Lustrzanka

Fotografia jest dla wielu osób nieodłącznym elementem górskich wędrówek. Tu rozmawiamy o sprzęcie, zdjęciach, technikach fotografowania oraz programach i sposobach obróbki zdjęć, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem fotograficznym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 25 lutego 2011, 20:56

Są filtry polaryzujące i UV, to są niedrogie zabawki i warto mieć coś takiego.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 25 lutego 2011, 22:25

PiotrekP pisze:to są niedrogie zabawki
100zł to ciut drogie :P jak dla mnie ;)
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 26 lutego 2011, 20:16

Filtr UV kosztuje około 45 zł, a obiektyw okolo 1000 zł. Fitrem UV zabezpieczasz szkła obiektywu. To chyba opłacalne.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
mirrors
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 230
Rejestracja: 31 października 2009, 18:07

Post autor: mirrors » 26 lutego 2011, 20:44

Ptoszek pisze:PiotrekP powiedział/-a:
to są niedrogie zabawki

100zł to ciut drogie jak dla mnie
PiotrekP pisze:Filtr UV kosztuje około 45 zł, a obiektyw okolo 1000 zł. Fitrem UV zabezpieczasz szkła obiektywu. To chyba opłacalne.
Trzeba jeszcze wziąść pod uwagę, że niskiej jakości filtr, może znacząco pogorszyć parametry obiektywu. I zakładając taki filtr na obiektyw, "niszczymy" całą pracę inżynierów, którzy pracowali nad jego konstrukcją .Tak więc lepiej trochę dołożyć. ;)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 27 lutego 2011, 10:34

Masz rację, może przesadziłem z ceną, ale kupiłem całkiem niezły filtr UV japońskiej firmy Marumi za troszkę więcej i zawsze jest obiektyw zabezpieczony. Cena filtru nawet za 100 czy 150 jest warta wydania niż wymiana porysowanego szkła w obiektywie. Obiektyw jest jednak wielokrotnie droższy niż filtr.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 marca 2011, 9:47

Ptoszek pisze:
MORF pisze:Ptoku czy już wybrałeś to co będzie Ci zwisało ?
TAAAAK :hura: :hura:

Nikon D90 obiektyw Nikkor 18-105 :8)
Dobry wybór, chociaż w Nikonach nie gustuje ;)
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 09 marca 2011, 21:17

Ptoszek pisze:Nikon D90 obiektyw Nikkor 18-105
to teraz do roboty Ptoszek bo została Ci walka z tym słabym światłem :twisted:
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 10 marca 2011, 7:47

heathcliff pisze:to teraz do roboty Ptoszek bo została Ci walka z tym słabym światłem
Już w maju będzie moja :P i koniec żartów z Wysoką :twisted:
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 14 marca 2011, 10:49

Ja zdecydowałem się jakiś rok temu na D90 + Nikkor 18-105...i nie narzekam. Wprawdzie można by tu dyskutować o "nienajsuperowszym" świetle, ale jak narazie nie było dla mnie problemem.
Jednak lustro w górach ma też swoje wady, o których piszecie tutaj mało, skupiając się głównie na stronie czysto-technicznej aparatów. Lustrzanka jest duża sama w sobie (samo body), do tego obiektyw...dla mnie , taki aparat w tatrach wysokich momentami był uciążliwy właśnie dlatego, że był duży i w sumie delikatny (Nikon tutaj przyciął w ch... z obudową). Właściwie sprzęt można było wyjąc dopiero na szczycie, bo wcześniej było to zupełnie niewygodne, a wspinać się po łańcuchach z jakkolwiek umocowanym klocem Nikoma ani wygodne ani bezpieczne (głównie dla aparatu) nie jest. Co innego w tartach zachodnich...chociaż tu doceniłem jednak automatykę, głównie tryb M i A. No i celny i szybki AF nie jest zły, bo po dłuższej wędrówce nie zawsze człowiek ma siłę na manual, zwłaszcza bez statywu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 marca 2011, 12:32

No ja wspomniałem, że w góry gabaryty lustra mogą być dla niektórych wadą, ale... Hm a sam się mocno swego czasu zastanawiałem nad takim zestawem jaki wybraliście Master z Ptoszkiem, jednak wybrałem tańszy sprzęt. I choć moje lustro jest niewielkie, to fatalnie wybrałem torbę, jest duża, nieporęczna; szczególnie gdy jeszcze nie kupiłem dodatkowego szkła.
Master pisze:(Nikon tutaj przyciął w ch... z obudową).
Kiedyś z ciekawostki oglądałem podobny cenowo Nikon do mojego lustra i byłem tandetnością tejże obudowy mocno zdziwiony.
A swego czasu koledze ze zmęczenia na Świnicy aparat poleciał, na szczęście tylko górny wyświetlacz mu się potłukł.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 marca 2011, 10:55

a co powiecie na sony alpha 290 jako pierwsze lustro w zyciu?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 marca 2011, 10:17

bardzo fajny na początek, jednak pamiętaj że potem ciężko będzie się ewentualnie przestawić na inny system jak i jego zmianę (wiąże się to z kosztami)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 kwietnia 2011, 8:54

MORF pisze:bardzo fajny na początek, jednak pamiętaj że potem ciężko będzie się ewentualnie przestawić na inny system jak i jego zmianę (wiąże się to z kosztami)
dzięki.
niestety wszystko to tylko koszta i koszta :zly:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 kwietnia 2011, 23:22

jak pakujecie swoje lustra do plecaków 50 -60 litrów? oddzielny pokrowiec czy jak??jakieś rady? canon 450 + 2 słoiki
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 kwietnia 2011, 9:25

gamerfono pisze:jak pakujecie swoje lustra do plecaków ...
Niezaleznie od wielkosci plecaka laduje w torbe i do srodka - to do transportu, czasem dodatkowo zabezpieczony folia jak leje. Jak jest potrzebny na zewnatrz to jest po prostu na zewnatrz. Staram sie miec taki plecak, zeby nie bylo za duzych luzow w srodku, zeby rzeczy sie nie przemieszcaly i tyle. O co Ci chodzi w tym pytaniu?
ODPOWIEDZ