Porady dla nowicjusza

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 sierpnia 2011, 14:50

mandi10 pisze:hejka:)
mape juz mam ale chcialam troszke porad od osob juz doswiadczonych ...dlatego dziekuje bardzo:)

Zaopatrz się w wygodne buty trekkingowe, najlepiej za kostkę :)
Zainwestuj w dobry plecak, a jeśli najdzie Cię ochota to spróbuj wędrówki z kijami do trekkingu ;)

Pozdrawiam!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 sierpnia 2011, 20:09

Witam wszystkich użytkownikow tego forum. Obecnie przebywam w Z-nem (jestem tu po raz pierwszy i jestem wręcz zauroczony otaczającymi mnie widokami - pewnie nie jestem w tym odosobniony ;) ). Przyjechałem tu przed kilkoma dniami z moją rodzinką. Przed przyjazdem po głowie chodziły mi bardzo ambitne plany (oczywiście jak na pierwszy wyjazd w Tatry). Po przyjeździe na miejsce, dla rozgrzewki, poszliśmy sobie na Sarnią Skałę. Po dotychczasowych moich doświadczeniach związanych z górami (a były to jak do tej pory "tylko" Karkonosze ;) ) już zaczęło mi się podobać. W następny dzień wybraliśmy się nad Smreczyński Staw. Po tym spacerku w kolejny dzień zamarzyło mi się trochę dłuższe wyjście (tym razem już sam). Wstałem o 6 rano, szybkie śniadanie i fruu stopem do Kirów. Stamtąd przez Dolinę Kościeliską udałem się czerwonym szlakiem w stronę Ciemniaka. Dalej skierowałem się w stronę Kasprowego, po drodze kolejne szczyty Czerwonych Wierchów i cel został osiagnięty po 5 godzinach wędrówki licząc czas od wejścia do TPN. Po dotarciu do Kasprowego pozwoliłem sobie zjechać w dół do Kuźnic kolejką. Nie powiem, zmęczyłem się, ale warto było. Zresztą po to przyjechałem tutaj. Następnego dnia chciałem odpocząć, ale moje panie namówiły mnie na Morskie Oko. Nie mogłem odmówić. A teraz siedzę sobie tutaj przy komputerze i rozmyślam plan na kolejną wycieczkę. Konkretnie myślę o trasie Kuźnice >> Hala Gąsienicowa >> Zawrat >> Świnica >> Kasprowy Wierch. Co myślicie o takim wyjściu? Czy jest on dużo trudniejszy od tego, który wcześniej opisałem? Czy może nie jest tak, że porywam się z motyką na słońce? Proszę o Wasze opinie. Jutro z rana chciałbym ruszać na szlak. No chyba, że wybijecie mi ten pomysł z głowy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 08 sierpnia 2011, 20:29

Wojciu pisze:Konkretnie myślę o trasie Kuźnice >> Hala Gąsienicowa >> Zawrat >> Świnica >> Kasprowy Wierch. Co myślicie o takim wyjściu? Czy jest on dużo trudniejszy od tego, który wcześniej opisałem?
Dużo trudniejszy.
Przeczytaj sobie jego dokładny opis: http://www.gory-szlaki.pl/index.php?opt ... &Itemid=99
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 08 sierpnia 2011, 23:24

Ja bym na Twoim miejscu wybrała się do Doliny Pięciu Stawow c potem Świstówka lub Szpiglasowa Przelecz i niestety znów Morskie Oko :)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 09 sierpnia 2011, 8:23

Wojciu Witam i zapraszam do działu "Przedstaw się", tu mamy taką nową świecką tradycję.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 sierpnia 2011, 20:17

PiotrekP pisze:Wojciu Witam i zapraszam do działu "Przedstaw się", tu mamy taką nową świecką tradycję.
Już zrobione :)

A co do mojej dzisiejszej trasy. Dziękuję Zrzęda za link. Wczoraj przeczytałem ten tekst z zaciekawieniem. Muszę przyznać, że troszkę zprowadziłeś mnie na ziemię. Już nawet zwątpiłem, że kiedykolwiek uda mi się pokonać tę trasę. Jeszcze przed snem szybciutko skorygowałem swój plan. Pomyślałem, że znad Czarnego Stawu udam się w kierunku Karbu i dalej na Kościelec. Rano wstałem, śniadanie i busem do Kuźnic. Stamtąd niebieskim przez Boczań do Hali Gąsienicowej i dalej do Czarnego Stawu. I tu rozterka, wewnętrzna walka - w prawo czy w lewo? ;) Pogoda śliczna, czuję się dobrze, nagle szatańska myśl - w lewo. I nie żałuję. To było cudowne. Ostre podejście pod Zawrat, potem łańcuchy na Świnicę. Po prostu kwintesencja łazikowania po górach. Czy może być jeszcze coś bardziej ekscytującego? W każdym bądź razie jestem dumny z siebie. Całość (od Kuźnic do Kasprowego) zajęło mi 5h.
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 09 sierpnia 2011, 20:22

Wojciu 
Wojciu pisze:Całość (od Kuźnic do Kasprowego) zajęło mi 5h.
to ty biegasz po tych górach
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 sierpnia 2011, 22:30

Jako, że jestem nowicjuszem w łazikowaniu po Tatrach oraz w użytkowaniu tegoż forum, to mam prośbę do Was, drodzy forumowicze. Otóż chciałbym opublikować fotorelację z jednej ze swoich tras, którą odbyłem przed tygodniem. Mam jednak problem ze storzeniem takiej fotorelacji. Szukałem (może mało dokładnie) przepisu na wstwianie zdjęć, ale niestety nie doszukałem się :( Czy w związku z tym ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to zrobić? Jak z tym sobie poradzić? A może jest gdzieś na forum mowa o tym? Prosiłbym o ewentualny link. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 sierpnia 2011, 22:49

Hej mam pytanko :)
jaką polecacie stronkę z prognozą pogody w tatrach?
Wybierałam się na Orlą we wtorek ale ze wzgledu na opady deszczu przesunełam wyjscie na srode ( ma byc słonecznie) Pogode sprawdzałam na kilku stronach podanych na Toprze. Choc nie do konca sie zgadzają.
Macie jakąs zaufaną stronę? :D

A moze ktoś ma cynk od górali?Oni zawsze wiedza jaka bedzie pogoda ;) ;) ;) Jestem w takiej kropce :(
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 21 sierpnia 2011, 23:20

Wojciu pisze: Szukałem (może mało dokładnie) przepisu na wstwianie zdjęć, ale niestety nie doszukałem się
1. Możesz zamieścić zdjęcia z komputera (Rysunek musi być mniejszy niż 500 pikseli szerokości 400 pikseli wysokości), postępując zgodnie z instrukcją, która wyświetla Ci się pod oknem tekstowym, gdy klikniesz "nowy temat"

2. Możesz zamieszczać zdjęcia umieszczone na zewnętrznym serwerze (np. na picasie, wtedy dopuszczana przez nas wielkość zdjęcia to 600x800) używając funkcji (czy jak to się tam nazywa) Img.

Jeśli to nie wystarczy, pytaj dalej :)

Justyś pisze:jaką polecacie stronkę z prognozą pogody w tatrach?
Tu są te strony, które polecają nasi forowicze :)
viewtopic.php?t=4567
Justyś pisze:A moze ktoś ma cynk od górali?Oni zawsze wiedza jaka bedzie pogoda
Ich prognoza jest zawsze taka sama - Będzie piknie! Przyjeżdżajcie i dutki zostawiajcie :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 sierpnia 2011, 12:24

hej!
Wybieram się w połowie wrzesnia z grupką ludzi w tatry Zachodnie. Nie są to dla mnie za bardzo znane tereny. Doline Chochołowską z grzesiem znam bardzo dobrze :D Raz byłam równiez w maju gdzie zrobilismy wieksza trase :) ( Rakon-wołowiec-Łopata-Jarząbczy-Konczysty-Trzydniowianski)
Chciałabym aby ktoś kto zna dobrze zachodnie polecil mi gdzie możemy się wybrać grupką :)
Na pierwszy dzień wycieczki mam pomysl
Planujemy nocleg w schronisku w dolinie chochołowskiej i z rana wyjscie na trzydniowianski Wierch-Konczysty Wierch-Starorobocianski i nocleg w schronisku na hali Ornak
Kolejny dzien to juz w zamiarze powrotu na dworzec i tutaj moje pytanko. Czy proponujecie jakąs fajną trase ze schroniska? :) Czy zielonym od razu w strone KIRY czy moze dojsc jeszcze do Czerwonych Wierchów i z tamtad wrocic? :)
Rada bedę za jakiekolwiek wskazówki:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 sierpnia 2011, 12:33

I z Czerwonych albo zejść przez Piec z Ciemniaka, albo z Małołączniaka Kobylarzem albo z Kopy do Małej Łąki lub Kondradzkiej. Sporo do wyboru :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 sierpnia 2011, 13:01

Dziekuję :) Jeszcze nie sprawdzałam jak to z czasem ale mam nadzieję że z hali ornak uda nam sie przejsc Czerwone Wierchy i wrocic na odpowiednią godzine do Zakopanego :) :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 sierpnia 2011, 13:03

To jak wpadniecie w "szał" :zoboc: to przejdzcie jeszcze odcinek Kopa - Kasprowy. Dla mnie to Perła Tatr Zachodnich. I albo nóżkami do Kuźnic albo "ekologicznie" :zoboc: kolejką w dół.
Awatar użytkownika
Inga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 839
Rejestracja: 20 marca 2010, 0:48

Post autor: Inga » 29 sierpnia 2011, 13:17

Justyś pisze:Kolejny dzien to juz w zamiarze powrotu na dworzec i tutaj moje pytanko. Czy proponujecie jakąs fajną trase ze schroniska?
A o której musicie być na dole? Myślę, że schodzić od razu do Kir trochę szkoda :) Jeśli nie macie dużo czasu to można chociaż o jaskinie zahaczyć. Można też podejść na Ornak, choć akurat podejście od schroniska Ornak przez Iwanicką Przełęcz nie należy do moich ulubionych ;) ("schody"), ale sam Ornak jest piękny
"Szalony kto sądzi, że ludzkiego szczęścia trzeba szukać w zaspokajaniu pragnień,
przekonany, że dla idących liczy się przede wszystkim dojść do kresu.
A kresu przecież nigdy nie ma."
Antoine de Saint-Exupéry
ODPOWIEDZ