Dziwne przeobrażenia nazw szczytów , przysiółkow i miejsc BG

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 czerwca 2007, 12:11

prawda!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 lipca 2007, 9:47

Belissima pisze:
MałaBee pisze:To teraz żaden z naszych klubowiczów nie popełni nazwy w przysiółkach Zawoji jasne :wink:!!!
Teraz tak :D. Antek bardzo mądrą rzecz zrobiłeś umieszczając ten link tutaj. Nie wiedziałąm że Zawoja ma aż tyle przysiółków a tym bardziej że to są te tylko o zmienionej nazwie :D
Chcę tylko delikatnie zwrócić uwagę ,że i o "mojej świętej" Ryzowanej jest tam mowa i napisano ,że pisze i odmienia się tak jak pamiętam czyli: Ryzowana , Tej Ryzowanej , Ta Ryzowaną....
Dlatego zwrócę się do Dyr.Bg.PN o poprawienie w ich mapie błednej nazwy Ryzowane (tak nazywa się las ale przysiółek to Ryzowana)

Wybaczcie,że zajmuję Wam czas praktycznie jedną literką ale ten przysiółek jesst dla mnie właśnie tym "świętym,jedynym miejscem na Ziemi" i dlatego poświęcam mu tyle uwagi...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 lipca 2007, 10:23

http://www.e-zawoja.com/Arts/Mapa-Lokal ... a-2005.jpg

A tu na mapie Compassu możecie sobie zobaczyć inną "perełkę" czyli słynne BURDELE ale nie ma co się napalać bo w rzeczywistości są to ogólnie znane Burdyle... też niby tylko 1 literka ale możecie sobie wyobrazić samopoczucie członków starego rodu zawojskiego (BURDYL) ,od którego nazwiska wziął nazwę przysiółek.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 lipca 2007, 18:19

Antek pisze:Wybaczcie,że zajmuję Wam czas praktycznie jedną literką ale ten przysiółek jesst dla mnie właśnie tym "świętym,jedynym miejscem na Ziemi" i dlatego poświęcam mu tyle uwagi...
Tu nie ma co przepraszać bo raczej firmy kartograficzne powinny przepraszać za te błędy obrażając stare rody Zawojańskie. O tym trzeba mówić bo takich błędów jest więcej. Co do Eko-Grafu to podają dwie nazwy: Ryzowane i Ryżowane w nawiasie ale Burdele i tak tam niestety są...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 lipca 2007, 7:49

Antek pisze:http://www.e-zawoja.com/Arts/Mapa-Lokal ... a-2005.jpg

A tu na mapie Compassu możecie sobie zobaczyć inną "perełkę" czyli słynne BURDELE ale nie ma co się napalać bo w rzeczywistości są to ogólnie znane Burdyle... też niby tylko 1 literka ale możecie sobie wyobrazić samopoczucie członków starego rodu zawojskiego (BURDYL) ,od którego nazwiska wziął nazwę przysiółek.
Chyba ze wstydu już zdjęli tą mapę ze strony bo im nie działa. Dobrze że zwróciłeś im na to uwagę.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 lipca 2007, 5:55

No tak dalej ta mapa nie działa :D. Antek może to tylko jedna litera ale zobacz jaką różnicę robi. Dobrze że mówisz o tym. Np. ja widziałąm na mapach Beskidu Żywieckiego pisownię Ryzowane w dwóch wersjach: Ryżowane i Ryzowane napisane w nawiasie. Ale to też jest chyba błąd?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 lipca 2007, 17:04

No cóż moją intencją było tylko zwrócenie uwagi na problem ...

Oczywiście,że prawidłowo w/g mnie powinno być : RYZOWANA jeśli mowa jest o przysiółku ,natomiast nazwa lasu to Ryzowane....

Dlatego sięgam czasami po odpowiednie publikacje (choćby po "Babiogórskie ścieżki" P. Urszuli Krzywdy-Janickiej -etnografa z BPN ) by upewnić się ,że pamięć jeszcze mnie nie zawodzi... :)

Trochę też chciałem by autorzy "naszej" mapki interaktywnej wiedzieli,że można pewne nazwy skonsultować w Bibliotece przy Dyr. BPN.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 lipca 2007, 5:48

Ja proponuję nanieść na mapę jeszcze Krzywy i Szumiący Potok.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 lipca 2007, 12:40

Antek pisze:
Belissima pisze:
MałaBee pisze:To teraz żaden z naszych klubowiczów nie popełni nazwy w przysiółkach Zawoji jasne :wink:!!!
Teraz tak :D. Antek bardzo mądrą rzecz zrobiłeś umieszczając ten link tutaj. Nie wiedziałąm że Zawoja ma aż tyle przysiółków a tym bardziej że to są te tylko o zmienionej nazwie :D
Chcę tylko delikatnie zwrócić uwagę ,że i o "mojej świętej" Ryzowanej jest tam mowa i napisano ,że pisze i odmienia się tak jak pamiętam czyli: Ryzowana , Tej Ryzowanej , Ta Ryzowaną....
Dlatego zwrócę się do Dyr.Bg.PN o poprawienie w ich mapie błednej nazwy Ryzowane (tak nazywa się las ale przysiółek to Ryzowana)

Tu zwracałem uwagę na błąd.... licząc ,że poprawiony zostanie również na "naszej" mapce... :)
Cieszę się ,że będziesz w Ośrodku... ciekawe czy uda Ci się zaglądnąć do biblioteki...mnie powiedziano,że mają tam dostęp jedynie osoby prowadzące badania na temat Parku...( Pawelk? chyba może) ale może to się zmieniło bo rozmawiałem w zeszłym roku.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 lipca 2007, 6:00

Na mapie jest RYZOWANE więc błędu tam nie widzę. Jeśli jest to wskaż w którym miejscu on się znajduje.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 lipca 2007, 7:58

Toć przecież wskazuję już od kilku postów... :lol:

RYZOWANA !!! a nie RYZOWANE... A na końcu A nie E

Jeżeli trzeba mogę poprzeć to dowodami ... :lol:
Sylwia

Post autor: Sylwia » 19 lipca 2007, 6:06

No i super. Już nasza mapka jest poprawiona :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lipca 2007, 16:47

Wielkie dzięki. Naprawdę bardzo się cieszę.. :)

A innych pomyłek nie znalazłem...czyli ...brawo Adminie !
Sara

Post autor: Sara » 19 lipca 2007, 19:44

Warto zwracać uwagę na takie błędy, po to żebyśmy ich dalej nie powielali (mam tu na myśli również i naszą interaktywną mapę Babiej Góry). Dobrze że Antek to zauważyłeś a Admin dobrze że poprawiłeś to na poprawną formę.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 lipca 2007, 14:32

No to teraz Wam się przyznam ,że specjalnie przedłużałem ten wątek by jak najwięcej osób zauważyło ,że prawidłowa nazwa mego ukochanego przysiółka brzmi : RYZOWANA , wiem że mogłem napisać Michałowi na prywatną wiadomość ale wówczas tylko On przyjąłby to (albo i nie :D )do wiadomości...a tak mam nadzieję ,że dowiedziało się o tym przynajmniej kilkadziesiąt osób... :)

Pozdrawiam serdecznie :D
ODPOWIEDZ