Szlaki dla rowerów

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Szlaki dla rowerów

Post autor: Anonymous » 30 lipca 2011, 11:37

Niestety nie znalazłem na forum podobnych informacji.
Jakie szlaki, oprócz Doliny Chochołowskiej, dostępne są w Tatrach dla rowerzystów?
Na mojej mapie czarny szlak na Halę Gąsienicową oznaczony jest jako rowerowy, ale czy mogę tam sobie wjechać normalnie, czy strażnicy PN mogą dać mi mandat?
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 30 lipca 2011, 13:13

Poczytaj u źródła, czyli na stronie TPN:
http://tpn.pl/news/88/Turystyka-rowerowa
Turystyka rowerowa

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Tylko bardzo krótkie odcinki są udostępnione wyłącznie dla rowerzystów.


Szlaki rowerowe w Parku (mapa szlaków rowerowych)

1. Droga pod Reglami: od Murowanicy w Dolinie Bystrej do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej

Przebieg: Trasa zaczyna się przy drodze do Kuźnic (ul. Przewodników Tatrzańskich), przy budynku Murowanicy, a kończy na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej. Prowadzi w większości czarnym szlakiem turystycznym, zwanym popularnie Drogą pod Reglami, a na ostatnim odcinku zielonym szlakiem zaczynającym się na skraju Polany Biały Potok i prowadzącym do Doliny Chochołowskiej. Na krótkim odcinku w rejonie skoczni narciarskich oraz na odcinku w rejonie wylotu Doliny Kościeliskiej i Kir biegnie drogą publiczną. Z drogi roztacza się widok na Zakopane, Gubałówkę i Butorowy Wierch.
Długość: Ok. 10.7 km.
Wysokość npm: Od ok. 890 do 1000 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Na znacznej długości szeroka droga o piaszczysto-kamienistym podłożu. Na bardzo krótkim odcinku asfaltowa droga publiczna.
Trudność: Na większej długości dostępna dla każdego rowerzysty. Na kilku bardzo krótkich bardziej stromych i kamienistych odcinkach można bez trudu przeprowadzić rower. Ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Profil trasy można pobrać tutaj

2. Dolina Chochołowska: od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej

Przebieg: Trasa biegnie zielonym szlakiem turystycznym prowadzącym z Siwej Polany do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Jest bardzo atrakcyjna pod względem widokowym, gdyż prowadzi jedną z najbardziej malowniczych dolin tatrzańskich. Na trasę wyruszyć można z Siwej Polany, dokąd można dotrzeć samochodem, ale również dojechać na rowerze z Zakopanego Drogą pod Reglami (patrz punkt 1). Trasy te łączą się ze sobą na skraju Siwej Polany.
Długość: Ok. 6.4 km.
Wysokość npm: Początek - ok. 930 m n.p.m., koniec - ok. 1140 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Na odcinku do Polany Huciska nawierzchnia asfaltowa. Następnie aż do schroniska podłoże kamienisto-piaszczyste.
Trudność: Trasa o różnych stopniach trudności. Są tam dostępne dla każdego rowerzysty odcinki asfaltowe, jak i bardzo trudne, ale krótkie odcinki o podłożu z kamieni, tzw. okrąglaków. Można tam jednak bez trudu przeprowadzić rower. Trasę można pokonywać odcinkami, np. dojechać tylko do Polany Huciska, lub w całości. Na odcinku powyżej Polany Huciska ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Profil trasy można pobrać tutaj

3. Kuźnice - schronisko na Polanie Kalatówki

Przebieg: Trasa prowadzi niebieskim szlakiem turystycznym, który wiedzie z Kuźnic przez Polanę Kalatówki i Dolinę Kondratową na Giewont. Dla rowerzystów udostępniony tylko odcinek z Kuźnic do schroniska na Polanie Kalatówki. Z Polany Kalatówki roztaczają się piękne widoki z kulminującym szczytem Kasprowego Wierchu.
Długość: Ok. 1.4 km.
Wysokość npm: Początek - ok. 1030 m n.p.m. , koniec - ok. 1200 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Szeroka droga o kamienistym podłożu.
Trudność: Pomimo niewielkiej długości trasa bardzo trudna. Wymaga, oprócz posiadania roweru górskiego, dużej umiejętności jazdy terenowej. Trudności wynikają z kamienistego podłoża.

Profil trasy można pobrać tutaj


4. Dolina Suchej Wody - schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Przebieg: Trasa prowadzi czarnym szlakiem turystycznym, który wiedzie z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Dla rowerzystów udostępniony na całej tej długości. Trasa na całej długości przebiega lasem, dopiero sprzed schroniska roztaczają się piękne widoki na otoczenie Hali Gąsienicowej. Schronisko Murowaniec jest najwyższym punktem na terenie Parku, do którego można dotrzeć na rowerze.
Długość: Ok. 6.4 km.
Wysokość npm: Początek - ok. 1006 m n.p.m., koniec - ok. 1505 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Szeroka droga o kamienistym podłożu.
Trudność: Najtrudniejsza trasa rowerowa na terenie Parku. Wymaga, oprócz posiadania roweru górskiego, dużej umiejętności jazdy terenowej. Trudności wynikają z kamienistego podłoża, długości oraz przewyższenia trasy.

Profil trasy można pobrać tutaj

5. Małe Ciche - Zazadnia - Wierch Poroniec - Zgorzelisko - Tarasówka

Przebieg: Trasa prowadzi częściowo niebieskim szlakiem turystycznym wiodącym z Małego Cichego do Zazadniej, następnie drogą publiczną do Zgorzeliska, a dalej szlakiem rowerowym przebiegającym częściowo w granicach Parku, a częściowo poza jego granicami. Trasa rowerowa bardzo zróżnicowana. Prowadzi lasem i doliną, grzbietami z pięknymi widokami na Tatry i Podhale, a częściowo przebiega w terenie zabudowanym. Stanowi atrakcyjną drogę zamykającą się w pętlę, tzn. zaczyna się i kończy w Małym Cichym, a także dogodne połączenie Małego Cichego i Zgorzeliska.
Długość: Ok. 10.9 km.
Wysokość npm: Od ok. 834 do 1090 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: Trasa o bardzo zróżnicowanym podłożu. Na odcinku od Małego Cichego do Zazadniej oraz od Zgorzeliska do Tarasówki leśno-polna droga o piaszczysto-kamienistym podłożu. Na pozostałym odcinku asfaltowa droga publiczna.
Trudność: Trasa o różnych stopniach trudności. Są tam dostępne dla każdego rowerzysty odcinki asfaltowe, natomiast brak odcinków bardzo trudnych. Na krótkich bardziej stromych i kamienistych odcinkach można bez trudu przeprowadzić rower. Trasę można pokonywać etapami lub w całości. W drugim przypadku ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Profil trasy można pobrać tutaj

6. Małe Ciche - Lichajówki - Murzasichle

Przebieg: Trasa prowadzi szlakiem rowerowym przebiegającym częściowo w granicach Parku, a częściowo poza jego granicami. W większości biegnie lasem, częściowo w terenie zabudowanym. Stanowi dogodne połączenie Małego Cichego i Murzasichla.
Długość: Ok. 1.8 km.
Wysokość npm: Ok. 835-880 m n.p.m.
Rodzaj nawierzchni: W większości leśno-polna droga o piaszczysto-kamienistym podłożu, jedynie na bardzo krótkim odcinku asfaltowa droga osiedlowa.
Trudność: Na większej długości dostępna dla każdego rowerzysty. Na krótkich trudniejszych odcinkach można bez trudu przeprowadzić rower. Ze względu na podłoże zaleca się jazdę na rowerze górskim.

Profil trasy można pobrać tutaj

Dlaczego w innych miejscach nie wolno?

Wątpliwości najczęściej dotyczą Drogi do Morskiego Oka oraz Doliny Kościeliskiej. Na obu tych szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny. Ich udostępnienie dla rowerzystów mogłoby prowadzić do kolizji.
Większość szlaków turystycznych na całej bądź cząstkowej długości nie jest dostępna dla rowerzystów także ze względu na trudności, głównie podłoże, w którym często występują wysokie progi, stopnie i duże nierówności, jak i bardzo strome odcinki.


Jakie są szczególne ograniczenia?

Na szlakach udostępnionych dla rowerów obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo ruchu pieszego. Rowerzystów, podobnie jak pozostałych turystów, obowiązuje także ograniczenie polegające na zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych od zmierzchu do świtu w terminie od 1 kwietnia do 30 listopada.

Gdzie można wypożyczyć rower?

Jedyna wypożyczalnia na szlaku turystycznym działa w Dolinie Chochołowskiej. Można tam wypożyczyć rower w trzech punktach znajdujących się na tej trasie (Siwa Polana przy punkcie wejścia, Huciska, leśniczówka TPN). Rower można również wypożyczyć w Zakopanem.

Rowerem po Tatrach Słowackich

Informacje o szlakach udostępnionych dla rowerzystów w Tatrach Słowackich można znaleźć na stronie internetowej TANAP-u www.tanap.org.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2011, 22:43 przez Zrzęda, łącznie zmieniany 2 razy.
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 lipca 2011, 15:36

Do MOKA mogliby wyznaczyć pas dla rowerów. Fajnie by się wracało po wyczerpującej wędrówce
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 stycznia 2012, 17:53

Góry Stołowe są z bliżej nie wyjaśnionej przyczyny mało znane wśrod rowerzystów, mimo że wydają się być idealnymi górami do jeżdżenia
Ostatnio zmieniony 20 marca 2012, 12:37 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 16 stycznia 2012, 18:06

Bawarka-Karkonosze  wydaje mi się że Twoje posty są napisanę tylko po to aby zareklamować swój pensjonat tzw spamerstwo?
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
ODPOWIEDZ