Schronisko - Tatry

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous Gallus14

Schronisko - Tatry

Post autor: Anonymous Gallus14 » 13 lipca 2009, 11:01

Witam mam kilka pytan odnosnie schronisk w tatrach polskich i słowackich.Celem na wakacyjny wypad jest zaliczenie kilku moze kilkunastu.
-mozecie mi przyblizyc orientacyjnie ile czasowo zejdzie przejscie z doliny chochołowskiej na tatliakowa chate pozniej ziarska chate i z powrotem??(ile jest schroniks w tatrach zachodnich??)
-ogolnie czy schroniska w tatrach słowackich mozna zaliczyc w 3 dni??(chodzi o tatry wysokie)
-moja droga połowa jest dosc marudna i dysponuje mała sprawnoscia fizyczna:)czy da rade w tatrach dojsc do wszystkich schronisk??
z gory dziekuje za jakies przydatne info
ps.mysle ze temat nie bedzie nikogo smieszył:)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 13 lipca 2009, 12:39

Ile jest schronisk w Tatrach Zachodnich? Dobre pytanie.
4 schroniska polskie (Kondratowa, Chochołowska, Kościeliska plus Kalatówki- ciężko to nazwać schroniskiem). Na Słowacji mamy Bufet Rohacki (czyli stara Tatliakova Chata), Zverovka, Ziarska i Cervenec.
Najkrócej: z Chochołowskiej przez Grzesia na Zwierówkę i Bufet Rohacki. Do Ziarskiej najszybciej przez Banówkę. Z powrotem do Chochołowskiej najkrócej przez Rohacze. Taka pętla to z 16 godzin, więc raczej na dwa dni. Dodatkowo odwiedzasz najtrudniejsze fragmenty szlaków w Tatrach Zachodnich. Wymagane doświadczenie górskie.
Jeśli chcesz wszystkie zostaje Ci jeszcze Cervenec, a to ni w cholerę po drodze.

Co do Tatr Wysokich:
Zelene Pleso, Skalnata Chata/Encian, Teryho, Zbójnicka, Zamkovskeho, Bilikova, Rainerova, Śląski Dom, Popradske Pleso, pod Rysmi, pod Soliskom. Można jeszcze wspomnieć starą Ważecką Chatę, choć nie wiem czy coś tam zaczęli znowu budować.
Generalnie na odwiedzenie wszystkich tych chat jest dośc skomplikowane. Można krążyć magistralą, a następnie wchodzić w każdą z tych dolin. Najrozsądniej byłoby połączyć schronisko Teryego ze Zbójnicką Chatą poprzez przejście przez Czerwoną Ławkę /jeden z trudniejszych szlaków w Tatrach/. Podejście doliną do każdego schroniska nie stanowi większego problemu, aczkolwiek dobra kondycja byłaby mile widziana.

Do tego zostaje Plesnivec w Bielskich...
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 sierpnia 2009, 20:37

A jak to jest gdy bym chciał zanocowac sam, w pokoju ?
chcialbym zaklepac sobie nocleg w Moku, ale nie chce taszczyć karimaty i spiwora specjalnie, tam chyba nie maja pokoi 1-osobowych ?
Pati

Post autor: Pati » 19 sierpnia 2009, 22:45

Jak zapłacisz za 2 łóżka w pokoju dwu osobowym to pewnie się da, tylko to kosztowniejszy interes.
A tak na marginesie po co Ci pokój 1-osobowy? Boisz się towarzystwa? Przecież w 'kupie' raźniej ;-)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 sierpnia 2009, 23:22

Partycja pisze:Jak zapłacisz za 2 łóżka w pokoju dwu osobowym to pewnie się da, tylko to kosztowniejszy interes.
A tak na marginesie po co Ci pokój 1-osobowy? Boisz się towarzystwa? Przecież w 'kupie' raźniej ;-)
Ja się w sumie nie dziwię. W kilkuosobowych pokojach prawie nigdy się nie wysypiam - zawsze ktoś chrapie. Rano potem jestem zmęczona i do niczego. :kukacz:
Pati

Post autor: Pati » 20 sierpnia 2009, 7:46

kavala pisze:W kilkuosobowych pokojach prawie nigdy się nie wysypiam - zawsze ktoś chrapie
Jest pewna rada na to - kupić korki do uszu, kosztują grosze i są wielokrotnego często użytku :)
Sama stosuje od długiego czasu i na bank się wysypem :) Warto o tym pomyśleć :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 sierpnia 2009, 15:41

Ale mam rozumiec że istnieje mozliwośc zaklepania jednego łóżka w pokoju n. 3,5,lub 8 osobowym ?
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 20 sierpnia 2009, 15:54

Partycja pisze:Jest pewna rada na to - kupić korki do uszu, kosztują grosze i są wielokrotnego często użytku
no cóż, ja miałem takie w szpitalu i nic nie pomogły, chrapanie dalej było słychać. w schronisku to wolę sobie walnąć po dwie 50, albo piwka i od razu łatwiej zasnąć :8)
Ostatnio zmieniony 20 sierpnia 2009, 19:50 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pati

Post autor: Pati » 20 sierpnia 2009, 17:30

piotrM pisze:Ale mam rozumiec że istnieje mozliwośc zaklepania jednego łóżka w pokoju n. 3,5,lub 8 osobowym ?
Tak jest :)
Pudelek pisze:w schronisku to wolę sobie walnąć po dwie 50, ale piwka i od razu łatwiej zasnąć
To też jest sposób :D Z drugiej strony jak ktoś sie nieźle nałaził, to padnie i nawet znieczulenie niepotrzebne. Takiemu nic nie będzie przeszkadać. Co najwyżej sam będzie chrapać :D
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 22 sierpnia 2009, 11:49

piotrM pisze:Ale mam rozumiec że istnieje mozliwośc zaklepania jednego łóżka w pokoju n. 3,5,lub 8 osobowym ?
w pokojach tak zwanych wieloosobowych mozesz smialo rezerwowac jedno miejsce :)
zasada jest przewaznie taka ze czym wiecej lozek tym mniej placisz (oczywiscie za ta jedna miejscowke :P )
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 sierpnia 2009, 12:01

Schroniska można lubić lub nie (ja lubię) mają swój klimat, mają swoje wady i zalety. Co mnie osobiście wkurzyło (a było tak w Piątce i w Chacie pri Zelenom Plesie) mało ludzi, puste pokoje 2 i 4 osobowe a szanowna recepcja upycha wszystkich jak leci na full do pokoi nastoosobowych bo... sprzątać trzeba by więcej. Tak to jest jak nie ma konkurencji i od tego chyba się niektórym w d..pach poprzewracało. Ja wiem, że życie trzeba sobie ułatwiać a nie utrudniać ale bez przesady.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 22 sierpnia 2009, 12:13

Jano pisze:mało ludzi, puste pokoje 2 i 4 osobowe a szanowna recepcja upycha wszystkich jak leci na full do pokoi nastoosobowych bo... sprzątać trzeba by więcej.
ale przecież to standard. ja bym się wkurzył gdyby było pusto i upychaliby mnie to 2-ki, która z reguły jest droższa. a do wieloosobowych jest szansa że jeszcze ktoś ciekawy dołączy... no i więcej miejsca na imprezę ;D
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 sierpnia 2009, 12:40

Widzę, że jesteś zwolennikiem stwierdzenia, że szklanka jest do połowy pełna i w sumie masz rację ;)
W Piątce było faktycznie wesoło ale na Słowacji w tej sali było ponad 20 miejscówek a jak się spało na górze to można było się udusić lub ewentualnie popełnić samobójstwo próbując przebić głową dziurę na strych (wystarczyło tylko usiąść ;))
Bardziej mnie wkurzył brak możliwości wyboru, mam ochotę spać w dwójce, jest wolna, płacę i śpię i nie słyszę tekstu, że trzeba będzie tam posprzątać ;)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 22 sierpnia 2009, 13:24

Jano pisze:Bardziej mnie wkurzył brak możliwości wyboru, mam ochotę spać w dwójce, jest wolna, płacę i śpię i nie słyszę tekstu, że trzeba będzie tam posprzątać
no skoro chciałeś dwójkę i chciałeś za nią odpowiedniu zapłacić to rzeczywiście dziwne, że cię nie wpuścili do tego pokoju :oczynoela:
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 stycznia 2010, 14:57

Info z strony TPN:
Od 1.03.2010 z powodu remontu zamknięte będzie schronisko w Dol. Pięciu Stawów Polskich. Zakończenie remontu przewiduje się na 15.05.2010
ODPOWIEDZ