Najładniejsze Miejsca Beskidu Żywieckiego

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Jakie jest Twoim zdaniem najładniejsze miejsce w Beskidzie Żywieckim?

Babia Góra
12
46%
Mała Babia Góra (Cyl)
3
12%
Wodospad na Mosorczyku
1
4%
Pilsko
1
4%
Romanka
0
Brak głosów
Pasmo Abramów
0
Brak głosów
Dolina Soły
0
Brak głosów
Żywiec
0
Brak głosów
Hala Boracza
1
4%
Hala Lipowska
0
Brak głosów
Markowe Szczawiny
0
Brak głosów
Hala Krupowa
1
4%
Sokolica
1
4%
Polica
0
Brak głosów
Mędralowa
0
Brak głosów
Perć Akademików
6
23%
 
Liczba głosów: 26
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 maja 2007, 19:22

A ja muszę przyznać że słuszałam już wiele razy określenie "Beskid Wysoki" ale czy na jakieś mapce jest tak napisane tego to już nie wiem
Pete

Post autor: Pete » 28 maja 2007, 19:26

Broń Boże na żadnej mapie, ale np. w niektórych wydawnictwach o Polsce, lub w... niektórych książkach do geografii :D.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 maja 2007, 20:58

Maja pisze:A ja muszę przyznać że słuszałam już wiele razy określenie "Beskid Wysoki" ale czy na jakieś mapce jest tak napisane tego to już nie wiem
Mnie też się oficjalnie ta nazwa nie podoba i jestem raczej za tym żeby dalej posługiwać się "Beskidem Żywieckim".
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 maja 2007, 6:58

Pete pisze:Broń Boże na żadnej mapie, ale np. w niektórych wydawnictwach o Polsce, lub w... niektórych książkach do geografii :D.
w książkach do geografii jest dużo błędów w nazewnictwie - tyle co w samej Zawoji.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 maja 2007, 11:11

co do beskidu Zywieckiego to bnie jest takie proste, bo z jednej strony macie racje że B. wysoki dziwnie brzmi, ale z drugiej np. B.Zywiecki wg wielu obejmuje cały obszar od Zwardonia Po Dolinę Skawy na wschód od Pasma Policy. I wtedy Beskid ZYwiecki sięga prawie po Rabkę a z drugiej strony do Beskidu Makowskiego (średniego) wlicza sie Pasmo Pewelskie które konczy się niemal w Zywcu. Moim zdaniem taki układ jest troche na wyrost, nie wiem czy lepiej byłoby mówić B.Wysoki w skład którego wchodzi B. Zywiecki (tzn. Grupa Wielkiej Rczy i Masyw Pilska i Romanki-Lipowskiej) oraz Pasmo Babiogórskie (wraz Z JAłowieckim i Pasmem Polic)
MałaBee

Post autor: MałaBee » 29 maja 2007, 13:56

Wysoki określa pięknie że jesteśmy w Beskidzie gdzie góry są najwyższe ale Żywiecki jakoś brzmi lepiej i chyba większość zorientuje się o jakie tereny chodzi mówiąc Żywiecki.
Olo

Post autor: Olo » 29 maja 2007, 23:30

pawelk pisze:co do beskidu Zywieckiego to bnie jest takie proste, bo z jednej strony macie racje że B. wysoki dziwnie brzmi, ale z drugiej np. B.Zywiecki wg wielu obejmuje cały obszar od Zwardonia Po Dolinę Skawy na wschód od Pasma Policy. I wtedy Beskid ZYwiecki sięga prawie po Rabkę a z drugiej strony do Beskidu Makowskiego (średniego) wlicza sie Pasmo Pewelskie które konczy się niemal w Zywcu. Moim zdaniem taki układ jest troche na wyrost, nie wiem czy lepiej byłoby mówić B.Wysoki w skład którego wchodzi B. Zywiecki (tzn. Grupa Wielkiej Rczy i Masyw Pilska i Romanki-Lipowskiej) oraz Pasmo Babiogórskie (wraz Z JAłowieckim i Pasmem Polic)
Według Kondrackiego Beskid Żywiecki rzeczywiście rozciąga się na wschód po Przełęcz Sieniawską (linia kolejowa Chabówka-Zakopane) i dolinę Skawy (513.51). Dzieli się na 4 różne submezoregiony: właściwy BŻ od strony południowej nazywany Orawskim, więć można go nazywać BŻ-O (513.511), Pasmo Babiogórskie (513.512), tzw. Działy Orawskie na pd. od BG (513.513) oraz Beskid Orawsko-Podhalański (513.514).
Jeśli chodzi o Beskid Makowski (513.48) rzeczywiście na zachodzie rozciąga się do Kotliny Żywieckiej, ale leży na pn. od BŻ-O.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 maja 2007, 6:56

Olo Ty też studiowałeś turystykę, czy geografię?
Olo

Post autor: Olo » 30 maja 2007, 10:48

comin pisze:Olo Ty też studiowałeś turystykę, czy geografię?
geografię
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 maja 2007, 12:31

Nie trudno było odgadnąć :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 maja 2007, 10:50

no to OLO witaj w grupie - to juz jest 5absolwentów geog. - Ola, TomekT, ja, Iwonka, & YOU, a co do Kondrackiego to to jest jakies dziwne - Beskid Zywiecki ( wkoncu nazwa od Zywca) sięga prawie po Gorce a Makowski po Zywiec, to tak jakby woj.warszawskie kończyło sie w Suwałkach, a Suwalskie pod Wołominem
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 maja 2007, 12:25

dużo mamy geografów na tym forum :) co do Beskidu Żywieckiego to też jestem za jego taką nazwą bo wysoki nie wiele nam mówi.
Sylwia

Post autor: Sylwia » 01 czerwca 2007, 7:06

pawelk pisze:a co do Kondrackiego to to jest jakies dziwne - Beskid Zywiecki ( wkoncu nazwa od Zywca) sięga prawie po Gorce a Makowski po Zywiec, to tak jakby woj.warszawskie kończyło sie w Suwałkach, a Suwalskie pod Wołominem
tu masz rację. Trochę jakoś dziwnie to wygląda. Ale na mapach turystycznych oba te Beskidy są oddzielone wyraźną granicą więc błędu chyba nie popełnimy.
Baranek

Post autor: Baranek » 12 czerwca 2007, 15:58

Pete pisze:A Przegibek z Będoszką oraz Wielka Racza ? - to też wspaniałe miejsca
Przegibek z Będoszką genialne. Byłam tam parę razy w tym raz konno, niesamowite wspomnienia :)

Wielką Raczę planuję na lipiec, z kolei w minione wakacje byłam uzależniona od Wielkiej Rycerzowej.. wspaniałe miejsca, można tam wracać setki razy :)
Minter

Post autor: Minter » 12 czerwca 2007, 17:30

Baranek pisze:
Pete pisze:A Przegibek z Będoszką oraz Wielka Racza ? - to też wspaniałe miejsca
Przegibek z Będoszką genialne. Byłam tam parę razy w tym raz konno, niesamowite wspomnienia :)

Wielką Raczę planuję na lipiec, z kolei w minione wakacje byłam uzależniona od Wielkiej Rycerzowej.. wspaniałe miejsca, można tam wracać setki razy :)
Z pewnością Wielka Racza jest wspaniała i można się od niej uzależnić tak jak Admin 4 razy wszedł na Babią Górę w jeden dzień za co go podziwiam!!! Co do Wielkiej Raczy to podoba mi się ten iście górski klimat, którego już dawno w tamtych rejonach zabrakło. Bardzo piękne miejsca.
ODPOWIEDZ