Diadem Gór Polskich

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Diadem Gór Polskich

Post autor: Krzysiek Sca » 26 sierpnia 2013, 23:11

Za radością informujemy, że dnia 17 czerwca 2013 r. Zarząd Oddziału Wrocławskiego PTTK ustanowił nową odznakę turystyki kwalifikowanej: DIADEM POLSKICH GÓR. Odznakę uzyskuje się poprzez zdobycie najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce w randze mezoregionów oraz wybranych mikroregionów, ujętych w załączonym wykazie. Celem ustanowienia odznaki jest popularyzacja turystyki górskiej i krajoznawczej oraz zachęcanie do systematycznego poznawania polskich gór. Oddział Wrocławski PTTK przygotowuje specjalną książeczkę jako propozycję dzienniczka wycieczek. Zachęcamy wszystkich do zdobywania odznaki!





REGULAMIN ODZNAKI

§ 1
Odznaka DIADEM POLSKICH GÓR jest odznaką makroregionalną Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Nadzór nad odznaką sprawuje Komisja Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK.

§ 2
1. Celem ustanowienia odznaki jest popularyzacja turystyki górskiej i krajoznawczej oraz zachęcanie do systematycznego poznawania polskich gór.
2. Zdobywając odznakę należy pamiętać o zasadach bezpiecznego i racjonalnego upra­wiania turystyki górskiej oraz prawidłowego poruszania się na terenach objętych ochroną i w strefie nadgranicznej.

§ 3
Odznaka jest jednostopniowa.

§ 4
1. Odznakę DIADEM POLSKICH GÓR uzyskuje się poprzez zdobycie najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce w randze mezoregionów oraz wybranych mikroregio­nów, ujętych w załączonym wykazie.
2. Kolejność zdobywania szczytów jest dowolna.

§ 5
1. Do odznaki zalicza się szczyty zdobyte przed dniem 17.06.2013 r., tj. przed datą wejścia w życie regulaminu odznaki, ale tylko jako zdobyte jednokrotnie.
2. Okres zdobywania odznaki jest nieograniczony.

§ 6
Podstawą weryfikacji odznaki jest książeczka wycieczek prowadzona przez zdobywają­cego. Forma takiej książeczki może być dowolna, ale powinna być prowadzona w sposób chronologiczny i zawierać:
– na stronie tytułowej imię (imiona) i nazwisko zdobywającego, datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon kontaktowy i/lub adres e-mail oraz posiadane uprawnienia,
– na kolejnych stronach potwierdzenia zdobycia poszczególnych szczytów z wpisaną nazwą szczytu i datą wycieczki,
– miejsce na zbiorcze zestawienie wszystkich szczytów, które powinno zawierać numer strony, na której znajduje się potwierdzenie zdobycia danego szczytu,
– miejsce na weryfikację.
§ 8
1. Potwierdzeniem zdobycia danego szczytu może być: pieczątka najbliższego obiektu turystycznego albo innej instytucji, bilet wstępu do obiektu udostępnionego do zwiedza­nia, fotografia lub potwierdzenie z książeczki innej odznaki turystycznej.
2. Należy również uzyskać podpisy przodownika turystyki górskiej PTTK albo przewod­nika górskiego z odpowiednimi uprawnieniami, wraz z podaniem numeru ważnej legity­macji przodownickiej lub przewodnickiej.

§ 9
Przodownicy turystyki górskiej PTTK oraz przewodnicy górscy są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania potwierdzeń osób uprawnionych, wymienionych w § 7.

§ 10
Ubiegający się o odznakę DIADEM POLSKICH GÓR, po zebraniu potwierdzeń ze zdobycia wszystkich wymienionych szczytów, przedstawia książeczkę do weryfikacji Komisji Tury­styki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK, 50-106 Wrocław, Rynek-Ratusz 11/12. Jeśli przesyła się książeczkę pocztą, należy dołączyć zaadresowaną kopertę zwrotną ze znaczkiem pocztowym.

§ 11
Po pozytywnym zweryfikowaniu książeczki przystawia się w oznaczonym miejscu pie­czątkę stwierdzającą przyznanie odznaki DIADEM POLSKICH GÓR oraz pieczątkę Komisji Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK wraz z podpisem osoby upoważnionej do weryfikacji.

§ 12
1. Zweryfikowana książeczka jest legitymacją odznaki DIADEM POLSKICH GÓR, uprawnia do jej nabycia i noszenia.
2. Odznakę nabywa się w Oddziale Wrocławskim PTTK za okazaniem zweryfikowanej książeczki.

§ 13
Wszelkie wątpliwości, które mogą wyniknąć z interpretacji niniejszego regulaminu, roz­strzyga Komisja Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK.

§ 14
Wszelkie materiały i informacje związane z odznaką DIADEM POLSKICH GÓR można uzy­skać w Oddziale Wrocławskim PTTK, 50-106 Wrocław, Rynek-Ratusz 11/12.

§ 15
Niniejszy regulamin został uchwalony na posiedzeniu Zarządu Oddziału Wrocławskiego PTTK w dniu 17.06.2013 r. i obowiązuje od daty jego uchwalenia.
:D
Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Post autor: Krzysiek Sca » 26 sierpnia 2013, 23:15

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 27 sierpnia 2013, 8:34

Po wstępnej analizie okazało się, że w Sudetach wszystkie góry już przeszliśmy, a w pozostałych pasmach pozostało 25 szczytów. Ja takie zabawy lubię. Będziemy powoli kompletować kolejne szczyty. Skończyliśmy Włóczykija i wszelakie korony to coś trzeba robić, a takie łażenie zawsze pozwala coś nowego zobaczyć i być w takich miejscach do których byśmy nigdy nie poszli. Gorąco polecam taką zabawę. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 sierpnia 2013, 9:46

PiotrekP pisze:wszelakie korony
Himalajów też :kukacz: ?? :twisted:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 27 sierpnia 2013, 12:48

laynn pisze:Himalajów też ??
Nie stać mnie na taką wyprawę, tak samo z Koroną Ziemi. Tu trzeba mieć kasę, a drugiej strony z takim PESEL'em już nie biorą. ;)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 27 sierpnia 2013, 15:48

A ja na samo słowo regulamin reaguję alergicznie ( czy to nie ma związku z regulaminem forum GS :hmmm:),ten spróbowałem nawet przeczytać zatrzymałem się na §8 p2 i mi się odechciało :roll:
p.s sorki że jak powiedział kiedys ktoś własnie o mnie ,oblałem wam jadem ten diadem ,macie własne prawo do zdobywania takich czy owakich odznak , tylko u mnie tego rodzaju regulaminy ,książeczki i inne tego typu ustawy wywołują odruch odrzucający , jeszcze raz sorki za mój post w tym temacie :spoko:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 27 sierpnia 2013, 16:33

Ależ nie masz za co przepraszać, każdy na swoje zdanie na temat regulaminów czy zasad.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 27 sierpnia 2013, 19:05

PiotrekP pisze: każdy na swoje zdanie na temat regulaminów czy zasad
lejesz miód na moje (wątpliwości ) rany :)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 27 sierpnia 2013, 19:19

PiotrekP pisze:tak samo z Koroną Ziemi
To akurat jest proste. Już ją zdobyłeś (-liśmy). W Goerlitz. :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 sierpnia 2013, 22:06

Pierwszy raz słyszę, jakoby Jagodna miała 2 wierzchołki, a byłem tam kilka razy (może to chodzi o wcześniejszą ambonę?). Na Słonny trzeba wejść 2 razy (raz od NW, drugi od SE)?
Wikipedia: "Szczyt Słonnego jest zalesiony, przez co nie przedstawia walorów widokowych". Chyba nie tylko o Słonnym można tak napisać ...
Rebel, nie jesteś ewenementem. Ja też wszelakich, krajowych koron mam dość - doceniam KGP(3x), KS i KSN. Swój podziw wyraziłem dla KSC(chociaż ją zrobiłem) i KSP, więc nie będę się powtarzał. Szkoda, że PTTK zbyt mało przykłada się do szerzenia piękna ojczystej przyrody. Wstyd się przyznać, ale dopiero w ten weekend i to dość pobieżnie odkryłem piękno Słowińskiego PN (pchając/ciągnąc rower kilkanaście km, którego ślady rozmywały fale). Próżno szukać w ofercie różnych oddziałów wycieczek tego typu (mam na myśli piesze, a nie transport roweru plażą). Może zabrzmi jak kryptoreklama, ale dwuosobowy, warszawski szwendaczek robi w zakresie turystyki dużo więcej niż wiele oddziałów PTTK. Wiem, że dla PTTK jestem wrogiem publicznym nr 1.
ODPOWIEDZ