Które szlaki wybrać na wycieczkę w maju?

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Które szlaki wybrać na wycieczkę w maju?

Post autor: WAR » 24 marca 2012, 19:47

Witam,
tak jak pisałem w temacie, mam do Was prośbę, abyście zaproponowali mi szlaki na jakie mogę się wybrać na początku maja. W górach byłem już dwa razy, takie szczyty jak Giewont czy Kasprowy już zaliczyłem bez większych trudności. Serducho wyrywa się do większych wyzwań, ale będąc w zeszłym roku w górach w maju zauważyłem, że powyżej 1900mnpm zalega jeszcze śnieg. Nie chcę się ograniczać do dolinek, ale też nie chcę ryzykować szlaków na które powinienem się wybrać w lipcu lub w sierpniu. Podsumowując, proszę o propozycję szlaków i z góry dziękuję za takie.
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 24 marca 2012, 19:56

na maj mogę polecić Ci Czerwone Wierchy i Wołowiec, ale zanim się tam wybierzesz zapraszam do działu "Przedstaw się" :)
viewtopic.php?t=4135
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 marca 2012, 20:07

Moje propozycje:

1. Wołowiec przez Grzesia i Rakoń
2. Gęsia Szyja (taki lżejszy szlak za to bardzo piękna panorama Tatr)
3. Ciemniak (jak byłem tam w tamtym roku w maju przy szczycie zalegał jeszcze śnieg ale bez większych problemów można było przejść)
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 24 marca 2012, 21:38

Ewentualnie jak coś bardziej ambitnego można by spróbować Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów. Podejście od południa więc jeśli pogoda dopisze to w maju może nie będzie dużo śniegu.
--->>>flickr<<<---
Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 25 marca 2012, 12:24

Propozycje są bardzo ciekawe. O Wołowcu już myślałem i też chciałem tam wejść przez Grzesia i Rakoń, więc tą trasę muszę już sobie wpisać do harmonogramu. Czerwone Wierchy są dobrą sugestią, myślałem już nad Kopą Kondracką, ale wszystkie trzy szczyty są znacznie lepszą propozycją. Jeśli chodzi o ostatnią wyprawę, czyli Kozi Wierch z DPSP, to muszę przyznać, że adrians_osw kusisz. Pomysł bardzo mi się podoba. Napisz proszę czy na trasie są jakieś ekspozycje, łańcuchy, utrudnienia.

Dziękuję za interesujące propozycje, jak coś Wam jeszcze przyjdzie do głowy, to proszę piszcie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 25 marca 2012, 12:58

WAR pisze:Napisz proszę czy na trasie są jakieś ekspozycje, łańcuchy, utrudnienia.
Nie ma żadnych łańcuchów itp. Jest jedno miejsce z niewielkim stopniem, ale nietrudne.
Ja jestem ostrożna w Tatrach, a na Kozi Wierch od D5SP weszłam bez problemów.

Na lato polecam Ci wejście na Zadni Granat zielonym szlakiem z Koziej Dolinki
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 25 marca 2012, 13:10

eśli chodzi o ostatnią wyprawę, czyli Kozi Wierch z DPSP, to muszę przyznać, że adrians_osw kusisz. Pomysł bardzo mi się podoba. Napisz proszę czy na trasie są jakieś ekspozycje, łańcuchy, utrudnienia.
Dobrze, że Dżola Ry opisała bo ja wchodziłem tylko zimą. Ekspozycja jedynie w samej końcówce, tak cały czas trawersujesz pod górę więc nie powinno być problemów. Wychodzisz na grań około 50m przed szczytem i to jest jedyny fragment eksponowany na tym szlaku.
Na lato polecam Ci wejście na Zadni Granat zielonym szlakiem z Koziej Dolinki
Na lato tak, ale w maju trzeba się tam liczyć ze śniegiem.
--->>>flickr<<<---
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 25 marca 2012, 13:24

adrians_osw pisze: i to jest jedyny fragment eksponowany na tym szlaku.
Szczerze mówiąc nie bardzo ją odczułam, gdy wchodziłam w lipcu. Wiadomo, że odczucia te mogą być bardzo indywidualne.

Możesz popatrzeć na zdjęcia z tego wejścia tu: https://picasaweb.google.com/1088198799 ... rch4072010#
Szczególnie zdjęcie 41, 45, 47 mogą Ci dać jakieś wyobrażenie o wejściu.

adrians_osw pisze:Na lato tak, ale w maju trzeba się tam liczyć ze śniegiem.
Zdecydowanie masz rację, dlatego napisałam o lecie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 marca 2012, 14:05

WAR pisze:Czerwone Wierchy są dobrą sugestią, myślałem już nad Kopą Kondracką, ale wszystkie trzy szczyty są znacznie lepszą propozycją.
Jeśli myślałeś na Kopą Kondracką to mogę polecić Ci szlak z Kasprowego Wierchu przez Suche Czuby na Kopę Kondracką potem na Przełęcz Kondracką (ew. Giewont) i do Kuźnic.

Bardzo przyjemny widokowy szlak :)
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 25 marca 2012, 15:32

Dżola Ry masz rację, jednak zimą idzie się troszkę inną drogą i dlatego tak napisałem. Tak, że kolega WAR jeśli tylko będzie pogoda nie powinien mieć problemów z wejściem.
--->>>flickr<<<---
Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 25 marca 2012, 22:25

adrians_osw pisze:Dżola Ry masz rację, jednak zimą idzie się troszkę inną drogą i dlatego tak napisałem. Tak, że kolega WAR jeśli tylko będzie pogoda nie powinien mieć problemów z wejściem.
Żeby to było takie proste, jest pogoda - nie ma problemów z podejściem ;) A tak na poważnie, jak na szlaku będzie tyle miejsca, żeby można było się na chwilę zatrzymać i złapać oddech, to powinno być OK.
Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 26 marca 2012, 15:36

Co myślicie o drodze na Zawrat z D5SP? Czy w maju nie będzie zbyt niebezpieczna, ośnieżona itd?
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 26 marca 2012, 15:43

Wysłało Ci się pięć takich samych postów.
(już usunęłam - Dzwonek)


Szlak będzie podobny jak na Kozi, a z Koziego widoki dużo rozleglejsze.
--->>>flickr<<<---
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 26 marca 2012, 15:44

WAR pisze:Co myślicie o drodze na Zawrat z D5SP?
na pewno będzie jeszcze sporo śniegu
tu zdjęcie z 23.05.2009r.
Obrazek

bezpieczeństwo przejścia płatów śnieżnych zależy głównie od temperatury;
przy dużej - śnieg jest miękki, przy niskiej - zlodowaciały i wtedy nietrudno o poślizg
Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 27 marca 2012, 23:11

Mam pytanie uzupełniające, czy szlak zielony z Doliny Roztoki do D5SP jest okresowo zamykana ze względu na lawiny? Czy trasa z MOKA przez Świstówkę do D5SP jest do przejścia bez raków na początku maja?

Z góry dziękuję za info.
ODPOWIEDZ