też tu drewniana wieża widokowa i schron. Z czasem budowle podupadły w ruinę. Jeszcze niedawno jak byliśmy tu można było zauważyć metalowe barierki, które zostały chyba skradzione. Zespół zieleńcowych skałek okalający szczyt zwane są "Orlimi Skałami".

Obrazek

Dochodzimy do kulminacji i naszym oczom ukazuje się postawiona na szczytowej skale drewniana platforma widokowa.

Obrazek

Panorama jaka roztacza się obejmuje Grzbiet Południowy Gór Kaczawskich, Barańca,

Obrazek

Łysą Górę, w oddali majaczą Karkonosze ze Śnieżką, Góry Izerskie, a w kierunku południowo-wschodnim spoglądamy na Rudawy Janowickie z wyraźnie dominującymi Sokolikami. Dostrzec też można Ostrzycę położoną na północ. Cieszy nas, że kolejne szczyty w Sudetach wzbogacają się o nowe wieże i platformy widokowe.

Re: 12.11.2018 r. - Pogórze i Góry Kaczawskie - Śladem nowych wież widokowych

: 09 grudnia 2018, 21:30
autor: Dżola Ry
Wygląda to tak, jakby drzewa na szczycie Okola były wyższe od platformy widokowej. Czy to tylko złudzenie, czy rzeczywiście nie w każdą stronę widać okolicę?

Re: 12.11.2018 r. - Pogórze i Góry Kaczawskie - Śladem nowych wież widokowych

: 10 grudnia 2018, 9:49
autor: PiotrekP
Oczywiście, widoki są tylko na południe i ograniczone na wschód i zachód. Strona północna zarośnięta.

Re: 12.11.2018 r. - Pogórze i Góry Kaczawskie - Śladem nowych wież widokowych

: 10 grudnia 2018, 15:20
autor: Robert J
Fajnie, że coraz więcej powstaje nowych wież widokowy i platform. Jednak powinni pomyśleć o czymś bardziej trwałym bo drewno zbyt długo raczej nie wytrzyma. Dla tego rodzaju budulca to maksymalnie kilkanaście lat trwałości.

Re: 12.11.2018 r. - Pogórze i Góry Kaczawskie - Śladem nowych wież widokowych

: 10 grudnia 2018, 18:31
autor: włodarz
Wiesz co robi ta wieża? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest wieża na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tą wieżą? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest wieża społeczna, w oparciu o sześć instytucji – która sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
- Protokół zniszczenia.