Lustrzanka

Fotografia jest dla wielu osób nieodłącznym elementem górskich wędrówek. Tu rozmawiamy o sprzęcie, zdjęciach, technikach fotografowania oraz programach i sposobach obróbki zdjęć, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem fotograficznym.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 lutego 2011, 15:09

tylko uważaj żeby ci się nie poobijał w górach im większy tym bardziej to możliwe ale polecam nikona
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2011, 15:31 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 lutego 2011, 12:23

MAMUT pisze:Nikon D90 + obiektyw 18-105mm VR - jest świetny, ja go używam i jestem bardzo zadowolony.
Ewentualnie tańszy odpowiednik - Nikon D5000, z tym, że tutaj będziesz musiał kupować obiektywy z silniczkiem czyli szukasz oznaczeń AF-S (w Nikkorach) lub HSM (w Sigmach), to samo tyczy się starszych wersji Nikona d60, 40 czy nowszej d3000.
viking pisze:Witaj

Ptaszku, rzuć okiem na asortyment Sony, wg mnie obecnie najlepszy sprzęt dla początkującego fotografa bawiącego się lustrzanką (w przystępnej cenie tj do 1800zł).
Ok tylko Sonka ma jedną wadę, przy dość niskim ISO zaczynają się już szumy... Miałem okazje pobawić się alfa 350 w dosyć cięzkich warunkach oświetleniowych - przy dużym czasie otwarcia migawki i ISO powyżej 400 to była mała tragedia. Z tego co wiem Sony miał popracować nad tym aspektem, ale nie śledzę nowszych modeli. Skoro Viking mówi, że OK, to znaczy, że OK.
Norbert124 pisze:Ja proponował bym coś z Pentaxa z uszczelkami. Sam mam pentaka 200d i jest super. Przemawia za nim dostepność obiektywów starszych manualnych.
Należy pamiętać jednak że dobra optyka do Pentaxów to niestety Carl Zaitz - a te obiektywy jak wiesz są mega drogie ;/


Teraz ode mnie :D
Tak w skrócie napiszę Ci kilka zasad których się trzymaj:
1. Wejdź na forum foto i poczytaj :)
2. Idź do salonu i weź wybrane modele do ręki i zobacz jak Ci leżą
3. Porównywalność lustrzanek w przedziale cenowym jest podobna - za Nikona i Canona płacisz często za samą markę, ale nie powiem jakoś idzie z ceną
4. Nie ważne BODY aparatu - najważniejszy jest obiektyw - tutaj rada - ponieważ będziesz chciał zapewne robić zdjęcia w górach (normalnie jestem wróżką) to na 100% będziesz musiał zainwestować w tele.. przynajmniej 55-300 mm, zawracaj uwagę na światło (czyli to magiczne "f") w oznaczeniu. Wszyscy mają tu rację, że lepiej kupić dobry używany sprzęt, niż kitowy. Dla zasady - im niższy "f" tym obiektyw droższy :) Nie patrz czasami na ilośc pół AF, bo i tak kopnę Cię w tyłek żebyś robił na manualu :D:D
5. Jeśli nie chcesz robić profesjonalnych zdjęć spokojnie wystarczy Ci Olympus (seria "e") z obiektywami Zuiko - mogę polecić e-520 dobra jakość do ceny, opinie też ma dobre, znajomy się bawił i nie narzeka.
W przypadku bardziej zaawansowanej zabawy to co napisał Viking - Sonka też jest dobrym pomysłem, ale miała tą jedną wadę z tym ISO, której nie wiem czy udało im się usunąć.
Nikon i Canon to póki co dominanci rynku - wybór obiektywów jest największy, a tak jak pisałem - BODY to BODY - najważniejsza lupa :)
6. Na biegu kupujesz jakiś filtr na obiektyw - zwykłą UV-kę... tzn. najlepiej HOYA wersję HMC (obojętnie czy szara czy czarna seria) - ma mieć dużą przepuszczalność światła koło 95% i w górę (żeby Ci "f-ki" nie podnosiła). Chodzi o to, ze jak Ci nieszczęśliwie walnie kamyczek, patyczek to masz do wymiany filtr za 100 pln a nie obiektyw za 1500 :)

Moją d90 widziałeś, Rycha d5000 też :) Trzeba było wziąć do rączek i popstrykać trochę fot to byłbyś bogatszy o doświadczenie :P
Ja i tak nie wykorzystuje w pełni możliwości tego aparatu, a prawda jest taka, że im więcej bajerów tym cena droższa - a po co przepłacać, jeśli się z nich nie korzysta?
Jesli Mod pozwoli jest stronka fotopolis.pl , gdzie masz opisy modeli - szczegółowo to robią i profesjonalnie :)

Powodzenia w wyborze aparaciku i pochwalisz się następnym razem :D:D:D:D
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 16 lutego 2011, 15:43

Kurrry pisze:Moją d90 widziałeś, Rycha d5000 też :) Trzeba było wziąć do rączek i popstrykać trochę fot to byłbyś bogatszy o doświadczenie :P
Już widzę jak mi dajecie ;) dzięki wszystkim za porady jak że cenne. Pewnie że się pochwalę jak tylko kupię :D
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
viking
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 592
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 15:22

Post autor: viking » 16 lutego 2011, 18:54

Witam

Ptaszku, jak widzisz wszyscy w miarę swoich doświadczeń staraliśmy ci się pomóc w wyborze, bardzo ciekawie i obiektywnie napisał kerrry, i wie co piszę , bo ja to widzę, że jestem cieniutki (ale na moje domowe foto - moj wysłużony 300D wystarczy) w tych sprawach, ale wybór należy do ciebie i po roku będziesz już "nieco"wiedział, co i jak w sprawie "foto" . Także przeczytaj na "spoko" jeszcze raz post kerrrra - jak widać jest w te klocki niezły, i zadecyduj - idź na całość :twisted:
Mam wrodzoną dociekliwość do wiedzy której nie posiadam - więc zadaję pytania ?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 lutego 2011, 22:39

Używam kompakta Lumix tz7 przede wszystkim ze względu na gabaryty, ale z biegiem czasu coraz bardziej zastanawiam się nad lustrzanką.

Mam jednak pewne wymagania:
1. gabaryty i waga w granicach rozsądku w okolicach 1kg (więc tylko 1 szkło wchodzi w grę, a lubię szeroki kąt, plus filtr)
2. nocne foto (wiecie: góry, gwiazdy na biwakach)
3. video (min. HD)
4. prostota w obsłudze wskazana
5. cena (nie lubię szaleć niepotrzebnie w tej kwestii, czyli za komplet najlepiej do 2, max. 3 tys. zł)

Nie wiem, czy to realne - ale co myślicie o tych:
Pentax K-x
http://www.chip.pl/testy/foto-video/lus ... pentax-k-x

Sony Alpha NEX-5
http://www.chip.pl/testy/foto-video/lus ... lpha-nex-5

A może coś innego? Chętnie wysłucham...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 10:05

sibi ja mam Kx i sobie go chwalę. Właśnie małe rozmiary, waga dla mnie jest super. Choć osoby mające większy sprzęt narzekają na jego małe gabaryty. Jest szybki, jak masz dobre baterie, akumulatorki to sporo zdj zrobisz (ważne bo nie wszystkie akumy są dobre - poczytaj na forum P. jakie dokładnie zakupić; na bateriach dawanych z aparatem zrobiłem już ponad 600 zdj).
Dobra matryca, dobrze oddaje kolory. Robi zdjęcia porównywalne z lepszymi (droższymi) innymi aparatami (może nie moje :) jeszcze).
Więcej nie będę zachwalał, moja galeria do podpatrzenia
http://picasaweb.google.com/wilaynn
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 10:08

Gdzieś czytałem, że z innym obiektywem ktoś robił porównywalne zdj jakościowo do N. d90 a to jest fajny aparat.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 11:29

Laynn, doczytałem wcześniej, że masz ten model - o nowszym Pentaxie nie myślę, bo nic istotnego on nie wnosi (poza ceną).

Powiedz: czy robisz nocne fotki? Bo przede wszystkim właśnie dla nich jestem gotów odciążyć się z gotówki, a dołożyć balastu do ekwipunku.

Właśnie - oraz dla rozsądnej wagi i rozmiarów. A są jeszcze jakieś mniejsze z porównywalną jakością strzelanych fotek? Jak się ma Sony Alpha NEX-5?

Co rozumiesz pod pojęciem "forum P" oraz tajemnicze "może nie moje :) jeszcze"?
Coś więcej o obiektywach możesz dorzucić?

P.S. Też polecam KSU - Za mgłą :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 12:38

sibi forum P to forum Pentaxa :) , a o tych moich to dlatego, że nie mam jeszcze filtru i uważam, że jeszcze mogę robić lepsze zdjęcia :D . Nowszy model Kr ma kilka nowości, ale uważam, że jak to powiedziałeś nic nie wnosi, oprócz ceny. A jak się wczytałem to lepiej trochę dołożyć i kupić K5 niż Kr.
Sony nie miałem w rękach, więc się nie chce wypowiadać. Tak na prawdę to mam porównanie tylko do K200D Pentaxa bo kumpel go ma i nawet przed moim zakupem pożyczył mi go abym sobie wyrobił zdanie. I tu kx jest jak pisałem o wiele szybszy. O obiektywach nic nie powiem, bo póki co nie mam kasy i na razie przez to się nimi nie interesowałem; po co mam sobie smaka robić :D ?
Co mogę powiedzieć, to miałem jeszcze na chwilę Nikona D60, a w sklepie oglądałem D5000 Nikona czyli tą samą klase aparatu co Kx. Niestety d5000 jakość obudowy jak dla mnie to tani plastik, jednak Kx ma tu trwalszą obudowę. Choć K200d też ma lepszą jakość. Co do jakości zdjęć nie chce się za bardzo wypowiadać bo nie mam aż takiego wglądu.
Zdjęcia nocne coś tam myślałem, kilka nawet zrobiłem, ale nie mam póki co statywu, więc też nic nie powiem. Szumy na wysokim iso nie są aż tak wysokie, może tyle.

No świetne jest to KSU szczególnie w wersji tej nowszej, to pewnie większość ekipy z Prawie Tatr z zeszłego roku może powiedzieć :D :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 12:46

Jeszcze uwaga do osób, które chcą robić zdjęcia w górach. Tak na prawdę to czy będziemy mieć zwykłą cyfrówkę, kompakta czy też lustro ze podstawowym kitem to jakość zdjęć jest praktycznie ta sama. Ja kupiłem lustro bo coś tam kiedyś na zenicie liznąłem podstaw fotografi. Ale praktycznie od drugiego używania mojego lustra już działam na manualu. Moim zdaniem kupowanie lustrzanki i robienie zdjęć na automacie jest bez sensu. Tu lepiej kupić maksymalnie kompata albo i zwykły aparat, jak pisałem jakość zdjęć podobna (naprawdę niewielka różnica) a lustrzanka jest o wiele cięższa i przez to trochę bardziej upierdliwższa. Żeby ustawić opcję, trzeba czasu a zwykłym aparatem szybko włączysz i zrobisz zdjęcie. Nie mówiąc o dźwiganiu dodatkowych obiektywów, statywu etc :D .
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 14:07

laynn pisze:Tak na prawdę to czy będziemy mieć zwykłą cyfrówkę, kompakta czy też lustro ze podstawowym kitem to jakość zdjęć jest praktycznie ta sama..
Ciekawa teoria! Sądzisz że jakość obrazka jest taka sama z matrycy o wielkości (36mm x 24mm) 23mm x 15mm i 11mm x 8mm, przy takiej samej rozdzielczości zdjęć?
Jesteś w błędzie
Odnośnie "podstawowego kita" to popatrz sobie na wykresy MTF kitów dołączanych do body. To że obiektyw jest tzw KITem to nie znaczy że ma fatalne własności optyczne, to oznacza tylko tyle, że jest sprzedawany "W ZESTAWIE". Czyli w tym przypadku, zarówno body jak i obiektyw jest KITem. To samo body i ten sam obiektyw sprzedawany oddzielnie nie jest już KITem.
NIKON do swych KITów dołącza niezłe obiektywy.

Ptoszek proponuję Ci żebyś poszukał KITa NIKONA - czyli zestawu, z obiektywem 18-200VR - taki zakres ogniskowych jest najlepszy na górskie wypady a polecany obiektyw NIKKOR jest niezły optycznie.
Na razie wybierz sobie najtańsze body, bo body szybko lecą z ceny. Potem jak zdobędziesz więcej doświadczenia w fotografowaniu, to zmienisz body, a gdybyś chciał to wszystko sprzedać, to na obiektywie nie stracisz, tracąc niewiele na body. Najlepiej kupować body tuż po wprowadzeniu następcy, bo wtedy mają najlepsze ceny a parametry niewiele się różnią, bo do nowości są wprowadzane, niepotrzebne czasem, bajery
laynn pisze:Ale praktycznie od drugiego używania mojego lustra już działam na manualu. Moim zdaniem kupowanie lustrzanki i robienie zdjęć na automacie jest bez sensu.
O jakim automacie mówisz?
O autofokusie? To też automat, bo automatycznie ustawia ostrość.
O automatyce z preselekcją czasu?
O automatyce z preselekcją przysłony?
Czy robienie zdjęć przy pomocy tej automatyki jest bez sensu??????
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 15:07

Ok może jestem w błędzie ale ja wielkiej różnicy nie widzę. Mówię o obiektywie 18-55. Czy jest wielka różnica między zdjęciami z takiego szkła a zwykłą cyfrówką? Moim zdaniem niewielka. Co do wielkości matrycy to o tym nie pisałem, ogólnie pisałem że są osoby które korzystaja z funkcji auto na lustrzance, tu źle się wyraziłem chodziło mi, co napisałem, iż szybciej i wygodniej korzysta się z zwykłego cyfrowego aparatu, albo dobrego kompaktu, przy podobnym efekcie końcowym.
Co do kita to właśnie w moim przypadku Pentaksa podstawowe są dobrymi szkłami.
jurekbd pisze:O jakim automacie mówisz?
O autofokusie? To też automat, bo automatycznie ustawia ostrość.
O automatyce z preselekcją czasu?
O automatyce z preselekcją przysłony?
Czy robienie zdjęć przy pomocy tej automatyki jest bez sensu??????
Jeszcze raz podkreśle chodzi mi o funkcje AUTO.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 15:32

laynn pisze:Ok może jestem w błędzie ale ja wielkiej różnicy nie widzę. Mówię o obiektywie 18-55.
Kiedyś miałem KITa D40 właśnie z 18-55. Powiem Ci, że byłem bardzo zadowolony z tego obiektywu. Tym zestawem robiłem duuuużo lepsze foty niż wcześniej posiadanymi kompaktami. Mogłem używać większych ISO, które nie generowały szumów właśnie z powodu fizycznej wielkości matrycy.
Obiektyw ten generował o wiele, wiele mniejsze aberracje.

Dlatego nigdy kompakt nie zrobi lepszego zdjęcia niż lustrzanka.
Różnicę zobaczysz robiąc cropa 100%. Ta właśnie różnica w jakości pozwoli Ci:
- jeśli jest potrzeba, wykadrować odpowiednio zdjęcie.
- robić większe odbitki - w dużych formatach.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 17:29

jurekbd pisze:Dlatego nigdy kompakt nie zrobi lepszego zdjęcia niż lustrzanka.
Ok dokładnie. Ale na monitorze te różnice są niewielkie. Ja prawie dekadę czekałem by kupić sobie obecny aparat, woląc nie mieć żadnego niż jakąś nie lustrzankę. A dla kogoś kto chce mieć trochę widoków, lustro będzie zbyteczne. Co do modeli, nie wypowiadam się o żadnym jakiego nie znam. Jedyne co napisałem, to o jakości jednego modelu, bo byłem zaciekawiony (min możliwością ruchomego wyświetlacza) nikona d5000 i jakość obudowy za daną kwote woła o pomstę do nieba. Plastik jak w zabawkach.
Dobra koniec tematu, ja już się nie mogę doczekac lepszego szkła, ale też trochę poczekam niż kupie byle co :) .
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2011, 20:45

Ptoszek Proponuję Ci zakup najnowszego numeru Digital Foto Video. Pod adresem

http://www.e-kiosk.pl/numer,11065,digital_foto_video

za 9,99 możesz kupić wersję elektroniczną wspomnianego pisma (cała procedura zakupu trwa kilka minut). Jest tam porównanie Canonów i Nikonów.
Warto przeczytać co sądzą fachowcy, w kwestii oceny, obecnie wiodących producentów lustrzanek na świecie.
Warto wydać 9,99 żeby wiedzieć na co wydać potem te 3,5tyś.
ODPOWIEDZ