Politycy PiS: Postawmy kościół w Dolinie Chochołowskiej

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Politycy PiS: Postawmy kościół w Dolinie Chochołowskiej

Post autor: Anonymous » 26 lutego 2011, 9:47

gazeta.pl pisze: Politycy PiS: Postawmy kościół w Dolinie Chochołowskiej

Jan Piczura, szef PiS-u w powiecie tatrzańskim, forsuje pomysł przebudowy na kościół kaplicy w Dolinie Chochołowskiej, przy której modlił się Jan Paweł II. Przeciwne temu są władze TPN.

Dolina Chochołowska była jednym z ulubionych górskich szlaków Jana Pawła II. Karol Wojtyła, zanim został papieżem, wielokrotnie bywał w tym zakątku Tatr Zachodnich i modlił się w kaplicy pod wezwaniem Jana Chrzciciela. 23 czerwca 1983 r. Jan Paweł II przybył na krótki wypoczynek do Doliny Chochołowskiej. W schronisku niedaleko kapliczki czekał na niego Lech Wałęsa. Teraz Piczura chce rozbudować kapliczkę.

- Podczas wycieczki kardynała Stanisława Dziwisza do Doliny Chochołowskiej zastanawialiśmy się, jak uczcić pobyt Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. Pojawił się pomysł wybudowania papieskiego pomnika, ale kardynał Dziwisz poprosił nas o to, by zadbać o kaplicę - twierdzi Piczura. - Kaplica nie jest zabytkiem, więc postanowiliśmy ją rozbudować, tak żeby cieszyła wiernych - dodaje.

Kaplica w Dolinie Chochołowskiej została wzniesiona przez baców pół wieku temu. Początkowo służyła pasterzom owiec. Wkrótce stała się popularna wśród turystów. Tymczasem Piczura przedstawił projekt zwiększający aż pięciokrotnie kubaturę obecnej kaplicy. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, to powstanie tu niewielki kościół, a po dawnej budowli nie zostanie żaden ślad. Powiatowy pełnomocnik PiS-u twierdzi, że ma prawo do rozbudowy, bo jest we władzach Wspólnoty Witowskiej, która zarządza Doliną Chochołowską. Dawną XIX-wieczną prywatną własność tej doliny - jeszcze z czasów Galicji - potwierdzono w latach 90. ubiegłego wieku. Od tego czasu Wspólnota Witowska pobiera opłaty od turystów za wstęp w ten zakątek gór.

Jednak nadzór przyrodniczy nad tym terenem sprawuje Tatrzański Park Narodowy. Dyrekcja TPN i Rada Naukowa TPN niechętnie patrzą na rozbudowę kaplicy. - Jesteśmy przeciwni wznoszeniu jakichkolwiek nowych obiektów budowlanych w Tatrach. Chcemy, by dbano o te, które już wrosły w miejscowy krajobraz. Także o historyczną kaplicę w Dolinie Chochołowskiej. Trzeba ją remontować, by jak najdłużej przetrwała. Ale jaki sens ma przebudowywanie jej na obiekt kilkakrotnie większy? - dziwi się Paweł Skawiński, dyrektor TPN.

Prof. Stefan Skiba, przewodniczący Rady Naukowej TPN: - Już zajmowaliśmy się tym pomysłem na posiedzeniu naszej rady. Wyrażamy opinię, że kapliczka może być remontowana, ale pod warunkiem zachowania jej pierwotnego charakteru. W żadnym razie nie powinna być rozbudowana, bo to zakłóciłoby charakter polany, na której stoi.

Piczura nie daje jednak za wygraną. Zamierza wystąpić o pozwolenie na budowę do starostwa tatrzańskiego. Powołuje się też na patronat kardynała Stanisława Dziwisza nad tą inicjatywą. To z kolei budzi zdziwienie w krakowskiej kurii. - Wspominano kardynałowi o renowacji tej kaplicy, ale nie o przebudowie. I na tym po stronie kurii sprawa zakończyła się. Nie ma żadnego patronatu kurii nad tą inicjatywą - mówi rzecznik ks. Robert Nęcek. - Często lokalni politycy próbują nadużywać autorytetu metropolity, by spełnić swoje ambicje - dodaje.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Obrazek
Fot. Marek Podmokły /AG
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 lutego 2011, 9:56

Bezsensu ale jak w chodzi w grę polityka to...tylko właśnie. Polityką na G-S się nie zajmujemy.
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Post autor: Han-Ka » 26 lutego 2011, 10:03

laynn pisze:Polityką na G-S się nie zajmujemy.
Jasne, ale przecież możemy się wypowiadać na temat ochrony Doliny Chochołowskiej, prawda?
Jestem przeciwna tej rozbudowie, niezależnie od tego , kto jest jej inicjatorem.
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 lutego 2011, 10:08

Han-Ka owszem masz rację ja też uważam za rozbudowywanie jakichkolwiek obiektów w TPNie za głupotę, tu popieram stanowisko dyrekcji parku. Ale przypomniałem też żeby nie wchodzić na temat polityki :) .
Montenero

Post autor: Montenero » 26 lutego 2011, 11:19

Brawo! I skoro patronuję temu Dziwisz (Jan Paweł II nigdy by na taki "wspaniały pomysł" nie wpadł), to już mnie nic nie dziwi.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 26 lutego 2011, 11:36

Montenero, usunęłam z Twojej wypowiedzi tę część, która odnosiła się do pomysłodawców, a nie pomysłu :)
Montenero pisze:I skoro patronuję temu Dziwisz
czytaj, proszę, ze zrozumieniem ;)
:roza:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 lutego 2011, 12:53

No tak. Wybory już za rogiem. Takie pomysły to dopiero początek:)
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 26 lutego 2011, 13:04

Oczywiście jestem przeciw takim pomysłom. Parki Narodowe nie są miejscami na stawiania budowli które służą ludziom ale nie są im niezbędne. Jako, że wszyscy powstrzymują się od rozmowy na tematy polityczne czy religijne to i ja nic więcej nie dodam ;)
--->>>flickr<<<---
Awatar użytkownika
Rafal
Turysta
Turysta
Posty: 396
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 20:16

Post autor: Rafal » 26 lutego 2011, 13:07

:shock:

Ale taka kapliczka w obecnej, skromnej formie moim zdaniem pasuje do górskiego krajobrazu jak znalazł. Nie widzę potrzeby zmian.
KARPACKIE ŚCIEŻKI - blog - http://karpackiesciezki.blogspot.com
:oki:
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 26 lutego 2011, 15:02

przenieśmy WAng z karpacza!
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 26 lutego 2011, 20:12

Tu popieram TPN.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1421
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 26 lutego 2011, 23:22

maga pisze:przenieśmy WAng z karpacza!
Myślę , że następnego przeniesienia ta światynia może nie wytrzymać . A zresztą to jest kosciółek ewangelicki.
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 lutego 2011, 1:05

Po wypowiedzi rzecznika to wiadomo o co chodzi, więc sądzę że przebudowy nie będzie.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 27 lutego 2011, 9:34

Nie wiem, nie znam się, ale moim zdaniem Jan Paweł II byłby najszczęśliwszy, gdyby te "Jego" Tatry zostawić zostawić w stanie nienaruszonym...
W końcu On też przyjeżdżał tam dla gór, nie dla budynków :)
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 27 lutego 2011, 9:36

zamiast przebudowywać, niech lepiej za tą kasiorę wyremontują Schroniska PTTK i do tego oznakowania szlaków o!
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Zablokowany