Akademicka Perć

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 kwietnia 2008, 16:21

Przemko bardzo ciekawie jest........jeśli masz okazje to uderzaj..... :spoko:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 kwietnia 2008, 23:10

Ja na Babia nie mialem jeszcze okazji i zapewne przyjemnosci wchodzic. Musze koniecznie nadrobic.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 kwietnia 2008, 19:25

Tyler nadrobić to mało powiedziane... ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 6:18

Przemko pisze:Nie szłem jeszcze akademicjką percią na Babią Góre,ale ponoć ciekawie jest.
Ciekawie to mało. Widok są naprawdę piękne i warte tego wysiłku.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 10:07

Nasunęło mi sie pytanie, pewnie wyjadacze Babiogórscy będą znali odpowiedź ja niestety nie. Ciekawi mnie skąd się wzięła nazwa " Akademicka Perć" ?
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 23 kwietnia 2008, 11:01

Noel pisze:Nasunęło mi sie pytanie, pewnie wyjadacze Babiogórscy będą znali odpowiedź ja niestety nie. Ciekawi mnie skąd się wzięła nazwa " Akademicka Perć" ?
Właściwie cały czas powielamy tzw. bład ciągniony :lol:
Prawidłowa nazwa to "Perć Akademików"

Pierwsza drogowskazowa nazwa tej ścieżki brzmiała 'Perć na Babią Gorę'. W 1926 r., prof. K.Sosnowski nadał jej nazwę Perci Taternickiej. Wreszcie w 1928 r., korzystając ze zwyczajowych uprawnień twórcy, Władysław Midowicz nazwał ją Percią Akademików.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 23 kwietnia 2008, 12:32

Też prawda.
Ale chodziło mi też o to, że na większości map funkcjonuje właśnie nazwa "Perć Akademików".
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 23 kwietnia 2008, 12:36

Mosorczyk pisze:
Dariusz Meiser pisze:"Perć Akademików"
Zgodzę się z tym, dlatego na stronie będę musiał dopisać jeszcze, która wersja jest prawidłowa, ale jako META Tagi będę miał ustawione i tak "Akademicka Perć" ze względu na to, co wpisują turyści w wyszukiwarki.
Świetne rozwiązanie :)
No i chyba koniec tematu w kwestii nazewnictwa :)
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 12:47

Dariusz Meiser pisze:Noel powiedział/-a:
Nasunęło mi sie pytanie, pewnie wyjadacze Babiogórscy będą znali odpowiedź ja niestety nie. Ciekawi mnie skąd się wzięła nazwa " Akademicka Perć" ?


Właściwie cały czas powielamy tzw. bład ciągniony :lol:
Prawidłowa nazwa to "Perć Akademików"

Pierwsza drogowskazowa nazwa tej ścieżki brzmiała 'Perć na Babią Gorę'. W 1926 r., prof. K.Sosnowski nadał jej nazwę Perci Taternickiej. Wreszcie w 1928 r., korzystając ze zwyczajowych uprawnień twórcy, Władysław Midowicz nazwał ją Percią Akademików.
Dzięki za odpowiedź Darku , jednak Twoje słowa uświadomiły mi że zadałem złe pytanie :P.
Zadam więc kolejne, dlaczego akurat "Akademików" ? Czy ma to związek z popularnością tej ścieżki wśród braci studenckiej ? Taka odpowiedź nasuwa się sama, ale może ktoś zna prawdziwy powód którym kierował się autor tej nazwy ? ( to nie jest zagadka z mojej strony, sam nie znam odpowiedzi ;) )
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 14:03

A ja myślę,że nazwa powstała (1925r.)w czasie gdy W. Midowicz sam był studentem i z kolegami studentami zdobywal szczyt nową droga....
Zauważ Mosorczyku , że w tym czasie miał 18 no może 19 lat i nie bardzo mógł być profesorem , zresztą nigdzie nie spotkałem by był nim kiedykolwiek.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 14:18

Dzieki za informacje :)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 23 kwietnia 2008, 14:28

Noel- mógłbyś jeszcze przedstawić tutaj swoją etymologię nazwy Przełęcz Brona...
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 15:05

Dariusz Meiser pisze:Władysław Midowicz nazwał ją Percią Akademików.
tak poprostu... ? moze bylo tam kilka akademikow wzdloz tej drogi na szczyt. Kazda uczelnia typu Politechnika, Uniwersytet itp. miala swoj akademik, a pozniej kosmici je porwali i zostala po nich tylko droga na Babia. Rzad skutecznie to utajnil... tylko nie zmienil nazwy, by podejrzen nie wzbudzac;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 16:13

Filip pisze:Dariusz Meiser powiedział/-a:
Władysław Midowicz nazwał ją Percią Akademików.

tak poprostu... ? moze bylo tam kilka akademikow wzdloz tej drogi na szczyt. Kazda uczelnia typu Politechnika, Uniwersytet itp. miala swoj akademik, a pozniej kosmici je porwali i zostala po nich tylko droga na Babia. Rzad skutecznie to utajnil... tylko nie zmienil nazwy, by podejrzen nie wzbudzac;)

Ja tu się doszukałem innego znaczenia, ale chyba tylko ja mam takie skojarzenia.... nie chciałem nikogo moja sugestią naprowadzać więc jej nie zdradzam jeszcze :).
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 20:25

To ja mam takie małe pytanie, bo moja pamieć jest niekiedy zawodna: od kiedy otwierają żółty szlak na Babią (Perć Akademików :D )?
ODPOWIEDZ