Stan Orlej Perci

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 października 2007, 20:19

Królik pisze: OP Ci nie ucieknie, będzie tam jeszcze za miesiąc, dwa, rok...
No właśnie, OP nie ucieknie, ale mogą zdjąć łańcuchy i wtedy będzie dostępna tylko dla wspinaczy.
Kawałek Zawrat - Kozia Przełęcz przeszedłem 4 sierpnia i z najgorzej wyglądających zabezpieczeń była właśnie drabinka nad Kozią Przełęczą. Z tym, że zaufanie kolegi wzbudziło to, że jest ona kuta. Ale faktycznie, co najmniej jedna śrubka poniżej połowy wysokości drabinki była mocno obluzowana, ale do całkowitego odkręcenia nakrętki trochę jeszcze brakowało.
Pozostaje mieć nadzieję, że nie zdejmą zabezpieczeń bo w następnym roku planuję przejście reszty szlaku (a może i całej na raz).

Co do wrażeń, nie było tak strasznie być może dlatego:
Ostatnie zdjęcie - Zmarzły Staw - pokazuje wyraźnie granicę chmur (mgły?)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 października 2007, 11:11

Słyszałem, że mają zamknąć Orlą Perć ze względu na liczne wypadki! Czy to jest prawda? Słyszał ktoś coś na ten temat? Proszę o info!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 października 2007, 18:21

gruby pisze:Słyszałem, że mają zamknąć Orlą Perć ze względu na liczne wypadki! Czy to jest prawda? Słyszał ktoś coś na ten temat? Proszę o info!
Powstała dyskusja na ten temat, można o niej poczytać w internecie. Wychodzą postulaty od umieszczenia dodatkowych ubezpieczeń po (nie daj Boże) usunięcie wszystkich łańcuchów i klamer. Wtedy dostępna byłaby tylko już dla wspinaczy. Jednak jest to zbyt "rewolucyjny" krok ze względu na historyczny aspekt szlaku.
Na razie coś jakby przycichło i ostatnim krokiem, w którym coś zrobiono, było wprowadzenie ruchu jednostronnego od Zawratu po Kozi Wierch.
Powstała nawet strona, na której twórcy apelują o poprawę bezpieczeństwa na Orlej Perci: http://orlaperc.info.pl/

Można nawet podpisać apel, myślę, że warto.
Pete

Post autor: Pete » 11 października 2007, 20:01

gruby pisze:Słyszałem, że mają zamknąć Orlą Perć ze względu na liczne wypadki! Czy to jest prawda? Słyszał ktoś coś na ten temat? Proszę o info!
Nie chodzi tu o wypadki. Ja słyszałem wersję, że mają zamykać Orlą Perć z powodu ochrony przyrody.
MałaBee

Post autor: MałaBee » 12 października 2007, 7:27

Nie wiem co o tym myśleć ale nie warto zamykać takiego historycznego szlaku. Przecież nie niszczy się tam przyrody, bo chyba nie ma tam takiego co schodzi ze szlaku specjalnie. Przecież jedna ścieżka wytyczona trawersami tych grani chyba aż tak nie niszczy tatrzańskiej przyrody. Moim zdaniem powinni wymienić istniejące zabezpieczenia i ewentualnie dorobić linę dla tych co chcą się "autoasekuraować".
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 października 2007, 15:59

MałaBee pisze:ewentualnie dorobić linę dla tych co chcą się "autoasekuraować".
I to chyba było by świetne roziwązanie! Przynajmniej bezpiecznie!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 października 2007, 22:09

Witajcie.
Widzę że temat OP wszędzie budzi emocje.
Chciałbym ten szlak zdobyć w przyszłym roku. Zdobycie Świnicy nie było dla mnie wielkim problemem. Podpowiedzcie mi, czy na prawdę należy to przemyśleć 4 razy zanim na ten szlak się pójdzie ??
Czy jeśli Świnica nie była wielkim wyzwaniem to na OP mogę zawieść się na swoich umiejętnościach ??
Oscar

Post autor: Oscar » 31 października 2007, 1:18

Więc tak, jeśli człowiek nie jest jakimś paralitą czy grubasem spasionym tak że ledwo się rusza i nie ma lęku wysokości to w zasadzie w dobrych warunkach pogodowych powinien sobie poradzić na każdym szlaku ze sztucznymi ułatwieniami. A takim szlakiem jest właśnie obecnie OP. Problemy w 99% zaczynają się kiedy ktoś idzie na OP w czasie złej pogody, lub kiedy ta pogoda się załamuje, a delikwent nie ma odpowiedniego ekwipunku. Niestety OP jest specyficznym szlakiem ponieważ nie można z niej zejść w dowolnym miejscu i dlatego trzeba byc przygotowanym na każdą ewentualność.
MałaBee

Post autor: MałaBee » 31 października 2007, 7:27

Ja powiem tak. Jedynym problemem może być Mały Kozi Wierch (to zejście mam na myśli) bo jest tam nieciekawie z tymi wąskimi płytami skalnymi gdzie w pewnym momencie przed przełęczą między Małym Kozim a Kozim Wierchem jest taka większa przestrzeń gdzie zbytnio nie ma gdzie nogi postawić, ale jest to do przejścia. Jedno powiem jeśli pójdziesz w dobrej pogodzie to dasz radę bo widzę że masz coś z Tatr przechodzone.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 listopada 2007, 23:31

Waldek pisze:Powstała nawet strona, na której twórcy apelują o poprawę bezpieczeństwa na Orlej Perci:
Właśnie Waldi jeszcze raz przypomne że można wpisywać tam swoje nazwiska celem poparcia dla najważniejszego i najpiekniejszego szlaku ORLA PERĆ http://orlaperc.info.pl/apel.php wpisujcie się bo to jest dla nas i dla naszych następnych pokoleń!!! 8) :aniolek: :brawo: :spoko:
ODPOWIEDZ