142 górki w Sudetach.

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

142 górki w Sudetach.

Post autor: włodarz » 05 grudnia 2011, 19:34

Pozwalam sobie założyć ten wątek w nadziei, że na forum jest ktoś, kto tak jak ja postanowił zdobyć Koronę Sudetów Polskich, Koronę Sudetów Czeskich, Koronę Sudetów Niemieckich (PTTK Wałbrzych) oraz Koronę Sudetów i Sudeckiego Włóczykija (PTTK Wrocław). Ponieważ niektóre szczyty zaliczają się do kilku odznak ogólna suma górek koniecznych do zdobycia wynosi 140 plus jedna. Niezwykle, co potwierdził PiotrekP, trudna -:) czyli Wzgórze Ernesta. Może ktoś zapyta dlaczego Sudety z odznakami? Nie można po prostu wyjść na szlak i wędrować? Można. Ale komuś, kto całkiem niedawno łyknął bakcyla "górołażenia" przydaje się taki drogowskaz ( może raczej górowskaz). Szczególnie jestem zadowolony z Sudeckiego Włóczykija, gdyż mimo, że omija najwyższe wzniesienia poszczególnych pasm daje pewność, że z wierzchołka będzie można coś zobaczyć. Bawi mnie, gdy obserwując z daleka, potrafię nazwać widziane górki. A najwyższe szczyty pasm sudeckich (z niektórych nic nie widać) i tak zdobyłem lub zdobędę w ramach Koron. Czy jest na forum ktoś, kto tak jak ja bawi się w zdobywanie tych wszystkich odznak ?
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2013, 18:37 przez włodarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 05 grudnia 2011, 20:10

Są tacy ludkowie, razem z moją połową posiadamy Koronę Sudetów, Koronę Sudetów Polskich i Czeskich, a do Włóczykija brakuje mam około 30 górek. My też to traktujemy jak wspaniałą zabawę. Jest to pewien pomysł na planowanie wędrówek i poznawanie nowych szlaków i to nie tylko w Polsce, ale również u naszych sąsiadów. Przy okazji poznawania Sudetów można również zdobyć odznakę. Na stronie głównej założyłem zakładkę "Korony Sudeckie" - brakuje tam jeszcze Włóczykija, ale i nad tym pracuję, pojawi się może jeszcze w tym miesiącu. Zawsze mogę służyć pomocą w znalezieniu niektórych szczytów, praktycznie mamy wszystkie zlokalizowane szczególnie do Włóczykija.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Post autor: Krzysiek Sca » 06 grudnia 2011, 12:47

Jak wspomniałem wcześniej w temacie Korony również mam kilka. Ostatnia to Korona Ziemi Kłodzkiej :) A tak dla Twojej wiadomości PTTK Wałbrzych zaleca (nie jest to wymóg) aby szczyty zdobywać od strony kraju do którego zaliczana jest dana korona, czyli np. na Śnieżnik który należy zdobyć do korony sudetów czeskich oraz polskich należało by wejść dwa razy raz z polskiej strony a raz z czeskiej. Dotyczy to jeszcze szczytów Śnieżka, Luż.
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 06 grudnia 2011, 13:57

Chłopcy, może napiszecie tu parę słów o tym Włóczykiju i o Koronie Sudetów Niemieckich - ciekawa i chyba raczej mało znana sprawa - ja wcześniej o tym nie słyszałam.
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 06 grudnia 2011, 16:51

Korona Sudetów Niemieckich to zaledwie sześć wzniesień na Pogórzu Łużyckim i w Górach Łużyckich. Razem z pozostałymi (polską i czeską) tworzą Wielką Koronę Sudetów. W tym roku 12 osób odebrało legitymacje zdobywcy - patronat PTTK Wałbrzych.
Sudecki Włóczykij to odznaka PTTK Wrocław przyznawana zdobywcom Korony Sudetów oraz stu wymienionych w załączniku do regulaminu szczytów w całych Sudetach.
Mnogość tych odznak to objaw pewnej (mniemam - zdrowej) rywalizacji między oddziałami PTTK.
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 06 grudnia 2011, 16:55

Zdobywca wszystkich tych koron powinien nosić tytuł Wielki Koronny Sudecki Włóczykij lub nawet PMS czyli Prawie Marek Staffa. :D
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 06 grudnia 2011, 17:11

PiotrekP, Krzysiek Sca.
Cieszę się, że i Wy kompletujecie te odznaki. W razie potrzeby poproszę Was o przydatne w terenie informacje. Na razie w zasadzie zlokalizowałem wszystkie szczyty dzięki dostępnym w necie mapom Czech. Kapitalna rzecz. Naszych map turystycznych jakoś nie znalazłem. Do tej pory praktycznie łaziłem po polskiej stronie Sudetów i z czeskich mam tylko Smrk w Rychlebach i Velką Destną w Orlickich, no i oczywiście Ruprechticky Spicak. Ale to się na pewno zmieni i ruszę na czeską stronę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 06 grudnia 2011, 17:33

malgosiadg za parę dni będzie na głównej stronie G-S z zakladce Korony Sudeckie opis Włóczykija z wykazem szczytów do zdobycia. Jest ich niedużo, tylko 100 :D .
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 06 grudnia 2011, 23:37

PiotrekP pisze: Jest ich niedużo, tylko 100 :D .
Jasne Piotrek, na pewno dam radę... w następnym życiu, może jako ... kot... albo lepiej ptak jakiś... :)
włodarz pisze:Korona Sudetów Niemieckich to zaledwie sześć wzniesień na Pogórzu Łużyckim i w Górach Łużyckich.
... no to już bardziej... kto wie
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Post autor: Krzysiek Sca » 07 grudnia 2011, 10:59

Piotrek czekam z niecierpliwością na ten wykaz bo z paroma szczytami mam problem z ich lokalizacją, szczególnie po stronie czeskiej. Do Włodarza, PTTK Wałbrzych ma już w planie ekstra odznakę dla tych którzy zdobędą te trzy korony sudetów. Ta czwarta jest dopiero w projekcie ale jest już kilka osób które zdobyły wszystkie trzy (ja się jeszcze do nich nie zaliczam)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 07 grudnia 2011, 12:14

Krzysiek Sca pisze:Piotrek czekam z niecierpliwością na ten wykaz bo z paroma szczytami mam problem z ich lokalizacją
Czy chodzi Ci o wykaz do Włóczykija? Wykaz górek jest załączony na stronie głównej, ale jeżeli chodzi o wykaz z lokalizacją to mogę wysłać w formie arkusza z linkami na e-mail jeżeli Cię interesuje.
Korona Sudetów Czeskich jest na stronie PTTK Wałbrzych z odwołaniami do map czeskich. W tej chwili próbuje zlokalizować szczyty do niemieckiej korony jest ich tylko 6 więc nie powinno to trawć długo.
My posiadmamy trzy korony sudeckie, brakuje mam tylko niemieckiej. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym roku powinniśmy skończyć Włóczykija.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 07 grudnia 2011, 12:17

I ja się też w to bawię. Koronę Sudetów zdobywam powoli ale systematycznie, czasami czasu brak na górki :( , może dzięki temu tematowi będzie oprócz PiotrkaP z kim po Sudetach pochodzić :)
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 07 grudnia 2011, 12:21

Norbet nie jest tak źle. Z nami chodzi maga, Eska, słonko. Powoli robi się niezła grupka wędrowców. My raczej preferujemy wypady wielodniowe i tu niekiedy trudno jest dobrać dobry termin.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 07 grudnia 2011, 12:36

Właśnie, ja mogę liczyć max. na 2 dni wolności :)
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Post autor: Krzysiek Sca » 08 grudnia 2011, 10:54

Do Włodarza. Posiadacz wszystkich koron mógłby też nazywać się PKS ( Posiadacz Koron Sudeckich ) Piotrek chodzi mi wyłącznie o lokalizację szczytów po stronie czeskiej do Włóczykija. Do Korony S. Czeskich brakuje mi tylko 1 szczytu ale jest b. daleko i na razie czekam na okazję żeby się tam wybrać. Ciężko u nas trafić na mapy sudetów czeskich np. Gór Łużyckich ba nawet w Czechach nie udało mi się kupić takiej mapy.
ODPOWIEDZ