izery i jeseniki

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

izery i jeseniki

Post autor: maga » 18 września 2009, 13:05

tylko część wymienionych pasm jest u nas. a pozostała dużo większa już nie. ale z powodu barku granic dostępne. nie znam tych pasm, moze ktoś się podzieli wiedzą? jak z cenami? gdzie dojechać? noclegi, oznakowanie szlaków? natężenie ruchu turystycznego? i jakie mapy kupić?
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 18 września 2009, 15:30

maga byłem w Jeseniku i planuje jeszcze tam pojechać, ale dzisiaj to nie mam czasu. Właśnie będę jechał w Góry Łuzyckie i Grzbiet Jesztiecki. Jak wróce to napiszę jak dojechać i o mapach. Jeśli chodzi o Jesenik to jest mapa wydana w Polsce. Moża ją kupić w Empiku.
Kończe i pozdrawiam.
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 22 września 2009, 15:36

niezłe mapy wydaje bodajże wydawnictwo PLAN - praktycznie całe Jeseniki można z nimi przejść. jak nie w Empiku to można poszukać w PTTKach, szczególnie w Twoich okolicach powinny mieć takie na stanie (a już Wrocław i Opole na pewno)

maga pisze:jak z cenami?
generalnie noclegi w schroniskach wychodzą drożej - tam te schroniska mają w większości przypadków mało górskiego klimatu - zamiast jadalni restauracja z kelnerem, noclegi tylko w pościeli itp. no i niemal wszędzie prowadzi asfalt - oczywiście droga jest zamknięta dla zwykłych ludzi, ale często zdarza się parking obok schroniska
noclegi, oznakowanie szlaków?
oznakowanie generalnie jest w porządku. minusem może być podawanie odległości w kilometrach, a nie czasu przejść. dla mnie jednak czas przejścia jest bardziej miarodajny, bo inaczej pójdziesz 5 kilometrów asfaltem, a inaczej wspinając się na łańcuchach

maga pisze:natężenie ruchu turystycznego?
takie okolice Pradziada są oblężone, szczególnie w weekendy. ale z dala od tej góry można znaleźć miejsca, gdzie nie spotkasz prawie nikogo. dużo jest np. wiat (w róznym stanie) gdzie też można przenocować na ławce albo na karimacie, choć nie zawsze są prawidłowo zaznaczone na mapach
tylko część wymienionych pasm jest u nas. a pozostała dużo większa już nie
Izery owszem, jeśli chodzi o Jeseniki to według polskiej podziałki tokowych w Polsce nie ma. praktycznie jednak są - to Góry Opawskie, które według Czechów wchodzą do Jeseników - trudno więc uznać, że pasmo górskie kończy się sztucznie na słupkach granicznych. po prostu funkcjonują inne nazwy (w Beskidach tak samo jest)
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 22 września 2009, 20:58

dzięki Pudelek! poszukam map i kto wie...
to nie są parki narodowe? można nocować w wiatach? czy an własne ryzyko?
aha a jak z ubezpieczeniem?może przesadzam ale wiecie licho nie śpi.
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 23 września 2009, 0:35

na początek zerknij sobie na mapy.cz - tam są szlaki, co prawda bez przejść, ale można sobie poszukać.

to nie są parki narodowe? można nocować w wiatach?
parki narodowe to nie są, ale obszary chronione owszem. szczerze mówiąc jak to wygląda na CHKO nie wiem - ale jeśli nie rozbijamy namiotu, a np. śpimy na ławce lub pod daszkiem to nie sądzę, żeby ktoś się przyczepił.

maga pisze:aha a jak z ubezpieczeniem?może przesadzam ale wiecie licho nie śpi.
jeśli wyjeżdzam na dłużej, albo np. na Słowację to kupuję we własnym zakresie (NFZ mam w d...). w Czechach ratownictwo, z tego co się orientuję, jest nadal bezpłatne, ale jak nie masz tego nieszczęsnego zaświadczenia z NFZ to ciekawie nie będzie. generalnie nadal jesteś ubezpieczona, tyle tylko, że nie masz potwierdzenia na miejscu. W róznych krajach jest różnie - w niektórych chcą, żeby od razu płacić (ciekawi mnie, co się stanie jak od razu nie zapłacę - nie wypuszczą mnie ze szpitala?), w innych kontaktują się z NFZ czy jednak nie jesteś ubezpieczony. Na szczęście do tej pory nie musiałem tego sprawdzać w praktyce.
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Re: izery i jeseniki

Post autor: Anonymous » 10 kwietnia 2010, 9:22

maga pisze:tylko część wymienionych pasm jest u nas. a pozostała dużo większa już nie. ale z powodu barku granic dostępne. nie znam tych pasm, moze ktoś się podzieli wiedzą? jak z cenami? gdzie dojechać? noclegi, oznakowanie szlaków? natężenie ruchu turystycznego? i jakie mapy kupić?
Zdecydowanie lepsze niż polskie są mapy czeskie polecam Shocart
możeszkupić w tej księgarni turystycznej Na chwilę odpoczynku i posiłku polecam Karlovą Studankę, to piękne urokliwe uzdrowisko. Niesamowity klimat. Ceny chyba podobne jak w Polsce. o noclegach nic nie wiem, bywałem tam jednodniowo - rowerem. Ale mapy naprawde godne polecenia
ODPOWIEDZ