18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Wiolcia » 20 listopada 2017, 0:03

Właściwie nie ma o czym pisać i czego pokazywać. Bo? Miała być ładna pogoda-zastaliśmy mgły, szarości i mżawkę. Rzucający się w oczy napis na petetekowskiej stronie chatki na Trzonce głosił czerwoną czcionką: "Chatka jest obecnie otwarta"-była zamknięta. Chociaż...

Obrazek

Mogło być beznadziejnie, a nie było. Bo w końcu na moment pojawiło się słońce, a chatka okazała się nie do końca zamknięta. Można by nawet powiedzieć, że była "ćwierćotwarta". Ale po kolei.
Miało być wyjątkowo. Ostatni raz w polskich górach byliśmy niecałe półtora roku temu, a i to tylko dlatego, że wesele jednej z mych koleżanek odbywało się w "Beskidzkim Raju" i kolejnego dnia, po odespaniu nocnych hulanek, poszliśmy na krótką wycieczkę na Jałowiec. Oczywiście pochmurny. Poprzedni, 2015 rok, obył się zupełnie bez wizyty w polskich górach. Ta listopadowa sobota miała być więc naszym pierwszym razem w tym roku po długiej, długiej przerwie.

Obrazek

Chyba już wyszłam z wprawy, jeśli chodzi o prognozy pogody, bo sprawdzałam na kilku stronach i zapowiadało się całkiem przyzwoicie. Ranek jest jednak tak pochmurny, że w domu trzeba zapalić światła, choć słońce już dawno przecież wstało. Gdy wsiadamy do samochodu, nie jest lepiej. Ciężkie ciemne chmury wiszą na niebie, gór w ogóle nie widać, a o szyby bębni upiorna mżawka. Gdy parkujemy w Targanicach, na moment przestaje, ale nie robimy sobie wielkich nadziei, że cokolwiek może się poprawić. W kierunku Jawornicy zmierza właśnie jakaś wielka grupa piechurów w różnym wieku. My idziemy dziś w odwrotną stronę. Najpierw-prawie trzy kilometry asfaltingu w stronę Brzezinki Górnej i Beskidu Targanickiego. W sumie moglibyśmy złapać stopa, ale stwierdzamy, że mamy ochotę się przejść. Choć asfalt, jest stromo pod górę. W końcu musimy przecież wdrapać się na przełęcz.

Obrazek

Na przełęcz-jakieś widoki. Fotografujemy, bo potem może być przecież gorzej. I rzeczywiście, po wejściu na zielony szlak, już przed Małą Bukową, zaczyna znów padać. Las chroni nas na szczęście, a niebawem staje się biały. Mgła. Tego się można było spodziewać.

Obrazek

Przed Trzonką mijamy kapliczkę ze źródełkiem i obrazem Matki Boskiej Śnieżnej. Wyjątkowo mi się podoba-może dlatego, że jest dość oryginalny i taki "górski" w wymowie?

Obrazek

Od tego miejsca jeszcze chwila i już dochodzimy do żółtego szlaku, którym będziemy schodzić w powrotnej drodze.

Obrazek

Chatkę tym razem mijamy-chcemy zajrzeć tam później, a na razie dreptamy w coraz większej mgle na Bukowski Groń. Po co? Limby pooglądać.

Obrazek

Gdy dochodzimy powtórnie do zielonego szlaku, pada szybka decyzja, by podejść jeszcze na Palenicę. Nie, nie by zobaczyć krzyż na wierzchołku, ale by znaleźć kolejną skrzynkę geocachingową. Jedną złoiliśmy już na Bukowskim Groniu, trzecia padnie niedługo, na Złotej Górze.

Obrazek

Nastawiliśmy się na mglisty spacer, więc poprawa pogody miło nas zaskakuje. Coś tam zaczyna się pojawiać na horyzoncie. Niewyraźne jezioro po jednej stronie i równie niewyraźny Żar na horyzoncie. Nie ma co zatrzymywać się na dłużej, więc droga powrotna na Trzonkę mija szybko.

Obrazek

W okolicach chatki "Limba" spotykamy pierwszą, i jedyną tego dnia, piechurkę. Zaglądamy bez większych nadziei (bo już po sezonie) do schroniska i rzeczywiście-jest zamknięte. Zabite na głucho okiennice nie zachęcają, gdy jednak pociągam za sznurek przy wejściu, drzwi ustępują. W niewielkim przedsionku jest stół przykryty ceratą i ławy. Dalsza część zamknięta, ale i tak jesteśmy miło zaskoczeni, że drugie śniadanie możemy zjeść pod dachem. Popatruję przez drzwi zasłonięte firanką do środka, bo nigdy tu jeszcze nie byłam. Trzeba będzie kiedyś wrócić w sezonie.

Obrazek

Przerwa na śniadanie dobrze zrobiła pogodzie. Na niebie pojawiają się jakieś błękity i im dalej w las, tym więcej niebieskiego nad nami.

Obrazek

Skręcamy na błotnisty (tak, tak, ścinka drzew-odgłos pił towarzyszył nam przez jakiś czas) żółty szlak, łapiemy entuzjastycznie każdy przebłysk słońca, który wreszcie wydobywa z szarości ostatnie kolory jesieni-żółcie modrzewi i brzóz, stwierdzamy po licznych tabliczkach, że Emalkent ma się całkiem dobrze i tak dochodzimy wreszcie do Targanic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze rzut oka na stanowisko Skałek Andrychowskich w korycie Targaniczanki i już jesteśmy przy samochodzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cudów może nie zobaczyliśmy, ale i tak fajnie było przejść się wreszcie po beskidzkich ścieżkach.

Obrazek

Obrazek

A kolejnego dnia-bolały mnie nogi... Po przejściu zaledwie 19 kilometrów w górach. Przez ostatnie miesiące do kręcenia używaliśmy po prostu innych mięśni i człowiek znów górsko musi się rozruszać. Oby szybko i przy lepszej pogodzie.
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2017, 12:43 przez Wiolcia, łącznie zmieniany 1 raz.
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Han-Ka » 20 listopada 2017, 10:50

Wiolciu, zdjęcia się nie wyświetlają :( , a chętnie popatrzę na te mgliste klimaty. Tym bardziej, że chodziliście po nieznanych mi ścieżkach.
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Wiolcia » 20 listopada 2017, 10:55

Już z 3 razy podmieniałam linki i nadal nie wiem, co źle robię, że niektórzy ich nie widzą. Wczoraj po raz pierwszy weszłam na zdjęcia google (bo od czasu zlikwidowania picasy nie używałam nic), teraz udostępniłam album i nadal nic z tego...
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Tidżej » 20 listopada 2017, 11:17

Wiolcia, moim zdaniem album jest nieudostępniony. Sprawdź to jeszcze proszę. Zdjęcia nie są widoczne nie tylko na forum, ale nawet bezpośrednio po wpisaniu adresu zdjęcia w przeglądarce (sprawdzałem w różnych).
Jeśli album faktycznie udostępniłaś, to być może trzeba ponownie pobrać linki do zdjęć. Linki pobrane przed udostępnieniem albumu też mogą nie działać.
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Wiolcia » 20 listopada 2017, 11:21

No właśnie najpierw udostępniłam, a potem na nowo linki pobrałam. Ci, którzy wcześniej nie widzieli, widzą, a ci, którzy widzieli, teraz nie widzą nic.
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Tidżej » 20 listopada 2017, 11:46

Czy widać zdjęcie?

Obrazek
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Wiolcia » 20 listopada 2017, 11:55

Obrazek

A to?
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Tidżej » 20 listopada 2017, 11:57

Widać :)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Wiolcia » 20 listopada 2017, 12:44

Podmieniłam linki, tym razem użyłam innego programu. Czy teraz widać?
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Tidżej » 20 listopada 2017, 12:58

Wiolcia pisze:
20 listopada 2017, 12:44
Podmieniłam linki, tym razem użyłam innego programu. Czy teraz widać?
:spoko:
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Han-Ka » 20 listopada 2017, 13:44

Teraz jest super, dzięki :) .
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Atria » 20 listopada 2017, 23:53

Twoje relacje zawsze są bardzo interesujące, fajnie widzieć znowu po przerwie :jupi:
Uwielbiam takie klimaty mglisto-jesienno-beskidzkie...:) a szlak akurat zupełnie mi nieznany, nie tylko nie byłam, ale nawet wcześniej o nim nie słyszałam :spoko:
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Wiolcia » 26 listopada 2017, 15:32

Atria pisze:
20 listopada 2017, 23:53
Twoje relacje zawsze są bardzo interesujące, fajnie widzieć znowu po przerwie :jupi:
Uwielbiam takie klimaty mglisto-jesienno-beskidzkie...:) a szlak akurat zupełnie mi nieznany, nie tylko nie byłam, ale nawet wcześniej o nim nie słyszałam :spoko:

Fajnie, że ktoś jeszcze czyta relacje w tym dziale. Dzięki za miłe słowa, Atria.
A na tym szlaku też byłam pierwszy raz w życiu, mimo iż w okolice jeździłam na wakacje od dziecka. Zawsze był w planach, ale dopiero teraz udało się nim powędrować.
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: buba » 26 listopada 2017, 20:16

O chatka na Trzonce! Mam bardzo mile wspomnienia z tego miejsca! Kiedys nawet byl tam zlot z forum beskidzkiego jak jeszcze dzialalo ;)

Fajnie ze udostepniaja przedsionek dla zbłąkanych wedrowcow!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Monika
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 291
Rejestracja: 18 grudnia 2012, 23:15

Re: 18.11.2017r. - Mgliste powitanie w Beskidzie Małym

Post autor: Monika » 26 listopada 2017, 20:26

Wiolcia pisze:
20 listopada 2017, 0:03
Właściwie nie ma o czym pisać i czego pokazywać
A jednak :zoboc:
Wiolu a mnie się bardzo podobają takie zdjęcia nieoczywiste, zamglone, oddające nastrój chwili.
Nie sztuką jest pokazać coś co jest piękne, prawdziwą sztuką jest wydobycie piękna z czegoś co na pozór wydaje się niepozorne - a Tobie to się udało dzięki Twojej wrażliwości.
Atria pisze:
20 listopada 2017, 23:53
fajnie widzieć znowu po przerwie
:uscisk:
Kubus pisze:
21 listopada 2017, 11:46
Ja bardzo lubię takie mgliste spacery po górach, mają swój urok i przynajmniej czuć, że oddycha isę świeżym powietrzem.
Zgadzam się!!
"I wciąż w pamięci miej te słowa, gdy tak niemrawo w pejzaż idziesz, że można wszystko zaplanować, ale nie można nic przewidzieć." - K.C.Buszman
ODPOWIEDZ