Strona 1 z 1

Rozhledna Eliška - nowa wieża widokowa pod Karkonoszami

: 05 października 2016, 13:15
autor: Lech
Między Trutnovem a Lubawką koło Žacléřa, w 2014 roku Czesi postawili drewnianą wieżę widokową, która nosi nazwę "Rozhledna Eliška". Nazwa nawiązuje do imienia królowej Czech i Polski, której wiano stanowiły również okolice Trutnowa. Wkrótce w pobliżu tej wieży stanęła drewniana rzeźba z wyobrażeniem królowej Elżbiety i herbami Wielkopolski i Czech.

Obrazek

Górę Przemysława w Poznaniu z dominującą nad tą częścią miasta wieżą zwieńczającą ostatnio odtworzoną południową część zamku, wzniesionego w XIII wieku przez Przemysła II, koronowanego na króla Polski 1295 roku w Gnieźnie, każdy zwiedzający to miasto zapewne zapamiętał. Jednak mało kto wie, że po tragicznej śmierci polskiego króla, zamordowanego w 1296 roku Rogoźnie, kolejnym po nim królem Polski i jednocześnie królem Czech był Wacław II, a jego żona Ryksa Elżbieta - córka Przemysła II, była pierwszą Piastówną koronowaną w 1303 roku na królową polską.

Po śmierci Wacława II w 1305 roku królowa na krótko została wdową. Ze względów politycznych w 1306 roku wyszła za Rudolfa, syna króla rzymskiego (niemieckiego), Albrechta I Habsburga. Małżeństwo z Rudolfem trwało mniej niż rok. Król zmarł w 1307 roku podczas walk z czeską opozycją, a Ryksa w wieku zaledwie dziewiętnastu lat, została po raz drugi wdową. Osiadła w Hradcu i spędziła w nim dziesięć lat, podczas których miasto przeżywało swój rozkwit, a królowa-wdowa stworzyła tam wspaniały dwór i podjęła szereg inicjatyw na polu mecenatu artystycznego i dokonała licznych fundacji. Ufundowała m. in. okazały kościół św. Ducha i księgi liturgiczne, z których mnóstwo ozdobiono jej podobiznami. Odtąd Hradec nazwano Hradec Králové. Ryksa Elżbieta (zwana w literaturze czeskiej piękną Polką) zmarła w 1335 roku, w wieku 47 lat, w klasztorze cysterek w Starym Brnie, gdzie została pochowana.

W swoim testamencie, oprócz licznych darowizn na rzecz czeskich klasztorów, pamiętała też o ziemi swoich przodków. Poczyniła znaczne zapisy na rzecz poznańskiej katedry, w zamian za msze za dusze rodziców. Uwzględniła w swej ostatniej woli także klasztory: cysterek w Owińskach i klarysek w Gnieźnie.

Ryksa Elżbieta (Eliška) dała się poznać jako kobieta niezwykle energiczna, mądra i wytrwała. W Polsce co prawda, mało się o niej nie pamięta, ale Czesi, a zwłaszcza mieszkańcy Hradec Králové, doceniają rolę swojej królowej. Co roku w tym mieście organizuje się festiwal ku czci królowej Elżbiety. Odbywa się wtedy jarmark średniowieczny, turniej rycerski i uroczysty przejazd orszaku królowej Elżbiety Ryksy (w tym roku 2-3 września) > http://www.slavnostikralovnyelisky.cz/c ... -2016.html
Na fotografii jest uwidoczniona scenka z festynu poświęconego królowej Elizie - patronce miasta Hradec Králové.

Obrazek

: 14 października 2016, 15:04
autor: Lech
Tablica pamiątkowa poświęcona królowej Czech i Polski.

Obrazek