Gdzie w Beskidach napotkaliście na redyk w sezonie 2008

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Gdzie w Beskidach napotkaliście na redyk w sezonie 2008

Post autor: Anonymous » 26 czerwca 2008, 20:02

gotowe

Jak w temacie. Ostatnio czytałem że w kilku miejscach w Beskidach Śląskim i Żywieckim obywać sie mają kulturowe wypasy owiec.
Czy ktoś z Was, i kiedy napotkał redyk.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 czerwca 2008, 16:39

Fajny temat... Ja redyk widziałem w wielu miejscach... Obecnie można baców z owcami spotkać w:

1) Milówce oraz Nieledwi - tam jeden baca chodzi z owcami i nawet z pociągu często widać jak owce się pasą na zboczach Zabawy...
2) Soblówce - tutaj natomiast na halach pomiędzy Starą Chatą a Przełęczą Przysłop są wypasane owce przez wielu baców, a nieopodal Kościoła jest nowo wybudowana chatka, w której oscypkami handlują.
3) Koniakowie - na zboczach Ochodzitej oraz Tynioka, bacą jest bodajże Piotr Kohut
4) Glince - na Semerekówce oraz zboczach Kubiesówki kilku baców wypasa swoje drobne stada
5) Ciściu i Kamesznicy - na zboczach Małej Baraniej bacowie wypasają po kilka owiec... Nawet jadąc pociągiem, w Ciścu można zobaczyć po kilka owiec w ogródkach... ;)
6) Rycerkach - na małych halach nad doliną często można zobaczyć po kilka owiec, a na Hali Głównej jest jeden baca, który wypasa kilkanaście owiec prawie codziennie
7) Przegibek - na południowo-zachodnich stokach przysiółka często pasie się kilka owieczek z okolicznej chaty
8) Hala Boracza i okolice - tam akurat jest kilku baców, którzy często wypasają w rejonie schroniska, jednak najczęściej można ich z owcami spotkać na stokach Prusowa lub przy chatach na zboczach Boraczego Wierchu...

Te miejsca są przeze mnie sprawdzone i wiem, że tak tam jest... Jasne, że można jeszcze w wielu miejscach spotkać po kilka owiec, jednak nie nazwałbym tego jakimiś regularnymi wypasami. Jeśli kogoś bardzo interesują owce i zależy mu na zobaczeniu takich stadek, to sądzę, że na którymś z tych miejsc nacieszy oko... ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 lutego 2012, 21:57

Owszem w beskidzie Żywieckim można spotkać miejsca gdzie są regularne wypasy owiec. Z tego co pamiętam było to własnie w Soblówce.
ODPOWIEDZ