Babia Góra czarnym szlakiem

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Babia Góra czarnym szlakiem

Post autor: Anonymous » 20 czerwca 2007, 10:43

gotowe

Ponieważ coraz częściej spotykam się z określeniami ,iż czarny szlak rozpoczyna się w Zawoi Lajkonik chcę sprostować ,że prawidłowo rozpoczyna się w Zawoi Podryzowanej obok przystanku PKS. Po drugiej stronie tego samego przystanku znajduje się pole biwakowe i zaczyna się szlak na Cyl Hali Śmietanowej. Szlak powstał w roku 1894! wyznakował go Beskidenveiren kolorem czerwonym a przeznakowałw 1925r. W.Midowicz. W 1928 kolor szlaku zmieniono na czarny i tak już zostało.
Początkowo szlak czarny zaczynał się przy starej kaplicy w Zawoi Wilcznej i dopiero po 2 wojnie przeniesiono go . Od tej pory wiedzie malowniczymi przysiółkami : Podryzowana, Stolarka,Ryzowana

Pomyłki z zaznaczaniem początku czarnego szlaku zaczęły się w 1998 roku gdy PTTK iBgPN wytyczył dodatkowy szlak wiodący z Zawoi Lajkonik przez urokliwą Polanę Rybną na Stary Groń gdzie łączy się z prawidłowym czarnym szlakiem...

Wybaczcie , że zajmuję Wam czas takimi drobiazgami ale wychowałem się przy czarnym szlaku i jest mi szczególnie bliski.

:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 czerwca 2007, 8:53

to co opisał Antek jest echem odbywającej się w tym okresie słynnej babiogórskiej Wojny na Pędzle - chyba jedynej tego typu akcji w górach ... Europy a może i świata!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 czerwca 2007, 21:57

Masz rację oczywiście ,ż to w tamtym czasie była słynna bitwa na pędzle... :D
Polegała na tym,że Polacy przemalowywali szlaki wcześniej wyznakowane przez Niemców . Oczywiście zakończyło to się naszą wygraną a dzięki działalności P. Midowicza i Merty również schronisko na Diablaku przeszło w Polskie "ręce" i przybrało nazwę " Leśnik"

@ Małabee :) Cieszę się ,że zainteresowałaś się czarnym szlakiem ,naprawdę warto , tym bardziej ,że schodząc z Markowych Szczawin możesz z tzw. Drogi wierchowej na Starym Groniu zejśc praktycznie w każde ważne miejsce w Zawoi i tak skręcając na ścieżkę w lewo zejdziesz pod Dyr.BgPN na Barańcowej ,idąc trochę dalej również skręcając w lewo możesz dojść do Składów gdzie są liczne D.w . w tym "Hanka" . Możesz też iść cały czas Starym Groniem wzdłuż a dojdziesz do starej kaplicy na Wilcznej przechodząc przez potok obok tzw. księżówki w której nieraz nocował kard. K. Wojtyłła.
Skręcając na Groniku w prawo możesz przejść ..słynną Doliną Rybnego POtoku ...Chyba ,że wolisz trzymać się szlaku wtedy przechodzisz wśród urokliwych przysiółków : Ryzowana , Stolarka , Podryzowana i wstąpić możesz na piwo i jedzonko regionalne do słynnej już karczmy "StyrnoL" :D
MałaBee

Post autor: MałaBee » 22 czerwca 2007, 5:48

:shock: a o tych przejściach to nie wiedziałam. Czy to są nieznakowane ścieżki leśne którymi można pójść na skróty?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 czerwca 2007, 8:31

Tak można powiedzieć ponieważ są to ogólno dostępne ścieżki i drogi polne którymi mieszkańcy Ryzowanej chadzali a to do szkoły i kaplicy na Wilcznej (obecnie jest już nowy kościół i szkoła i i raczej większość porusza się samochodami przez Podryzowaną ) Na Składy chodziło się do sklepu obok "Hanki" też go już nie ma...
Acha z Wilcznej na Gronik prowadzi Ścieżka edukacyjna więc zapewne na nowszych mapach jest zaznaczona... :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 września 2007, 21:39

Oglądam i czuję to rześkie powietrze...zrobiłeś mi piękny prezent,rzeczywiście jest to moje ulubione miejsce... :)

Co do chatki to prawdopodobnie jest to obecnie chatka wypoczynkowa na Sulowej Cyrhli ( kiedyś było tam osiedle z funkcjonującym szałasem owczarskim) Tam też 12. 07. 1946r. żołnierze LWP zastrzelili 3 członków zbrojnego antykomunistycznego podziemia. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w "POD DIABLAKIEM
http://www.diablak.zawoja.pl/4_2000/10.html

Jeszcze raz dziękuję za piękne fotki "mego" szlaku.
Ostatnio zmieniony 06 września 2007, 13:21 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 września 2007, 11:06

A ja przypadkowo dowiedziałem się dlaczego ludzie mylą początek tej trasy... Otóż od Lajkonika idzie też czarny szlak przez Rybną, Sulową Cyrhel na Górny Płaj... tyle ,że narciarski.. :D I chyba nie jest to najszczęśliwsze oznakowanie gdyż wielu mniej doświadczonym turystom mylą się te szlaki i czasami próbują wędrować tym narciarskim. W lecie to raczej nie przeszkadza ,natomiast zimą nie polecam ... można zostać stratowanym przez narciarzy
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2007, 13:29

:D :D :D ZAWOI PODRYZOWANEJ... :D :D :D

Wybacz ale będę zwracał na takie drobiazgi uwagę aż sobie przyswoicie.. :D

Pozdrawiam serdecznie :)
ODPOWIEDZ