Karkonosze na weekend

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 23 lipca 2014, 21:45

Polecam jeden z najpiękniejszych szlaków na Śnieżkę. Z Białego Jaru - czerwonym przez Łomniczkę do Domu Śląskiego, dalej czarnym na Śnieżkę. Powrót przez Czarny Grzbiet, Jelenkę, Sowią Przełęcz i czarnym w dół do Karpacza. Ewentualnie z Sowiej Przełęczy jak starczy sił przez Skalny Stół i Przełęcz Okraj powrót do Karpacza zielonym szlakiem.
Drugi dzień to start spod Świątyni Wang żółtym i potem niebieskim do Samotni, jedno z najpiękniej położonych schronisk w Karkonoszach. Dalej niebieskim do Strzechy Akademickiej i do Spalonej Strażnicy. Idziesz w prawo na czerwony do Słonecznika. Tu są dwie alternatywy:
- ze Słonecznika żółtym przez Pielgrzymy do Karpacza;
- ze Słonecznika dalej czerwonym do Przełęczy Karkonoskiej - Schronisko Ogrodzenie i powrót zielonym do Pielgrzymów i żółtym do Karpacza.
Każdą z opisanych tras można skrócić. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestię to odpowiem.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Post autor: Atria » 23 lipca 2014, 22:24

super, dzięki wielkie :)

jak będzie pogoda to może uda się zrobić te dłuższe warianty :)

początkowy plan miałam taki, że w pierwszy dzień jakaś trasa ze Śnieżką, a w drugi dzień podjechać do Szklarskiej Poręby i stamtąd na Szrenicę i Śnieżne Kotły, ale sprawdziłam że połączenia busowe są bardzo słabe i byłoby tylko kilka godzin czasu na całą trasę plus konieczność spieszenia się na powrotny bus, więc z tamtego rejonu zrezygnowałam i nie wiedziałam co w tej sytuacji dać na drugi dzień ;)
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
Awatar użytkownika
mirrors
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 230
Rejestracja: 31 października 2009, 18:07

Post autor: mirrors » 23 lipca 2014, 23:14

Atria  już Ci zazdroszczę ;) te trasy o których napisał Piotrek należą do jednych z piękniejszych w Karkonoszach :) oczywiście trzeba trafić na fajną pogodę, czego Tobie z całego serca życzę :D zrób mnóstwo fajnych fotek :)
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Post autor: Atria » 24 lipca 2014, 17:45

mirrors pisze:oczywiście trzeba trafić na fajną pogodę, czego Tobie z całego serca życzę :D
dzięki :D

szukając w necie opisów szlaków znalazłam info, że na Śnieżce zamglenie utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku, więc o tą pogodę może być trudno :twisted:
mirrors pisze:zrób mnóstwo fajnych fotek :)
zazwyczaj robię dużo, a teraz tym bardziej zrobię ile się da, bo tereny odleglejsze i trudniej mi dostępne :)
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
Awatar użytkownika
mirrors
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 230
Rejestracja: 31 października 2009, 18:07

Post autor: mirrors » 25 lipca 2014, 19:51

Atria pisze:szukając w necie opisów szlaków znalazłam info, że na Śnieżce zamglenie utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku, więc o tą pogodę może być trudno :twisted:
Musisz być dobrej myśli i jechać z tym nastawieniem, że będzie dobra widoczność :)
Ja zawsze "lukam" na kamerkę ze Śnieżki. http://kamery.humlnet.cz/pl/kamery/snezka
Można zobaczyć wstecz, jaka była widoczność :) i tak myślę, że jednak chmury są rzadziej niż te 300 dni ;)
Awatar użytkownika
Hazmburk
Turysta
Turysta
Posty: 262
Rejestracja: 07 maja 2014, 18:37

Post autor: Hazmburk » 25 lipca 2014, 23:19

Atria pisze:szukając w necie opisów szlaków znalazłam info, że na Śnieżce zamglenie utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku, więc o tą pogodę może być trudno :twisted:
I również przez około 300 dni w roku ze Śnieżki można podziwiać piękne dookólne widoki :lol:

Jak to możliwe? Te mityczne 300 dni z mgłą na Śnieżce podawane w rozmaitych publikacjach wcale nie oznaczają złej pogody przez 300 dni. Mówi to tylko tyle, że w każdym z tych dni mgła pojawiła się przynajmniej przez chwilę. Wystarczy, że o szczyt Śnieżki "zahaczy" trochę niższy cumulus i już w statystykach mamy dzień z mgłą. To samo dotyczy np. unoszącej się nad ranem inwersji. A mimo to przez większość dnia pogoda może być całkiem znośna. Dlatego dana ta nie jest dobrym miernikiem warunków pogodowych, jakich można spodziewać się na Śnieżce.

Dojazd komunikacją publiczną z Karpacza do Szklarskiej lub w przeciwnym kierunku najlepiej zorganizować z przesiadką w Cieplicach lub Jeleniej Górze. Wówczas nie ma problemu z dotarciem na miejsce (choć jest trochę dłużej niż bezpośrednio) i bez trudu da się wygospodarować cały dzień na wędrówkę po górach.
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Post autor: Atria » 26 lipca 2014, 16:23

aha, czyli ta mglista sława Śnieżki jest lekko mityczna :)

W rekordach klimatycznych Polski też ona jest na pierwszym miejscu

Największa liczba dni z mgłą w roku: 338 dni (Śnieżka, 1974)

Najdłużej utrzymująca się mgła: 144 h (Śnieżka, 1974)

zobaczymy co mi się trafi :)
Hazmburk pisze:Dojazd komunikacją publiczną z Karpacza do Szklarskiej lub w przeciwnym kierunku najlepiej zorganizować z przesiadką w Cieplicach lub Jeleniej Górze. Wówczas nie ma problemu z dotarciem na miejsce (choć jest trochę dłużej niż bezpośrednio) i bez trudu da się wygospodarować cały dzień na wędrówkę po górach.
dzięki za info :spoko:
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 26 lipca 2014, 18:45

mirrors pisze:te trasy o których napisał Piotrek należą do jednych z piękniejszych w Karkonoszach
jest to to twierdzenie mocno subiektywne ;)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 27 lipca 2014, 14:23

Rebel pisze:jest to to twierdzenie mocno subiektywne
Każdy ma prawo inaczej uważać. Masz rację są szlaki piękniejsze, ale trudno coś wybrać ze Śnieżką.
Zawsze możesz też coś zaproponować, od przybytku głowa nie boli. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 lipca 2014, 20:22

Nie wiem jak u Ciebie z formą i chęcią trochę większego wysiłku. Jeżeli lubisz się zmęczyć to mogę polecić:
Start-Szklarska Poręba, żółtym do schroniska pod Łabskim szczytem i dalej zielonym do Karpacza. Tam nocleg i powrót szlakiem czerwonym(graniowym). Wycieczka może być męcząca, ale powinnaś być w wielu ciekawych miejscach Karkonoszy, zwłaszcza szlak zielony, choć niedoceniany przez turystów robi wrażenia licznymi kotłami.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 27 lipca 2014, 21:36

PiotrekP pisze:Masz rację są szlaki piękniejsze, ale trudno coś wybrać ze Śnieżką.
a przepraszam jak na Śnieżkę to tylko przez kocioł łomniczki :) ,chyba że ze Szklarskiej Poręby ,coś mi chodzi po głowie druga wyrypa karkonoska tylko dlaczego wyszło mi 72 km :oczynoela: :hmmm:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 lipca 2014, 23:09

Trzeba było wybrać się na Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej w zeszłym roku to by Ci wyszło 120 km :hura:
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Post autor: Atria » 28 lipca 2014, 22:16

PiotrekP pisze:Masz rację są szlaki piękniejsze, ale trudno coś wybrać ze Śnieżką.
właśnie na Śnieżce mi najbardziej zależało :)
folcrum pisze:mogę polecić:
Start-Szklarska Poręba, żółtym do schroniska pod Łabskim szczytem i dalej zielonym do Karpacza. Tam nocleg i powrót szlakiem czerwonym(graniowym). Wycieczka może być męcząca, ale powinnaś być w wielu ciekawych miejscach Karkonoszy, zwłaszcza szlak zielony, choć niedoceniany przez turystów robi wrażenia licznymi kotłami.
dzięki wielkie :spoko:
oba to chyba nie da rady ;) ale zobaczymy jeszcze na miejscu jakie warunki będą :)
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
ODPOWIEDZ