TRASA - Który termin lepszy na wyjazd w Tatry?

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous Gallus2

TRASA - Który termin lepszy na wyjazd w Tatry?

Post autor: Anonymous Gallus2 » 30 czerwca 2009, 8:34

Witam,
mam oto zagwozdkę związaną z planowanym przeze mnie od jakiegoś czasu wypadem w góry, ściślej do Zakopca.

Jako, że muszę iść na kompromis narzeczonemu, którego wielkodusznie :) zabieram ze sobą odpadają łażenia po górach jako takich. Bardziej jesteśmy nastawiani na wypad czysto rekreacyjny czyt.: mało wysiłku-sporo wrażeń, tym bardziej że po części ze względów finansowych i małej dostępności urlopów w naszych miejscach pracy mamy ograniczone czasowo pole do manewru, nie możemy pozwolić sobie na urlop dłuższy niż 1 tydzień.
Chcielibyśmy wejść na Kasprowy, Morskie Oko i Czarny Staw, dolinę 5-ciu stawów i ew jaskinie, no i oczywiście wieczory spędzać na Krupówkach.

Terminy którymi dysponujemy to koniec lipca lub koniec września (II połowa w każdym z przypadków). Przyznam się szczerze że nie mam kompletnie pojęcia który z tych terminów wybrać, głównie ze względu na pogodę i nasilenie ruchu.
Znajomi jednogłośnie odradzają mi lipiec ze względu na tabuny turystów i ogromne kolejki WSZĘDZIE. Jest to dość uciążliwe. Pojechałabym we wrześniu ale mam obawy co do pogody-a raczej opadów, jeśli zas chodzi o lipiec-obawiamy sie upałów no i....opadów.

Nie chciałabym być osobą zaśmiecającą forum pierdołami o wakacjach i urlopowaniu, ale nie bardzo wiem do kogo zwrócić sie po jakiekolwiek sugestie. Jeśli ktoś ze "stałych bywalców" mógłby udzielić mi jakiejś rady byłabym niezmiernie wdzięczna.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 9:40

Czytałem ostatnio że najstabilniejsza pora roku w Tatrach to wczesna jesień czyli według mnie wrzesień byłby odpowiednim terminem. Trzeba sie tylko liczyc że wtedy dni są troche krótsze no i prawdopodobnie zimniejsze chociaż ciężko przewidzieć pogode szczególnie po ostatnich anomaliach juz nic nie ma pewnego :( Ale jeśli zarezerwujecie sobie pogode nie powinno byc źle :twisted:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 9:49

to że dni sa krótsze i nie ma takich upałów to akurat chyba zaleta, poza tym chyba ceny tez sa niższe?
zdaje sobie sprawę, ze 3 jakże urocze czynniki:
ludzie, ludzie, dużo ludzi
gorąco (wysokie temp.)
urlop "na nogach"
to mieszanka wybuchowa.

Martwi mnie tylko ewentualna możliwość opadów, i to konkretnych...Pluje sobie w brode, że nie obserwowałam zeszłorocznych prognoz pogody na południu...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 10:11

Co do opadów to padać może i w lipcu i we wrześniu tego niestety nie da się przewidzieć. Widać co się dzieje teraz na południu :( A co do natłoku turystów to napewno będaie ich mniej we wrześniu :twisted: Szczególnie jeśli chcecie się wybrać na te szlaki co napisałaś to natłok turystów nie będzie zbyt miło widziany a są to szlaki oblegane :D
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 30 czerwca 2009, 10:57

Tęcza cza cza gdybym ja miał wybierać to z tych dwóch terminów to brałbym pod uwagę tylko wrzesień, może ten wykres trochę Cię przekona
Obrazek

Generalnie we wrześniu powinna być lepsza pogoda, choć były takie lata że przesuwaliśmy wrześniowy wyjazd ze względu na kiepska pogodę.
Największym plusem września jest to że cała stonka z podstawówek gimnazjum a nawet liceum zaczyna szkołę i praktycznie nie ma ich na szlaku, przybywa studentów ale chyba lepiej posiedzieć z nimi w schronisku niż z rozwrzeszczanymi dzieciakami z podstawówki :)
Co do upałów we wrześniu czy nawet październiku to w górach możesz jeszcze nieźle się spocić i radzę zabrać krem z wysokim filtrem :)
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 14:06

hmm, no tak, to daje do myślenia.
A jak sprawa ma się z cenami pod koniec września? jest zauważalna różnica, czy raczej jak w pełni sezonu?
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 30 czerwca 2009, 15:10

Sezon w Zakopcu trwa cały rok :( i ciągle jest pełno ludzi. Ale zdecydowanie polecam wrzesień. Na pewno będzie mniej ludzi niż w lipcu, a co do cen to we wrześniu można już ponegocjować ceny i powinno być taniej (choć na pewno znaczącej różnicy nie będzie - Górale się cenili zawsze i robią to nadal). Jak chcesz to mogę Ci podać namiary na bardzo fajne kwatery 300 m od Krupówek. Bardzo ładne pokoje z łazienkami. My w czerwcu płaciliśmy po 50 zł. Wiem, że nie jest to mało jak na Zakopane ale pokoje na prawdę o fajnym standardzie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 15:18

50 zł to minimum, jeżeli chce się mieć łazienkę w pokoju.
Chociaż za 45 zł już można było wyhaczyć takiż sam pokój, początkiem maja na terminy lipcowe.
Generalnie jest tak, że im wcześniej rezerwujesz pokój, tym masz większe szanse na mniejszą cenę. A z cenami to różnie...bo przeglądając oferty po necie, bardzo wiele jest nieaktualizowanych. :( I wszędzie są adnotacje, odnośnie cen w sezonie pełnym oraz poza, ale jak to się ma do praktyki, to trudno wyczuc...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 15:39

eh, dokładnie, pracuję w takiej firmie, gdzie co rusz muszę załatwiac jakiemuś pracownikowi nocleg z okazji delegacji i wiem jak ma sie rzeczywistość internetowa do realiów jakie pojawiają sie po rozmwie z włascicielem pokoju.

W sumie mam wstępna rezerwacje w Zakopcu dalej od Krupówek ale za to blisko PKP na Chramcówkach za 40 zł, ze wspólna łazienką(pokój "w dechę") cały czas jednak wahamy się z Lubym co do terminu. On wolałby w wakacje skorzystać z nadmorskich atrakcji (jak dla mnie to żadna atrakcja bo jestem z Gdyni, ale jestem w stanie iśc na ugodę:) ) a do Zakopca wybrać sie właśnie we wrześniu.

No i tak gdybamy sobie i gdybamy, a ja mam już niezły kocioł w głowie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 16:34

Popytajcie w Domu Turysty PTTK. Tuż przy samych Krupówach a ceny, za pokój bez prysznica nie aż tak zabijające.
http://www.domturysty.z-ne.pl/pl/page.php?menu=3
Oscar

Post autor: Oscar » 30 czerwca 2009, 17:30

Tęcza cza cza pisze:Jako, że muszę iść na kompromis narzeczonemu, którego wielkodusznie zabieram ze sobą odpadają łażenia po górach jako takich.
To po chuj jedziecie do Zakopanego ? A jesli już to proponuje nie tylko noce ale i dnie też spędzać na Krupówkach, zawsze to więcej czasu żeby sie polansować :D
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 30 czerwca 2009, 18:07

igi pisze:Popytajcie w Domu Turysty PTTK. Tuż przy samych Krupówach a ceny, za pokój bez prysznica nie aż tak zabijające.
http://www.domturysty.z-ne.pl/pl/page.php?menu=3
w sezonie 37zł !!! to ja teraz za 40 zł pokój z łazienką zarezerwowałem

http://www.enoclegi.zakopane.pl/noclegi ... -1178.html
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 20:40

Oscar pisze:To po chuj jedziecie do Zakopanego ? A jesli już to proponuje nie tylko noce ale i dnie też spędzać na Krupówkach, zawsze to więcej czasu żeby sie polansować :D
A Ty większych problemów nie masz niż czyjś sposób spędzania czasu w Zakopanem?

Tęcza cza cza pisze:No i tak gdybamy sobie i gdybamy, a ja mam już niezły kocioł w głowie.
To się odkotłuj i jedźcie we wrześniu.
Bo jak macie trafić na kiepską pogodę to i tak traficie i Was to nie ominie.
Jak pisano we wrześniu pogoda bywa stabilniejsza więc i szansa na ładną większa. A tłumy za to mniejsze
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 21:34

zaczyna być swojsko :hura:

zastanawiam się jednak czy nie po to by przestało zacząłem urywać się w gory? :roll:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 czerwca 2009, 22:49

Mazio pisze:w sezonie 37zł !!! to ja teraz za 40 zł pokój z łazienką zarezerwowałem
janek.n.p.m pisze:w sezonie 37zł !!!
Ale za jedną noc i nikt nie pyta czemu tak krótko i dlaczego nie pięć osób na raz :D
ODPOWIEDZ