Tatry na wakacyjne wypady

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Tatry na wakacyjne wypady

Post autor: Anonymous » 08 kwietnia 2010, 14:54

Witam. Jeśli jest gdzieś taki dział to prosiłbym o przeniesienie.
Chciałbym koło sierpnia zrobić wypad w polskie tatry. Powiedzcie jaki jest +/- czas wejścia na rysy od dworca pks w zakopcu? albo tam gdzie stają pks'y. Drugie pytanie czy czerwone wierchy to wypad na 1 czy więcej dni? skąd najlepiej zacząć wyprawę?
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 08 kwietnia 2010, 15:03

Jeśli chodzi o Rysy to musisz liczyć, że dojazd busem z dworca w Zakopcu do Palenicy Białczańskiej trwa około 40 min. Do tego dolicz 1:30-2h dreptania z Palenicy do Moka, no i od Moka na Rysy około 4:30h. Jeżeli masz dobre tempo i kondycję to czasy się skrócą (no za wyjątkiem jazdy busem). Także łącznie w jedną stronę musisz liczyć około 7 godzin. A musisz też brać poprawkę na jakieś zatory na szlaku i inne nieprzewidziane sytuacje.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 kwietnia 2010, 15:08

tom-pi4 pisze:to czasy się skrócą (no za wyjątkiem jazdy busem).

myśle , że jak dobrze zapłaci to do 35 min da się zejść :) :5:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 kwietnia 2010, 15:17

a powrót?
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 08 kwietnia 2010, 15:24

Powrót musisz liczyć podobnie, bo zejdziesz z Rysów penie szybciej niż się wchodzi ale zmęczenie da o sobie znać na asfalcie od Moka. Ja ze swojego doświadczenia wiem, że jak wchodziliśmy to wyruszyliśmy z Palenicy około 6 rano i wróciliśmy na Palenicę około 18 normalnym tempem bez jakiegoś biegania. Czyli wychodzi niby 12 godzin ale nie było wtedy takiego tłoku na szlaku i szliśmy płynnie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 kwietnia 2010, 19:06

BarteX01 pisze:Powiedzcie jaki jest +/- czas wejścia na rysy od dworca pks w zakopcu?
Mapowo to tak z 12-13 h przez Zawrat :kukacz: . Raz do murowańca przez Boczań szedłem z takim Czechem. Twierdził, że idzie na Rysy i będzie spał u Słowaków pod Rysami. No ale on prawie biegł. Nie wiem czy mu się udało ale jak to zrobił to niezły harpagan. O 6.00 byliśmy w Murowańcu.
Awatar użytkownika
Inga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 839
Rejestracja: 20 marca 2010, 0:48

Re: Tatry na wakacyjne wypady

Post autor: Inga » 08 kwietnia 2010, 23:11

BarteX01 pisze:Witam. Jeśli jest gdzieś taki dział to prosiłbym o przeniesienie.
Chciałbym koło sierpnia zrobić wypad w polskie tatry. Powiedzcie jaki jest +/- czas wejścia na rysy od dworca pks w zakopcu? albo tam gdzie stają pks'y. Drugie pytanie czy czerwone wierchy to wypad na 1 czy więcej dni? skąd najlepiej zacząć wyprawę?
Czerwone to wypad jednodniowy. Możesz wybrać różne trasy. 1) Z Kir (Kościeliska) zielonym a następnie odbicie w czerwony prosto na Ciemniak lub w czarny Ścieżką nad Reglami przez Przysłop Mietusi a następnie w niebieski- na Małączniak. 2) Inna opcja to wyjście z Gronika. I tu można znowu albo niebieskim przez Miętusi Przysłop na Małączniak albo żółtym Doliną Małej Łąki do Przełęczy Kondrackiej, stamtad na Kope Kondracką i na Czerwone. 3) Można też spróbować od Doliny Strążyska czerwonym następnie przez Przełęcz w Grzybowcu aż do rozwidlenia na Giewont i Czewrone do Przełeczy Kondrackiej, żółtym na Kopę i znowu czerwonym na Małączniak. Mozna by tu trochę pokombinować:) Ja szłam już różnymi ściezkami, najbardziej podobalo mi się wejście od strony Kopy Kondrackiej. Polecam też od Strążyskiej. Fajna wycieczka, raczej całodniowa.
"Szalony kto sądzi, że ludzkiego szczęścia trzeba szukać w zaspokajaniu pragnień,
przekonany, że dla idących liczy się przede wszystkim dojść do kresu.
A kresu przecież nigdy nie ma."
Antoine de Saint-Exupéry
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 czerwca 2010, 17:19

Ja bym liczył nawet 14-15 godzin. Teraz to nic strasznego. Można wyjść skoro świt. Dzionek długi.
ODPOWIEDZ