Jak Słowacy dbają o swoje Tatry.

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Tymuś

Post autor: Tymuś » 29 kwietnia 2010, 16:05

Nova24 pisze: Podpisuje się pod tym plus od siebie dodałbym jeszcze punkt 0. Dowiedzieć się coś więcej o całej sytuacji. Nie zaliczam się do ortodoksyjnych ekologów, na Słowację też raczej nie pojadę, ale jeżeli pojawi się możliwość wyrażenia choćby symbolicznego poparcia, dla protestujących to jestem za.
byłeś tam kiedyś? wiesz jak to wygląda?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 kwietnia 2010, 17:01

Kalamita zniszczyła w zasadzie cały okręg Vysoke Tatry i nie sądzę, aby jeszcze coś mogło temu terenowi zaszkodzić w większym stopniu. Jedynym tego plusem jest fakt, że wreszcie te góry widać. Niemniej jednak, sama okolica (nie patrząc na góry) wygląda okropnie, ludzie przestali tam przyjeżdżać, ośrodki wypoczynkowe, które nie były zlokalizowane w Smokovcach, Tatrzańskiej Łomnicy czy Szczyrbskim Plesie upadły bądź przędną cienko, budynki zieją pustkami, powybijanymi szybami i odpadającym tynkiem. I chociaż nie korzystam ani z kurortów, hoteli czy innych turystycznych atrakcji, sama na nartach nie jeżdżę, a góry kocham ponad wszystko, to zupełnie nie rozumiem tych, którzy są przeciwni zagospodarowaniu tego zniszczonego terenu.
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 29 kwietnia 2010, 19:10

Mooliczek pisze:Kalamita zniszczyła w zasadzie cały okręg Vysoke Tatry i nie sądzę, aby jeszcze coś mogło temu terenowi zaszkodzić w większym stopniu. Jedynym tego plusem jest fakt, że wreszcie te góry widać. Niemniej jednak, sama okolica (nie patrząc na góry) wygląda okropnie, ludzie przestali tam przyjeżdżać, ośrodki wypoczynkowe, które nie były zlokalizowane w Smokovcach, Tatrzańskiej Łomnicy czy Szczyrbskim Plesie upadły bądź przędną cienko, budynki zieją pustkami, powybijanymi szybami i odpadającym tynkiem. I chociaż nie korzystam ani z kurortów, hoteli czy innych turystycznych atrakcji, sama na nartach nie jeżdżę, a góry kocham ponad wszystko, to zupełnie nie rozumiem tych, którzy są przeciwni zagospodarowaniu tego zniszczonego terenu.
Nie ma takiej rzeczy, której człowiek nie nie potrafi zaszkodzić/ spieprzyć w "wiekszym stopniu". Ja jestem nieufny z zasady. Szczegółów jeszcze nie znamy, ale jeżeli się zmniejsza teren rezerwatu i zaczyna budować, to -moim zdaniem- nic dobrego z tego nie będzie. A budowanie "według wzorów alpejskich" ... no cóż ja byłem w Alpach tylko raz i od razu mam skojarzenia: kolejka na Gornergrat, Platforma widokowa na szczycie, kolejka i zabudowa Aiguille du Midi. Mnie się to nie podoba. REZERWATÓW TRZEBA BRONIĆ JAK NIEPODLEGŁOŚCI.
Tymuś

Post autor: Tymuś » 29 kwietnia 2010, 19:12

zbig9 pisze: Nie ma takiej rzeczy, której człowiek nie nie potrafi zaszkodzić/ spieprzyć w "wiekszym stopniu". Ja jestem nieufny z zasady. Szczegółów jeszcze nie znamy, ale jeżeli się zmniejsza teren rezerwatu i zaczyna budować, to -moim zdaniem- nic dobrego z tego nie będzie. A budowanie "według wzorów alpejskich" ... no cóż ja byłem w Alpach tylko raz i od razu mam skojarzenia: kolejka na Gornergrat, Platforma widokowa na szczycie, kolejka i zabudowa Aiguille du Midi. Mnie się to nie podoba. REZERWATÓW TRZEBA BRONIĆ JAK NIEPODLEGŁOŚCI.
nie idzie tych bzdur czytać
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 29 kwietnia 2010, 19:14

Tymuś pisze:
zbig9 pisze: Nie ma takiej rzeczy, której człowiek nie nie potrafi zaszkodzić/ spieprzyć w "wiekszym stopniu". Ja jestem nieufny z zasady. Szczegółów jeszcze nie znamy, ale jeżeli się zmniejsza teren rezerwatu i zaczyna budować, to -moim zdaniem- nic dobrego z tego nie będzie. A budowanie "według wzorów alpejskich" ... no cóż ja byłem w Alpach tylko raz i od razu mam skojarzenia: kolejka na Gornergrat, Platforma widokowa na szczycie, kolejka i zabudowa Aiguille du Midi. Mnie się to nie podoba. REZERWATÓW TRZEBA BRONIĆ JAK NIEPODLEGŁOŚCI.
nie idzie tych bzdur czytać
To nie czytaj, widać za trudne.
Tymuś

Post autor: Tymuś » 29 kwietnia 2010, 19:20

To do Pana nie docierają argumenty, które powinien zrozumieć każdy myślący i znający rejon Slobody człowiek. bywam tam często, śmiem przypuszczać, że częściej niż Pan i wiem o czym mówię
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 29 kwietnia 2010, 19:27

"nie idzie tych bzdur czytać"


To są te argumenty?
Tymuś

Post autor: Tymuś » 29 kwietnia 2010, 19:29

no ok. przepraszam. może się zagalopowałem. argumenty? proszę poczytać posty Mulika i Igiego
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 29 kwietnia 2010, 19:56

Tymuś pisze:no ok. przepraszam. może się zagalopowałem. argumenty? proszę poczytać posty Mulika i Igiego

Czytałem te posty i myślę, ze wielkich różnic w poglądach nie ma. Może tylko to, że kilkadziesiąt lat uprawiania turystyki - w górach jakieś 27- wbiło mi do głowy jedną żelazną zasadę: tam gdzie buduje się hotele, będzie asfalt, będzie koniec niepowtarzalnej atmosfery. Dlatego osobiście-wolę rudery - to jest moje zdanie- inni mogą mieć inne, ja nie powiem, że piszą bzdury. Zagospodarowanie nieużytków - proszę bardzo, nie można popaść w obłęd, ale Park Narodowy to Park Narodowy, a rezerwat, rezerwat, im mniej budowli tym lepiej. Kilka lat temu rozmawiałem z Niemcem na spływie na Podlasiu, był zachwycony - dlatego że nie ma hoteli, dróg, asfaltu- wiocha. Tylko, że tego coraz mniej. Moim zdaniem szkoda.
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 29 kwietnia 2010, 20:05

Był las, nie ma lasu - znów może być las. A hotele można stawiać niżej - tam gdzie teraz stoją rudery. Tam też miejsca sporo. Byłem tam ostatnio jesienią zeszłego roku. Fakt, że wygląda koszmarnie i przygnębiająco. Ale uważam, że lepszym dla ekosystemu i przyszłych pokoleń jest ten teren zrekultywować niż zalać betonem.
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 kwietnia 2010, 20:48

Grochu pisze:Ale uważam, że lepszym dla ekosystemu i przyszłych pokoleń jest ten teren zrekultywować niż zalać betonem.
Zostawia się to samo i sam się odradza. Może potrwa to wiele lat ale taka jest przyroda, żeby się rozwijała musi czasem umierać...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 kwietnia 2010, 20:53

zbig9 pisze:REZERWATÓW TRZEBA BRONIĆ JAK NIEPODLEGŁOŚCI.
Widziałam zdjęcia zrobione przez kolegę w rezerwacie Tatr Bielskich. Pomijam jego obecność tam, natomiast gdybyś zobaczył te zdjęcia, prawdopodobnie zmieniłbyś nieco optykę. Bardzo żałuję, że nie mogę tego zdjęcia tu pokazać, natomiast obraz jest jednoznaczny: ślady po akcji "sprzętu ciężkiego", regularna wycinka drzew (podkreślam - Tatry Bielskie są rezerwatem ścisłym)...

Mnie najbardziej u Słowaków drażni to wszechobecne przekonanie, że pewnie miejsca powinny mieć charakter "ekskluzywny", "tylko dla wybranych i nielicznych". Oczywiście, rozpoczynając od zamykania Tatr na 7 miesięcy, co jest dla mnie po prostu nie do przyjęcia i budzi skrajne we mnie emocje. A szukanie pod to rozmaitych, "ekologicznych" argumentów jest irytujące.

To samo było z zamykaniem szlaków, które mogłyby posłużyć po wejściu do Schengen jako łatwy punkt przedostania się z Polski na słowacką część Tatr. Ochrona przyrody niby... Oczywiście.

Pewnie trzeba znaleźć gdzieś złoty środek, natomiast polityka słowackich "ekologów" po prostu mnie drażni, bo tak naprawdę nie wykracza poza koniec ich własnych, często ksenofobicznych, nosów.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 kwietnia 2010, 4:38

Tymuś byłem tam i wiem jak to wygląda i w zupełności zgadzam się ze Zbigiem - Rezerwatów trzeba bronić, bo pokolenia które przyjdą po nas całym sercem będą nas nienawidzić. Jestem ogromnie wdzięczny ludziom, którzy w pierwszej połowie XX włożyli wiele wysiłku w ratowanie tatrzańskiej przyrody, która zaczynała ciepreć na gwałtownym wzroście turystyki. Gdyby nie Oni nie wiem czy miałbyś ochotę jeździć jeszcze w Tatry (przykład chociażby kolejki na Liliowe) i my jesteśmy winni to samo przyszłym pokoleniom, nawet jeśli ma to być wyłącznie symboliczne poparcie. A jeśli ktoś mi próbuje wmówi, że zabudowanie tego terenu jest jedynym rozsądanym rozwiązaniem to... pozostawie to bez komentarza.
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1422
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 30 kwietnia 2010, 8:43

Nova24 pisze:zabudowanie tego terenu
Nie zabudowanie tylko ODBUDOWANIE. Właściwie to wszyscy macie rację.
Teren trzeba oczywiście zrekultywowac, ale z zachowaniem okreslonych regół. Jeśli chodzi o budynki to przede wszystkim liczy się architektura nawiązująca do tradycyjnego stylu tych terenów , wykorzystanie wszystkich możliwych rozwiązań technicznych budownictwa ekologicznego , tj. nowoczesna oczyszczalnia ścieków , podziemne linie przesyłowe wys. napięcia , itd. , itd. W ten sposób powstać może sieć pensjonatów i schronisk , które w żaden sposób nie będą uciążliwe dla środowiska i nie będą raziły koszmarną architekturą.
Las oczywiście zasadzić nowy , z uwzględnieniem odpowiedniego doboru gatunków . Można by długo jeszcze debatować jak to powinno wyglądać ...
Natomiast jestem przeciwnikiem stawiania w tym miejscu czegoś w rodzaju turystycznego lunaparku , bo wyjdzie z tego koszmarek. Nie chodzi o to żeby nie odbudowywać bo ekologia , stan pierwotny itd. . ale należy zrobić to z głową i smakiem.
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 kwietnia 2010, 8:57

Mooliczek pisze:
igi pisze:Też mamy wyburzać po naszej stronie, czy jak?
Prowokatorze Ty! :D
Jestem wyznawcą równouprawnienia. Zbig - opuszczone rudery też lubię, zwłaszcza że za nimi można za darmo zaparkować i się przespać w aucie. Z drugiej jednak strony wiem, że do takiej rudery niewielu niemieckich turystów zawita w ciągu sezonu, a z takich turystów żyją tam miejscowi, a nie z takich obdartusów jak ja. Jedynie co, to oby to było robione z głową i ze smakiem, tak jak pisze Mariusz.

Fajnie gdyby pozamykali wszystkie schroniska w górach. Od razu by spadła liczba turystów. Pozostaliby najtwardsi i najlepiej przystosowani ;)
Mooliczek pisze:Oczywiście, rozpoczynając od zamykania Tatr na 7 miesięcy
Już nie przesadzaj. Masz legitymację klubu wysokogórskiego, sprzęt i ubezpieczenie? Jeżeli tak, to możesz działać w wyznaczonych rejonach cały okrągły rok, koniec i kropka. Nie masz? Możesz podejść do Terinki, wypić sznapsa, zrobić zdjęcie o pół kilometra wyżej niż w Murku. Widziałaś ostatnio, kto tamtędy szedł i jak wyekwipowany, przy lawinowej III (IV?). Ja nie wyobrażam sobie, że mogliby iść dalej, np. na Czerwoną Ławkę, a gdyby nie tablica z napisem Won/Zakazano, to kto wie ile by poszło, "bo inni idą"...

Wszystko jest w regulaminie TANAP.
http://www.tanap.org/navstevny-poriadok ... rolezectvo
ODPOWIEDZ