Przewodnicy w Tatrach

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Przewodnicy w Tatrach

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2008, 16:07

Mam pytanie.Jak to jest z tym zdobywaniem słowackich szczytów w Tatrach?Na które szczyty trzeba iść z przewodnikiem?Ile osób może iść z przewodnikiem?Jaki to jest koszt?
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 23 grudnia 2008, 19:38

Bez przewodnika- zależy od tego czy jesteś członkiem KW /zrzeszonego w PZA/ czy nie. Z członkostwem OEV /jak mi powiedział przewodnik/- na dwoje babka wróżyła.
Jeśli jesteś:
- wszystkie /poza tymi w ścisłych rezerwatach/ z uwzględnieniem drogi wejściowej wycenionej minimum na UIAA III. Oznacza to wspinanie. W praktyce jest to nieweryfikowalne, jednak warto mieć ze sobą trochę szpeju do pomachania przed oczami ewentualnemu filancowi plus trochę znajomości terenu/drogi.
Jeśli nie jesteś:
- to co udostępnione szlakami plus to na co przymykają oko: Velka Svistovka, Osterwa itp.

Co do liczby osób i kosztów to wszystko zależy. Drogi nietrudne: 4 osoby na jednego przewodnika. Im trudniejsza tym mniejsza liczba plus konieczność wykazania się umiejętnościami np na innych wycieczkach. Koszt wzrasta wraz ze stopniem trudności.

Powodzenia.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 grudnia 2008, 12:50

Z tego co wiem bez przewodnika można tez iść jeśli sie jest taternikiem i ma kartą taternicką.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 24 grudnia 2008, 16:23

Można, choć Karta Taternicka wychodzi z użycia. Dla nich najważniejszy jest papier naszej pezety. Jeśli miałeś kurs w PZA to nie powinno być problemów.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
ODPOWIEDZ