TRASA - 10 dni w Tatrach Słowackich

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 04 stycznia 2008, 13:01

Powiem tak- to co napisałeś to w zasadzie jedyna możliwość by zwiedzić to wszystko w jeden dzień/ ewentualnie dwa. Przy załamaniu pogody nie jest tak źle bo możecie się ratować zarówno w Chacie Teryego jak i Zbójnickiej. Plus też taki, że w każdej z nich możecie się zatrzymać /bądź zejść dolinami w dół/ w przypadku gdy uznacie, że nie jesteście na siłach czy też innego losowego powodu. Opcja z noclegiem daje Wam jeszcze możliwość wejścia np na Polski Grzebień i Małą Wysoką- przy dobrej pogodzie widoki na Gerlach rewelacyjne. Wszystko było pięknie oprócz jednego detalu, aczkolwiek mówię z góry, że to moje osobiste odczucie: podejście Doliną Jaworową na Lodową Przełęcz jest potwornie nudne i strasznie się dłuży, schodząc natomiast Doliną Białej Wody gdy będziecie już zmęczeni i będzie późno ominiecie jedne z najpyszniejszych widoków w całych Tatrach. Szkopuł zatem tkwi w tym, że lepiej byłoby tą trasę zrobić 'pod włos', jest to jednak niemożliwe, ze względu na Czerwoną Ławkę...
Co do opcji, którą podałeś na końcu: moim zdaniem nie ma to sensu. Schodząc Doliną Białej Wody lądujesz na Łysej Polanie- nie ma możliwości przekrczenia Białki by dostać się do Roztoki omijając dolną część doliny. Z Łysej Polany już lepiej jechać do Zakopanego.
Moja konkluzja: ja bym się na tą trasę nie wybrał, rozbiłbym ją na więcej wycieczek. Ale to osobiste odczucie.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2008, 13:09

Dzięki wielkie! Ja właśnie myślałem też o Białej Wodzie z Łysej ale właśnie Czerwona... Też chciałem zobaczyć, nie bardzo zamierzam łamać przepisy bo są tylko dla mojego dobra. Może Mała Wysoka z Łysej i przez Rohatkę autobusem ze smokovca do Polski?
0,5 roku do przemyśleń
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 04 stycznia 2008, 13:41

Możesz w ten sposób- albo w dwa dni:
Łysa Polana- Dolina Białej Wody- Polski Grzebień- Mała Wysoka- Smokowiec- nocleg
Smokowiec- Mala Studena Dolina- Chata Teryego i teraz zależnie od swoich preferencji: Lodowa Przełęcz i Jaworową Doliną do Javoriny albo Czerwona Ławka i Studeną Doliną do Smokovca.
Jeśłi zdecydujesz się na wariant z Lodową Przełęczą wtedy na pierwszy dzień możesz wybrać tą trasę, którą podałeś: Łysa Polana- Polski Grzebień- Mała Wysoka- Polski Grzebień- Rohatka- Zbójnicka Chata- Smokowiec z racji, że Dolina Staroleśna jest ładniejsza niż Wielicka.
Masz jeszcze czas- może coś jeszcze przyjdzie Ci do głowy.
Powodzenia.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2008, 13:58

Myślę że podana przez Ciebie opcja z noclegiem w Smokovcu jest najlepsza. W sumie można to sobie zostawić na koniec wyjazdu. Przedostatni dzień na Małą Wysoka i do Smokovca, tam ostatni nocleg wyjazdu i z powrotem przez lodową lub czerwoną do łysej i prosto na PKP. Jakoś to nabiera kształtu ale... daleki czas jeszcze jak napisałeś. Dzięki za pomoc:>
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 04 stycznia 2008, 14:01

Od tego jest forum.
Tak jak pisałeś: jest czas.
Jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania, to z pewnością, czy to ja czy jakiś inny forumowicz postara się pomóc.
Pozdrawiam.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 stycznia 2008, 14:56

w tym roku robiłem trasę z Grzesia na Rysy..

całość granią zachodnią, również przez kamienistą i dalej do tomanowej, ciemniak przez stoły, całe czerwone wierchy, świnica, orla perć, dolina 5, świstowa i rysy. Całość zajęła mi 3 i pół dnia, ale zasuwaliśmy ostro.

W 5 dni jest to rewelacyjna wyprawa. Polecam i służę radą, jakby coś

pozdrawiam
Pete

Post autor: Pete » 16 stycznia 2008, 15:04

PiotrP pisze:w tym roku robiłem trasę z Grzesia na Rysy..

całość granią zachodnią, również przez kamienistą i dalej do tomanowej, ciemniak przez stoły, całe czerwone wierchy, świnica, orla perć, dolina 5, świstowa i rysy. Całość zajęła mi 3 i pół dnia, ale zasuwaliśmy ostro.

W 5 dni jest to rewelacyjna wyprawa. Polecam i służę radą, jakby coś

pozdrawiam
A gdzie nocowaliście ? :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 stycznia 2008, 17:30

Pierwszy nocleg był na Siwej Przełęczy :)
drugi na hali gąsienicowej, przy rozejściu się szlaków na liliowe i kasprowy :)
a trzeci wypadł nam już w piątce, koło schroniska :-)

pod daszkiem zachodniej ściany :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 stycznia 2008, 21:58

Ech :)
Iza

Post autor: Iza » 30 stycznia 2008, 15:19

Witam:) Czy macie jakieś namiary na tani nocleg w Smokowcu. Ja za "tani" rozumiem taki do 30 zł:) :)
Pati

Post autor: Pati » 30 stycznia 2008, 15:22

Iza pisze:Ja za "tani" rozumiem taki do 30 zł
Po prywatnych kwaterach na pewno zmieścić się mozna w 3 dychy, nawet powiem, że w 25 zeta :)
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6298
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 30 stycznia 2008, 23:11

Oj, oj Partycja i Iza obawiam się że w samym Smokovcu może być cięzko o nocleg do 30zeta, nawet na kwaterach pryw. A jeśli już to będą to warunki z leksza spartańskie. Natomiast w Novej Leśnej, niedaleko w sumie od Smokovca, można już taki nocleg znaleźć.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 lutego 2008, 13:59

jck pisze:Królik napewno coś mądrego Ci doradzi. Ja w tym czasie napiszę Ci tą, którą kiedyś przygotowałem dla kolegi.

Dzień pierwszy:
Zdiar- Szeroka Przełęćz Bielska- Przełęcz pod Kopą- Zelene Pleso - 4h
/Jeśli będziesz wcześniej rano w Zdiarze i zostanie Ci trochę dnia możesz iść Jagnięcy Szczyt- dodatkowe- 4-4,5 h/.

Dzień drugi
Zelene Pleso- Sklanete Pleso- Chata Zamkowskiego- Chata Teryego- Czerwona Ławka- Zbójnicka Chata- 6,5-7 h
/Nieco krótki odcniek, ale następny nocleg wypadałby w Wielickiej Chacie, a to schronisko nie jest specjalnie sympatyczne/.

Dzień trzeci
Zbójnicka Chata- Rohatka- Polski Grzebień- /opcjonalnie Małą Wysoka/- Wielicki Staw- Batyżowiecki Staw- Popradzki Staw- 7 h /z Małą Wysoką 8,5 h/. Warto też wybrać na Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr- spacer.

Dzień czwarty:
Teraz są przynajmniej dwa warianty:
a). Popradzki Staw- Waga- Rysy- Popradzki Staw- Szczyrbskie Pleso - 7 h
b). Poprawdzki Staw- Koprowa Przełęcz+ Koprowy Szczyt- Pobańska- 8 h
/Mojemu koledze poleciłem wariant B ponieważ on mógł spędzić w górach tylko tydzień- z racji, że Ty dysponujesz większą ilością czasu, proponuję wariant A/.

Dzień piąty
Szczyrbskie Pleso- Dolina Młynicy- Bystry Przechód+ Furkot- Dolina Furkotna- Chata pod Soliskiem /opcjonalnei Skrajne Solisko/- Szczyrbskie Pleso- Tri Studniczki - 9 h
/Tu jest problem, nie wiem jak teraz z noclegiem w Trzech Studniczkach- kiedyś była Ważecka Chata- z tego co wiem nie odbudowali jej- jeśli nic nie uda się znaleść trzeba iść/jechać autobusem do Podbańskiej- pieszo dodatkowa godzina/.
Tutaj dołącza wariant A dnia czwartego.

Dzień szósty
Podbańska/Tri Studniczki- Przechyby- Krywań- Jamskie Pleso- Tri Studniczki/Podbańska 7,5 h/ 9,5 h
/Moim zdaniem przez Przechyby do góry, szlakiem Staszica w dół, ale to odczucie własne/.

Dzień siódmy
Podbańska- Dolina Kamienista- Bystra- Dolina Bystra- Przybylina 8,5-9 h

Dzień ósmy
Przybylina- Baraniec- Rohacz- Wołowiec- Rakoń- Zwierówka

Dzień dziewiąty
Zwierówka- Smutna Dolina- Smutna Przełęcz- Banówka- Brestowa- Zwierówka- 10 h

Dzień dziesiąty
Dwa warianty:
a). Zwierówka- Przełęcz w Osobitej- Grześ- Dolina Chochołowska -> Zakopane 6,5- 7 h.
b). autobusem przez Zuberec- Trstenę i Suchą Chorę do Zakopanego.
/Wiadomo, który wariant jest ciekawszy/.
jck, gdbyś miał kilka dni więcej to pewnie już trudniej było by znaleźć tak interesujące trasy, jak te, które wymieniłeś powyżej, co? :)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 07 lutego 2008, 14:19

Cóż, fakt jest taki, że możnaby wtedy spokojnie obrać oba warianty czyli Krywań i Koprową Przełęcz. Do tego dorzuciłbym Sławkowski Szczyt, który widoki zapewnia przepyszne. A na konieec Siwy Wierch.
Fakt, proponowana przeze mnie trasa obskakuje najbardziej charakterystyczne punkty. Myślę, że mające jeszcze parę dni zacząłbym na Łysej Polanie i Doliną Białej Wody poszedł na Rohatkę i zszedł Doliną Staroleśną. Potem tak jak pisałem. Dałoby mi to zwiedzenie jeszcze tych dwóch dolin, bo wcześniej pomijałbyś je obie, wchodząc Malą Studeną a schodząc Wielicką. A, moim skromnym zdaniem, Dolina Białej Wody nie ma sobie równych w całych Tatrach...
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 lutego 2008, 16:08

Dzięki za wyczerpujące informacje :)
A mógłbyś jeszcze powiedzieć jak wygląda jedzenie? Nie wiem co serwują schroniska na Słowacji, ale pewnie przydałoby się wrzucić do plecaka jakieś zupki chińskie czy coś w tym stylu... 8)
ODPOWIEDZ