Zimowa wyprawa na Babią górę.

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Zimowa wyprawa na Babią górę.

Post autor: Anonymous » 16 października 2011, 21:12

Witam. Planuję zimową wyprawę na szczyt Beskidów, Babią. W sumie jestem jakby nie było amatorem zimowych wypraw, więc proszę Was o poradę. W trasę wybieram się z dobrym kolegą. Póki co sprzętu jako tako nie mam. Dokładej trasy też jeszcze nie zaplanowałem, w każdym razie koniec to szczyt Babiej. Wyprawa najpierw była planowana z namiotami, ale po namyśle doszedłem do wniosku, że plecaki będą za ciężkie. Zaś bez namiotów mamy ograniczone możliwości. Jeżeli szlak będzie nie do przejścia, a będzie zbliżał się zmrok to jest już pozamiatane. Kolejny znak zapytania to szlaki w zimie, skąd wziąć mapkę szlaków możliwych do przejścia w zimie. Następnie ekwipunek, myślę, że raki, czekan, karple to jest podstawa. Jeżeli macie jakies pomysły na trasę 4-eo, 5-cio dniową trase to proszę pomoc i od razu z góry dziękuję :). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 16 października 2011, 21:46

niedawno,tzn.19,09 ,przeszłam od Milówka- Zawoja
1 dzień-Milówka- Hala Boracza, tam nocleg(można było przeciągnąć na Halę Lipowską czy Rysiankę,to kawałek od siebie)
2 dzień-Hala Boracza-Przełęcz Glinne,nocleg po stronie słowackiej(jeżeli by Cię to interesowało to podam namiary)
3 dzień-Przełęcz Glinne-Markowe Szczawiny,nocleg.
4 dzień Babia Góra,zimą Perć Akademików,którą ja szłam jest zamknięta, ale jest szlak z Krowiarek albo przez przełęcz Brona.
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 października 2011, 11:31

Pisza, Babia Góra zimą może być łaskawa dla turystów, lub dostarczyć im niezapomnianych wrażeń.
W 1 przypadku. Możliwości jest wiele. Można wyruszyć czerwonym szlakiem z przeł. Krowiarki, gdzie po około 3h jesteś na szczycie. Trasa widokowa, od Sokolicy, jak Ci się poszczęści to będziesz miał jeden z najwspanialszych widoków na Tatry.
W 2 przypadku, jeżeli warunki nie są odpowiednie, polecam zawrócić. Na Diablaku w razie niepogody bardzo łatwo jest stracić orientację i zgubić się. W jednej chwili może przyjść zamieć śnieżna i będzie bardzo ciężko odnaleźć szlak.
Co do sprzętu. Byłem na Babiej zimą kilka razy, lecz nigdy nie używałem raków i czekana, choć spotkałem kilka osób w rakach po drodze. Osobiście uważam je za zbędne. Pytanie jeszcze jakim sprzętem dysponujesz? Podstawa to dobre buty i kurtka, co by Cię na wiosnę jako bryłkę lodu nie znaleźli :) I polecam zabrać latarki, bo zimą zmrok zapada dość szybko!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 23 października 2011, 12:11

Raki na Babiej mogłyby się przydać jedynie w sytuacji wyjątowo niesprzyjającego oblodzenia. Czekan też sobie daruj, ...chyba do fotek.

Poniżej zdjęcia z biwaku nocnego w temperaturze poniżej 20 stopni, przy silnym wietrze, w letnim, turystycznym namiocie. Kolega był w butach z ccc i zwykłej miejskiej kurtce.

https://picasaweb.google.com/1046104993 ... 2829122010#

A tutaj świt w szalejącym wietrze. Też żaden sporzęt nie był potrzebny:

https://picasaweb.google.com/1046104993 ... ze22022010#
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 października 2011, 17:31

Szlaki zimowe w Beskidach pokrywają się ze szlakami letnimi, więc wystarczy standardowa mapa. Perć Akademików jest zamykana w okresie zimowym. Jeśli chodzi o sprzęt to musisz dostosować go do aktualnie panujących warunków. Ostanio zimy bywają kapryśne... Czekan Ci się nie przyda... raki - niekiedy szlak jest mocno wyślizgany i oblodzony to może by się i przydały, ale można obejść bokiem spokojnie. Zamiast tego proponuje kijki - pomogą zachować równowagę. Standardowo ciepłe buty, kurtka chroniąca od wiatru, bo wieje mocno... W zimie szybko się ściemnia i o tym trzeba pamiętać planując odcinki do przejścia, dodatkowo jeśli sypnie dużo śniegu to mogą być trasy nie przedeptane i wtedy torowanie idzie bardzo wolno... We mgle na kopule szczytowej Babiej zdarzają się przypadki zabłądzenia... Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 23 października 2011, 18:08

Pisza, bierz te raki, aż tyle nie ważą, a jak to mówią : lepiej nosić niż się prosić. Czemu tak mówię? Ano temu, że mam za sobą dość traumatyczne marcowo-lodowe zejście z Babiej bez raków. Na szczęście miał je kolega, bo chyba by się skończyło spotkaniem z goprowcami :D
(pisaliśmy kiedyś o tym: viewtopic.php?p=123230#123230)
Czekan to faktycznie przesada, ale kijki jak najbardziej, no i czołówka oczywiście.
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 23 października 2011, 19:38

zbig9 pisze:z biwaku nocnego w temperaturze poniżej 20 stopni, przy silnym wietrze, w letnim, turystycznym namiocie. Kolega był w butach z ccc i zwykłej miejskiej kurtce.
zbig9 nie bierz tego osobiście, ale pamiętam Twoją relację i pisałeś, że wcale nie było tak komfortowo i ciepło. Po prostu wydaje mi się, że pisanie o butach z CCC i zwykłej miejskiej kurtce może pokazać niezbyt adekwatny obraz do noclegu na Babiej Górze w 20-stopniowym mrozie i porywistym wietrze. Ktoś może to źle odczytać i pójść na Babią Górę w adidasach z CCC i takiej zwykłej kurtce a potem...
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 23 października 2011, 20:23

Malgo2malgo pisze:
zbig9 pisze:z biwaku nocnego w temperaturze poniżej 20 stopni, przy silnym wietrze, w letnim, turystycznym namiocie. Kolega był w butach z ccc i zwykłej miejskiej kurtce.
zbig9 nie bierz tego osobiście, ale pamiętam Twoją relację i pisałeś, że wcale nie było tak komfortowo i ciepło. Po prostu wydaje mi się, że pisanie o butach z CCC i zwykłej miejskiej kurtce może pokazać niezbyt adekwatny obraz do noclegu na Babiej Górze w 20-stopniowym mrozie i porywistym wietrze. Ktoś może to źle odczytać i pójść na Babią Górę w adidasach z CCC i takiej zwykłej kurtce a potem...
Nie mówię, że miał komfortowo albo że taki trzeba chodzić. Stwierdzam fakt, że poszedł i dał radę. A buty z CCC -nie adidasy oczywiście- potrafią czasami lepiej trzymać się oblodzonej drogi niż moje zimowe Meindle.
Ciepło oczywiście trzeba się ubrać, zwłaszcza jak się chce trochę postać na szczycie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 listopada 2011, 21:22

O! Nie sądziłem, że temat się rozwinie ;). Co do czekana to faktycznie przesada, ale troszkę czytałem i gdzieniegdzie pisało, że lepiej wziąć. Na własnej skórze tego nie doświadczyłem, więc wolałem się zapytać. Raki co jak co, ale myślę, że się przydadzą. Kijki też kupuję, kurtka, czołówka i buty do kupienia. Własnie jestem po dzisiejszych turystycznych zakupach i przed pierwszą wyprawą jessienną na Babią :). Na razie zbieram pieniążki i ekwipunek na wyprawę :). Na dniach zrobię temacik z wyprawy na Babią. Pozdrawiam i dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 08 listopada 2011, 23:03

Pisza,
Babia jest bardzo kapryśna, a udowodniła nam to 12.12.10, popatrz tu i odpowiednio się przygotuj. Lepiej nosić jak się prosić. Życzę udanej wyprawy.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/E ... directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/- ... directlink
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 09 listopada 2011, 20:16

http://www.youtube.com/watch?v=CWhKy36H ... re=related
Nasza kochana Babia...
tutaj ziomki jeszcze sobie radzą ale bywa też tak, że nie ustoisz na nogach wtedy sprzęt nie pomaga, tylko modlitwa o miękkie lądowanie.
Życzę słonecznej bezwietrznej pogody.
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 listopada 2011, 23:31

Dzisiaj wybrałam się z rodzinką na Babią Górę , ponieważ dopiero zaczynamy chodzić po górach troszeczkę się obawiałam nie tylko o siebie , ale o synka (7 l) ku mojemu i męża zdziwieniu dał chłopak sobie świetnie radę , a przy zejściu zobaczyłam łezkę na jego policzku ,okazało się że bardzo chce iść Percią Akademików , dał jednak sobie przetłumaczyć że wejdziemy na szczyt Percią na wiosnę :) Jestem trochę zmęczona ale i bardzo zadowolona , ponieważ pogoda dopisała i w świetnych humorach szczęśliwie dotarliśmy do domu :jupi: Kurcze , ja chyba naprawdę zakochuję się w górach :shock:
Dodałam kilka zdjęć do mojej galerii , nie wiem jednak jak wstawić zdjęcie tutaj przy moim nicku , może ktoś mi podpowie ? :)
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 11 listopada 2011, 23:52

Iza_J Iza, gratulacje! Zdobyłaś wspaniałą górę :brawo:

Co do zdjęcia do profilu, to po pierwsze musisz je bardzo zmniejszyć, ja zmniejszam zdjęcia w picture manager (zwykły program z office'a) - wybieram Obraz -> Zmień rozmiar i potem wpisuję odpowiednie piksele w tabelce.
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 12 listopada 2011, 11:48

ja zmniejszam tak:najpierw kopiuję zdjęcie(myszka:prawy-kopiuj,lewym klikniecie w puste miejsce,prawym-wklej),prawym-otwórz za pomocą-Microsoft Office Picture Manager,po wskoczeniu programu,u góry ekranu wybrać Obraz,następnie-kompresuj obrazy,wybieram trzecią pozycję(prawa górna strona ekranu) Strona sieci Web i ok,jeszcze tylko ikonka Zapisz(lewa,górna strona ekranu) i gotowe.Powodzenia!
P.s. przepraszam,ze tak obszernie ale ja niż się nauczyłam to musiałam mieć,krok po kroczku :) wszystko zapisane. dla Was młodych to pikuś!
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 listopada 2011, 14:22

Przypomniało mi się że w Paincie zmniejszałam niegdyś zdjęcia , udało mi się , ale jakaś taka podłużna jestem hehehe ale to nic , dziękuję za odpowiedzi :)
ODPOWIEDZ