Główny Szlak Sudecki
Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy
Koncepcja szlaku pojawiła się na posiedzeniu Międzyoddziałowej Komisji Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, która odbyła się 24 października 1947. Rok później zaczęto prace nad znakowaniem szlaku. Z okazji 100-lecia turystyki w Polsce, przypadającego w 1973, Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK nadała Głównemu Szlakowi Sudeckiemu imię Mieczysława Orłowicza, w uznaniu jego zasług dla turystyki i krajoznawstwa.
edytuj Przebieg
Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał pewnym modyfikacjom. Obecnie rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza; kolejnymi etapami są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Przełęcz Srebrna oddzielająca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesującą miejscowością na szlaku są Wambierzyce, skąd trasa prowadzi w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Krowiarki, Masyw Śnieżnika, Wodospad Wilczki, Lądek-Zdrój, Góry Złote. Końcowym punktem szlaku był niegdyś Paczków[1], ale od kilku lat szlak się kończy w Prudniku u podnóża Gór Opawskich.
Całkowita długość szlaku 350 km, zakładany czas przejścia 87 godzin (dotyczy odcinka do Paczkowa). Długość szlaku do Prudnika to 390 km[2].
Pozwoliłem sobie otworzyć link podany wcześniej bo widzę,że nie każdy ma chęć...:):)
edytuj Przebieg
Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał pewnym modyfikacjom. Obecnie rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza; kolejnymi etapami są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Przełęcz Srebrna oddzielająca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesującą miejscowością na szlaku są Wambierzyce, skąd trasa prowadzi w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Krowiarki, Masyw Śnieżnika, Wodospad Wilczki, Lądek-Zdrój, Góry Złote. Końcowym punktem szlaku był niegdyś Paczków[1], ale od kilku lat szlak się kończy w Prudniku u podnóża Gór Opawskich.
Całkowita długość szlaku 350 km, zakładany czas przejścia 87 godzin (dotyczy odcinka do Paczkowa). Długość szlaku do Prudnika to 390 km[2].
Pozwoliłem sobie otworzyć link podany wcześniej bo widzę,że nie każdy ma chęć...:):)
A mnie świerzbi od nie dawna , przejście szlaku grzbietowego karkonoszy , od hali szrenickiej po przełęcz Okraj , jednego dnia , zostawię to chyba na maj lub początek czerwca przyszłego roku ......, ale kto wie
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Przeglądając niedawno Gazetę Górską natknęłam się
na pewien artykuł mówiący właśnie o głównych
szlakach górskich w Polsce. Opolski oddział PTTK
stworzył nawet możliwość
zdobywania odznak.
http://opole.pttk.pl/odznaka_glowne_szl ... olski.html
na pewien artykuł mówiący właśnie o głównych
szlakach górskich w Polsce. Opolski oddział PTTK
stworzył nawet możliwość
zdobywania odznak.
http://opole.pttk.pl/odznaka_glowne_szl ... olski.html
Przeszedłem cały odcinek "górski" czyli od rejenu Kamieńczyka do Karpacza( do Okraj to inna bajka). Niestety momentami jest dość zniszczony i podmyty. Nie tylko odcinek Dom Ślaski-schr Nad Łomniczką, ale także w rejonie Odrodzenie-Słoneczniki.
- Załączniki
-
- Dom Śląski-schr. Nad Łomniczką.JPG
- (51.03 KiB) Pobrany 748 razy
-
- Przełęcz.JPG
- (31.55 KiB) Pobrany 748 razy
-
- Czyjaś nuda.JPG
- (39.54 KiB) Pobrany 748 razy
-
- Okolice Odrodzenia.JPG
- (60.65 KiB) Pobrany 748 razy
-
- Do Słoneczników.JPG
- (50.77 KiB) Pobrany 748 razy